Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Судова влада, прокурорський нагляд, організація правоохоронної діяльності, адвокатури


121. Коваль Володимир Миколайович. Апеляційні суди в Україні: становлення і розвиток: дис... канд. юрид. наук: 12.00.10 / Одеська національна юридична академія. - О., 2004.



Анотація до роботи:

Коваль В. М. Апеляційні суди в Україні: становлення і розвиток. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.10 - судоустрій; прокуратура та адвокатура. - Одеська національна юридична академія, Одеса, 2004.

У дисертаційній роботі розглянуто значення апеляційного перегляду судових рішень як важливої передумови вдосконалення судочинства в Україні у процесі судово-правової реформи, захисту прав і законних інтересів учасників судочинства. Досліджені поняття апеляції та апеляційного суду, місце апеляційних судів у судовій системі України. Зміст принципів судоустрою і судочинства проаналізовано з врахуванням специфіки організації і діяльності апеляційних судів.

Розглянуто особливості формування кадрів апеляційних судів, внутрішньоорганізаційні та зовнішньоорганізаційні аспекти їхньої діяльності.

На основі аналізу практики апеляційного судочинства розглянуто проблеми порушення апеляційного провадження, зокрема з ініціативи прокурора, а також розгляду справ в апеляційному порядку.

Сформульовано теоретичні висновки і пропозиції з вдосконалення чинного законодавства і практики його застосування.

У висновках формулюються найсуттєвіші результати проведеної о дослідження.

  1. Формування повноцінної судової влади в Україні вимагає вжиття додаткових організаційно - правових заходів: завершення формування підсистеми адміністративних судів і пов'язаного з цим перерозподілу компетенції між судами різних юрисдикцій, інтеграції до досудової системи третейських судів тощо.

  2. Функціями судової влади є здійснення правосуддя і запобігання злочинності, а контрольна діяльність суду здійснюється у межах функції правосуддя.

  3. Запровадження апеляційного порядку перегляду судових рішень є логічним наслідком переорієнтації діяльності держави на захист прав і свобод людини. Апеляційне провадження являє собою діяльність суду апеляційної інстанції з розгляду звернень зацікавлених учасників судового процесу про перегляд незаконних і необґрунтованих, на їхню думку, актів, що не набрали законної сили з повторним, у разі потреби, розглядом справи за правилами, передбаченими для суду першої інстанції, і винесенням за наслідками розгляду відповідного рішення.

  4. Для підвищення ефективності апеляційного судочинства необхідно усунути надмірні обмеження обсягу перевірки справ і судових рішень апеляційними судами і права виходу суду за межі апеляції.

  5. У майбутніх процесуальних кодексах потрібно забезпечити однакові підходи до реалізації конституційного принципу стосовно права на апеляційне (як і касаційне) оскарження на основі загально - дозвільного методу правового регулювання.

  6. Для зміцнення кадрового потенціалу апеляційних судів доцільно підвищити вимоги до освітнього рівня суддів, передбачити обов'язковість отримання другої вищої (юридичної) освіти суддями спеціалізованих судів в разі наявності у них іншої фахової підготовки, уточнити порядок формування складів народних засідателів і присяжних при апеляційних судах, покласти на апеляційні суди обов'язок сприяти підвищенню рівня їх правової культури,

  1. Для підвищення ролі голів апеляційних судів слід надати їм право брати участь у вирішенні питань призначення на посади і звільнення з посад суддів апеляційних і місцевих судів, керівників судів, порушувати дисциплінарне провадження щодо суддів, а також застосовувати заходи заохочення до них; видавати положення та інструкції; покладати на суддів виконання обов'язків заступників голів судових палат в разі їх тимчасової відсутності.

8 В Законі про судоустрій потрібно закріпити право апеляційних судів знайомитись з організацією роботи у місцевих судах з метою надання їм методичної допомоги

9. Законодавство про порядок апеляційного оскарження і розгляд апеляційних скарг потрібно удосконалювати в напрямку: а) усунення прогалин і суперечностей; б) зближення там, де це можливо, процедур апеляційного перегляду судових рішень у різних видах судочинства. Існує нагальна потреба ліквідувати необґрунтовані обмеження права прокурора брати участь в апеляційному провадженні.

Публікації автора:

  1. Коваль В.М. Актуальні проблеми функціонування судової влади в Україні //Право України. - 2003. - № 12. - С 20-25.

  2. Коваль В.М. Ініціювання апеляційного провадження //Вісник прокуратури. - 2003. - № 12. - С 97-101.

  3. Коваль В.М. Кадри апеляційних судів: проблеми формування //Актуальні проблеми держави і права. - Вип. 19. - Одеса, 2003. - С 388-395.

  4. Коваль В.М. Розвиток системи апеляційних судів України //Актуальні проблеми держави і права. - Вип. 21. - Одеса, 2003. - С. 181-185.