Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Жмурик Василь Васильович. Антропогенетичні особливості дорослого міського населення Подільського регіону України хворого на цукровий діабет першого типу : Дис... канд. наук: 14.03.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Жмурик В.В. Антропогенетичні особливості дорослого міського населення Подільського регіону України хворого на цукровий діабет першого типу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України, Вінниця, 2009.

В дисертації вперше у хворих на цукровий діабет (ЦД) І типу міських чоловіків і жінок Поділля встановлені характерні для даного захворювання «діатезні» конституційні типи, що характеризуються порушенням пропорційності антропометричних і соматотипологічних параметрів тіла. Вперше представлені фенотипологічні характеристики пальцевої і долонної дерматогліфіки, які маркують схильність до ЦД І типу і важкість даного захворювання у міського населення Поділля. Вперше у чоловіків і жінок Поділля, хворих на ЦД І типу, встановлені особливості розподілу еритроцитарних антигенів крові за системами АВ0 та Rh в залежності від важкості хвороби. Вперше розроблені дискримінантні моделі виникнення ЦД І типу у чоловіків та жінок Поділля в залежності від особливостей будови і розмірів тіла та моделі важкості перебігу хвороби в залежності від дерматогліфічних та серологічних показників.

У дисертаційній роботі представлено нове вирішення науково-практичної задачі, яка полягає у встановлені за допомогою аналізу антропометричних показників здорових і антропогенетичних показників хворих на ЦД І типу різного ступеня важкості міських мешканців Поділля констатуючих та прогностичних ознак виникнення захворювання, з урахуванням яких, розроблені дискримінантні моделі ризику виникнення та особливостей перебігу ЦД І типу.

1. Для хворих на ЦД І типу чоловіків, порівняно із здоровими, характерні: менші значення усіх габаритних, більшості поперечних і охватних розмірів тіла та як наслідок мезоморфного компоненту соматотипу, а також м’язової і кісткової маси тіла; різнонаправлені зміни товщини шкірно-жирових складок на верхній кінцівці і тулубі; а також на фоні зменшення поперечних і охватних розмірів тіла більші значення міжостьового розміру тазу і обхвату талії. Для хворих на ЦД І типу жінок, порівняно із здоровими, характерні: менші значення довжини тіла, дистальних епіфізів нижньої кінцівки та як наслідок ектоморфного компоненту соматотипу і кісткової маси тіла; менші значення більшості поперечних розмірів тіла і обхватів нижньої кінцівки; більші значення більшості антропометричних точок і шкірно-жирових складок та як наслідок ендоморфного компоненту соматотипу і жирової маси тіла; різнонаправлені зміни розмірів тазу; менші значення м’язової маси тіла. Достовірних відмінностей антропометричних і соматотипологічних показників між хворими на ЦД І типу різного ступеня важкості чоловіками, або жінками не встановлено.

2. Хворі на ЦД І типу чоловіки і жінки мають так звані «діатезні» конституційні типи: для хворих чоловіків притаманні низький зріст, короткі і витончені верхні кінцівки, дещо подовжені і витончені нижні кінцівки, помірно коротка і вузька грудна клітка, збільшений обхват талії та підвищене накопичення жиру на передній і боковій поверхнях тулуба на фоні зменшеної товщини шкірно-жирових складок на спині; для хворих жінок характерно: низький зріст, короткі верхні кінцівки, дещо подовжені нижні кінцівки з витонченими стегнами та широкою гомілкою у нижній третині, бочкоподібна грудна клітка та підвищене накопичення жиру в усіх ділянках за винятком плеча і гомілки.

3. Дерматотипи хворих на ЦД І типу середньої важкості характеризуються: ускладненням папілярних візерунків, що проявляється у підвищеній середньої частоти завитків на I і V пальцях правої кисті у чоловіків і лівої кисті у жінок; відсутністю дуг на ІІ пальці лівої кисті у жінок; відсутністю радіальних петель у чоловіків на лівій кисті; відсутністю білатеральної асиметрії за частотою усіх типів візерунків на IV пальці у жінок; високим рівнем білатеральної асиметрії частоти завитків, ульнарних петель та інтенсивності пальцевих візерунків; низькою кількістю гребінців в області a-b правої кисті та правосторонньою асиметрією гребінцевого рахунку b-c незалежно від статі; статевим диморфізмом гребінцевого рахунку c-d правої кисті та відсутністю статевого диморфізму у локальних, сумарних і тотального гребінцевих рахунках.

4. Дерматотипи хворих на ЦД І типу важкого перебігу співвідносяться із: спрощенням папілярних візерунків, що проявляється у підвищеній частоті дуг без відхилень їх локалізації, а також радіальних петель, які у жінок проявляють незвичну топографію (IV палець правої кисті); відсутністю білатеральної асиметрії за частотою усіх типів візерунків на V пальці у жінок; менш вираженою білатеральною асиметрією частоти завитків, ульнарних петель та інтенсивності пальцевих візерунків; зменшеною відстанню c-t на обох кистях у чоловіків; низьким гребінцевим рахунком a-b у жінок на лівої кисті та нівелюванням його білатеральних відмінностей; відсутністю статевого диморфізму гребінцевого рахунку c-d.

5. Важкий перебіг ЦД І типу частіше зустрічається у резус-позитивних (76,7 %) чоловіків Поділля з А(ІІ) (30,2 %) і В(ІІІ) (32,6 %) групами крові та у резус-позитивних (94,9 %) жінок з О(І) (25,6 %) і А(ІІ) (43,6 %) групами крові. Середня важкість захворювання частіше зустрічається у резус-позитивних (85,7 %) чоловіків з А(ІІ) (35,7 %) і АВ(ІV) (35,7 %) групами крові та у резус-позитивних (75,0 %) жінок з А(ІІ) (75,0 %) групою крові.

6. Розроблені та науково обґрунтовані дискримінантні моделі виникнення ЦД І типу у дорослого населення різної статі в залежності від особливостей будови і розмірів тіла та порівняння важкості перебігу хвороби за дерматогліфічними і серологічними показниками є адекватними і доцільними для використання у поліклінічних закладах і стаціонарах Подільського регіону України з метою застосування профілактичних заходів у групах підвищеного ризику розвитку захворювання.

Публікації автора:

1. Жмурик В.В. Роль антропогенетичних досліджень в ранній діагностиці контингенту схильного до інсулінозалежного цукрового діабету / В.В. Жмурик, І.Д. Кухар // Вісник морфології. – 2005. – Т.11, №2. – С. 344-348. (Здобувачем особисто проведено пошук та аналіз літератури)

2. Жмурик В.В. Особливості антропометричних показників та соматотипу у дорослого населення, хворого на інсулінозалежний цукровий діабет / В.В. Жмурик, І.Д. Кухар, Д.В. Жмурик // Вісник морфології. – 2007. – Т.1, №13. – С. 157-162. (Здобувачем особисто проведені антропометричні дослідження з наступною статистичною обробкою, зроблені узагальнення антропометричних та соматотипологічних особливостей у хворих на ЦД І типу)

3. Жмурик В.В. Частота розповсюдженості цукрового діабету в залежності від групи крові / В.В. Жмурик // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2007. – Т.11, №1/2. – С. 374-376.

4. Жмурик В.В. Діабетична ретинопатія: сучасні проблеми та морфофункціональна оцінка / В.В. Жмурик, Д.В. Жмурик // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2007. – Т.6, №3. – С. 27-29. (Здобувачем особисто проведена біомікроскопія та офтальмоскопія хворих на ЦД І типу, зроблені узагальнення офтальмоскопічної характеристики діабетичної ретинопатії)

5. Жмурик В.В. Прогнозування ризику виникнення цукрового діабету в залежності від особливостей будови тіла у дорослого міського населення різної статті методом покрокового дискримінантного аналізу / В.В. Жмурик // Biomedical and Biosocial Anthropology. – 2007. – №8. – С. 1-4.

6. Жмурик В.В. Характеристика дерматогліфів у хворих на цукровий діабет І типу, різних ступенів важкості перебігу / В.В. Жмурик, І.Д. Кухар // Вісник наукових досліджень. – 2008. – №1. – С. 21-25. (Здобувачем особисто проведені дерматогліфічні дослідження з наступною статистичною обробкою, зроблені узагальнення дерматогліфічних показників у хворих на ЦД І типу, підготовлені матеріали до друку)

7. Бимануальные особенности дерматоглифики больных сахарным диабетом первого типа / В.В. Жмурик, Л.А. Климас, В.Г. Черкасов, Н.А. Каминская // Biomedical and Biosocial Anthropology. – 2009. – №12. – С. 39-43. (Здобувачем особисто проведені дерматогліфічні дослідження з наступною статистичною обробкою, зроблені узагальнення стосовно бімануальних особливостей дерматогліфічних показників у хворих на ЦД І типу)

8. Пат. 34641 Україна, (51) МПК (2006) А61В 10/00. Спосіб прогнозування ризику виникнення та особливостей перебігу цукрового діабету в залежності від фенотипічних ознак та генетичних маркерів / Гунас І. В., Жмурик В. В., Дмитрієв М. О.; заявник і патентовласник Вінницький нац. мед. ун-т. ім.. М.І. Пирогова. - № u 200808768; заявка 03.07.08; опубл. 11.08.08, Бюл. № 15. (Здобувачем особисто проведено антропогенетичне обґрунтування доцільності корисної моделі та підготовка матеріалів до друку)

9. Жмурик В.В. Дерматоглифика у лиц в воздасте 21-35 лет, болеющих инсулинозависимим сахарным диабетом / В.В. Жмурик, И.Д. Кухар // Тез. докл. 2-й международной научной коференции: Актуальне проблемы спортивной морфологи и интегративной антропологии. – Издательство Мос. гуманитарного университета, 2006. – С. 79. (Здобувачем особисто проведені дерматогліфічні дослідження з наступною статистичною обробкою, підготовлені матеріали до друку)

10. Жмурик В.В. Антропометричні особливості людей першого зрілого віку, хворих на інсулінозалежний цукровий діабет / В.В. Жмурик, І.Д. Кухар // Зб. матеріалів наукового симпозіуму: Анатомо-хірургічні аспекти дитячої гастроентерологі. – Чернівці: БУКРЕК, 2007. – С. 107-108. (Здобувачем особисто проведені антропометричні дослідження з наступною статистичною обробкою, підготовлені матеріали до друку)

11. Маркерные возможности дерматоглифических признаков при сахарном диабете / Климас Л.А., Жмурик В.В., Кухар И.Д., Борейко Т.И., Каминская Н.А., Сивак А.В. // Тез. докл. международной коференции: «Проблемы современной морфологи человека», посвященная 75-летию со дня рождения заслуженого деятеля науки РФ, члена-корреспондента РАМН, профессора Б.А. Никитюка: материалы конференции. – М., 2008. – С. 30. (Здобувачем особисто проведені дерматогліфічні дослідження з наступною статистичною обробкою)