Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Господарське право, господарсько-процесуальне право


Буткевич Ольга Василівна. Антикризове управління підприємствами в країнах з перехідною економікою. : Дис... канд. наук: 12.00.04 - 2004.



Анотація до роботи:

Буткевич О.В. Правове регулювання господарської діяльності в спеціальних (вільних) економічних зонах України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.04. – господарське право; господарсько-процесуальне право. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2004.

Дисертація є самостійною завершеною науковою роботою, що присвячена дослідженню відносин щодо створення, функціонування, ліквідації ВЕЗ, особливостей здійснення господарської діяльності у ВЕЗ та управління в них. У роботі досліджується соціально-економічне призначення ВЕЗ, визначаються ознаки вільних економічних зон України та їх поняття, досліджуються різні типи ВЕЗ. Особлива увага приділяється аналізу спеціального правового режиму господарювання у ВЕЗ, визначенню правового становища суб’єктів ВЕЗ та дослідженню повноважень органів управління ВЕЗ, порядку створення і ліквідації ВЕЗ. Велика увага приділена дослідженню договору (контракту) на реалізацію інвестиційного проекту у ВЕЗ, визначений його предмет, сторони, проаналізовані обов’язки сторін за цим договором і відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору, а також визначена правова природа договору.

Значна увага в дисертації приділяється розробці пропозицій щодо удосконалення правового регулювання господарської діяльності у ВЕЗ. Результатом дослідження стало внесення пропозицій щодо змін і доповнень до чинного законодавства України у формі нової редакції Закону України “Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон”.

У висновках за результатами дослідження викладені найбільш важливі наукові та практичні результати, одержані в дисертації, сформульовані конкретні пропозиції з вдосконалення чинного законодавства щодо особливостей здійснення господарської діяльності в ВЕЗ.

1. Соціально-економічне призначення ВЕЗ полягає у створенні особливо сприятливих умов для залучення інвестицій на порівняно обмеженій території країни, накопичення і застосування передового зарубіжного досвіду господарювання і управління, підвищення конкурентоспроможності власного виробництва; і спрямованих на вирішення економічних, соціальних та науково-технічних завдань.

2. Законодавство про ВЕЗ – це система нормативно-правових актів, які регулюють відносини щодо створення, функціонування, ліквідації ВЕЗ та щодо особливостей здійснення господарської діяльності у ВЕЗ і управління в них. Законодавство про ВЕЗ поділяється на загальне (складають акти, які встановлюють правові норми, що стосуються всіх вільних економічних зон в Україні) і спеціальне (складають акти, які приймаються стосовно окремої економічної зони і регулюють питання по її створенню, функціонуванню, ліквідації та управлінню в ній).

3. ВЕЗ – це законодавчо визначена частина державної території, на якій з метою залучення інвестицій для досягнення законодавчо встановлених економічних, соціальних та науково-технічних завдань спеціальним законом на певний строк для певних суб’єктів встановлюється спеціальний пільговий правовий режим господарської діяльності і створюються спеціальні органи управління.

4. Спеціальний правовий режим господарської діяльності у ВЕЗ – це встановлений законом України на певний строк порядок регулювання господарських відносин на території вільної економічної зони для залучення інвестицій і досягнення економічних, соціальних, науково-технічних завдань, поставлених перед зоною, який виражений у комплексі правових засобів, притаманних тільки йому і відрізняється від загального режиму пільговою спрямованістю для суб’єктів ВЕЗ.

5. Суб’єкти ВЕЗ – це суб’єкти господарювання, які розташовані і здійснюють підприємницьку діяльність на території економічної зони, пройшли спеціальний порядок легітимації як суб’єкта ВЕЗ і володіють особливою господарською правосуб’єктністю, що формується за допомогою спеціального правового режиму господарської діяльності.

6. ВЕЗ вважається створеною з моменту запровадження на її території режиму спеціальної митної зони (спеціального митного режиму), а саме з дня затвердження Державною Митною Службою України акта здавання-приймання в експлуатацію об’єктів митної інфраструктури ВЕЗ. Якщо на території ВЕЗ не передбачається відповідними нормативно-правовими актами запровадження режиму спеціальної митної зони (спеціального митного режиму); вона вважається створеною з дня державної реєстрації органу господарського розвитку і управління ВЕЗ або з дня наділення функціями цього органу одного з суб’єктів господарювання ВЕЗ.

7. ВЕЗ припиняє своє функціонування шляхом ліквідації або перетворення. Під перетворенням у даному випадку розуміється створення ВЕЗ іншого типу на базі складових ВЕЗ, яка припиняє своє функціонування.

8. Предметом договору (контракту) на реалізацію інвестиційного проекту в ВЕЗ є дії сторін щодо забезпечення реалізації інвестиційного проекту: Інвестор зобов’язується на власний ризик і за власні, запозичені або залучені кошти реалізувати інвестиційний проект – вкласти інвестиції у формах та виді, не заборонених законом, в обсягах, визначених законом про створення конкретної спеціальної (вільної) економічної зони, і забезпечити їх реалізацію відповідно до затвердженого інвестиційного проекту; Орган управління зобов’язується забезпечити передбачені чинним законодавством умови для реалізації інвестиційного проекту.

9. Договір на реалізацію інвестиційного проекту в ВЕЗ є довгостроковим, вертикальним, запланованим, складним господарським договором. В ньому опосередковуються організаційно-господарські відносини зі значним майновим елементом.

У додатку міститься проект нової редакції Закону України “Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон”.

Публікації автора:

  1. Лісова О.В. Правові основи створення ВЕЗ // Підприємництво, господарство і право. –2002. – №6. – С.12–14.

  2. Буткевич О.В. Органи управління вільних економічних зон України // Вісник господарського судочинства. – 2003. – №2. – С.170–177.

  3. Буткевич О.В. Сторони в договорі (контракті) на реалізацію інвестиційного проекту у вільній економічній зоні // Бюлетень Міністерства Юстиції України. – 2003. – №10. – С.70–77.

  4. Буткевич О.В. Комплексні виробничі зони в Україні як один з типів ВЕЗ // Підприємництво, господарство і право. –2004. – №2. – С.50–51.

  5. Лісова О.В. Законодавча база вільних економічних зон України // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права: Збірник наукових праць за матеріалами Міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів. – 2002. – №1. – С.133–134.

  6. Лісова О.В. Поняття та види вільних економічних зон за законодавством України // Вісник Академія праці та соціальних відносин Федерації профспілок України. – 2002. – №2. – С.137–140.