Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Романські мови


Старовойтова Христина Володимирівна. Архетип матері в сучасній французькій драмі: лінгвокогнітивний аспект : Дис... канд. наук: 10.02.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Старовойтова Х.В. Архетип матері в сучасній французькій драмі: лінгвокогнітивний аспект. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.05 – романські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2008.

Дисертація присвячена вивченню лінгвокогнітивних особливостей мовних одиниць, у яких втілюється архетип матері в сучасній французькій драмі. У роботі розглянуто поняття “архетип”, “концепт”, “драматургічний дискурс”. Окреслено асоціативний простір образної структури первісного концепту мати, у якому реалізується архетип матері, у сучасній французькій драмі. З’ясовано роль первинної метафори й метонімії у формуванні та функціонуванні метафоричних і метонімічних концептуальних моделей, що втілюють архетип матері. За допомогою фреймового моделювання проаналізовано мовні засоби, що передають уявлення представників сучасного франкомовного соціуму про місце жінки-матері в суспільстві. Встановлено перелік лексем-атракторів на позначення матері, які створюють емоційний резонанс у сучасних французьких п’єсах. Здійснено ідентифікацію текстових концептів, які виступають складовими дискурсивного мегаконцепту мати в концептуальному просторі сучасної французької драми, а також схарактеризовано особливості актуалізації архетипу матері в контексті аналізу композиційного простору сучасної французької драми.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в пошуку мовних засобів актуалізації архетипу матері в мовленні персонажів сучасних французьких п’єс. У роботі визначено тенденційний характер попередніх лінгвістичних розвідок, присвячених вивченню питання про когнітивні конституенти свідомості – архетипи та первісні концепти, а також окреслена їх роль у створенні образного, композиційного та концептуального просторів сучасної французької драми. Розробка комплексної методики дослідження архетипу матері, з залученням новітніх досягнень когнітивної лінгвістики, а саме фреймового моделювання, методу зіставлення мовних одиниць у межах теорії іконізму, сприяла всебічному вивченню мовлення персонажів та вияву національно-культурної специфіки втілення архетипу матері у франкомовному середовищі, яка представлена сукупністю образів та символів, котрі згруповані навколо двох протилежних первісних концептів: добра мати та погана мати, що реалізують архетип матері, які в драматургічному дискурсі вербалізуються за допомогою мовних засобів різного рівня узагальнення.

Серед значної кількості образів, котрі втілюють архетип матері, з яких створюється образний простір сучасної французької драми, ми виокремили образи жінки-матері, Святої Діви та майбутньої матері, оскільки вважаємо, що саме в цих образах об’єктивується явище материнства у будь-якому соціумі та у франкомовному зокрема. Вивчення неоднозначної семантики лексем, що втілюють архетип матері в сучасних французьких п’єсах, надало можливість стверджувати, що лексем-атракторів на позначення матері, які створюють у п’єсах емоційний резонанс, з негативною семантикою більше, ніж з позитивною. Проте використовуються вони мовною особистістю під час дискурсу не так часто, як позитивні, тобто негатив, домінуючи в лексиконі, поступається позитиву в використанні, що пояснюється загальним прагненням людства до позитиву.

В роботі визначено закономірності добору франкомовними адресантами домінантних компонентів п’єси, а саме: заголовку, списку дійових осіб, кінцівки, у яких розкриваються загальні лінгвокогнітивні особливості втілення архетипу матері в композиційному просторі сучасних французьких драматургічних творів.

Метафоричне та метонімічне осмислення образів і символів в концептуальному просторі сучасної французької драми, які реалізують архетип матері, дозволило виявити кореляти метафоричних та метонімічних моделей, що активуються в мовленні персонажів сучасних французьких п’єс.

Здійснене в роботі дослідження архетипу матері в сучасній французькій драмі з позиції когнітивної лінгвістики надало змогу розкрити лінгвокогнітивні особливості осмислення дійсності представниками франкомовного середовища, інтеріоризовані в сучасних французьких п’єсах. При цьому перспективним убачається вивчення дієвості запропонованих лексем-атракторів та визначених метафоричних та метонімічних моделей в інших мовах з метою виявлення відмічених національною специфікою мовних засобів втілення архетипу матері.

Публікації автора:

1. Розуміння архетипу та концепту у сучасній лінгвістиці // Проблеми семантики, прагматики та когнітивної лінгвістики: Зб. наук. пр. / – К.: Київськ. нац. ун-ту імені Тараса Шевченка; Відп. ред. Н.М.Корбозерова. – К.: Логос, 2006. – Вип. 9. – С. 286-292.

2. Сучасний французький драматургічний дискурс як об’єкт лінгвокогнітивного дослідження // Проблеми семантики слова, речення та тексту: Зб. наук. пр. / Київськ. нац. лінгв. ун-т. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2006. – Вип. 16. – С. 181-186.

3. Лексичні засоби втілення архетипу матері у сучасній французькій драмі // Науковий вісник ВДУ імені Лесі Українки, Серія “Філологічні науки”. – Луцьк, 2007. – №4. – С. 158-162.

4. Метафорична модель жива істота матір як втілення архетипу матері у сучасній французькій драмі // Проблеми семантики, прагматики та когнітивної лінгвістики: Зб. наук. пр. / – К.: Київськ. нац. ун-ту імені Тараса Шевченка;
Відп. ред. Н.М.Корбозерова. – К.: Логос, 2007. – Вип. 12. – С. 381-386.

5. Метафоричний архетип матері у сучасній французькій п’єсі // Проблеми семантики слова, речення та тексту: Зб. наук. пр. / Київськ. нац. лінгв. ун-т. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2007. – Вип. 19. – С. 176-181.

6. Архетип матері у культурі та свідомості мовного соціуму / 60 років ЮНЕСКО: погляд у майбутнє: Наук. конфер. кафедри ЮНЕСКО КНЛУ,
22-23 лютого 2006 р. – К., 2006. – С. 69-70.

7. Об’єктивація архетипу матері у сучасному французькому драматургічному дискурсі // Структурно-семантичні і когнітивно-дискурсивні парадигми сучасного романського мовознавства: Перша Всеукраїнська наукова конференція романістів, 5-6 жовтня 2006 р. – Чернівці: Рута, 2006. – С. 103-105.

8. Свята Діва як мовне втілення архетипу матері у сучасній французькій п’єсі // Лінгвістика та лінгводидактика у сучасному інформаційному
суспільстві: Науково-практична конференція, 4-6 квітня 2007 р. /
Відп. ред. Мінчак Г.Б. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2007. – С. 272-275.

9. Вербалізація архетипу матері у концепті майбутня матір (на матеріалі сучасних французьких драматургічних творів) // Проблеми загальної, германської, романської та слов’янської стилістики: ІІІ науково-практична конференція, 17-18 травня 2007 р.: В 2-х т. – Горлівка, 2007. – Т. 1. – С. 199-202.

10. Метафоричний архетип природа матір // Актуальні проблеми романської філології: Всеукраїнська конференція молодих науковців, 5-6 грудня 2007 р. – Горлівка, 2007. – С. 70-71.