Пащенко Олексій Валентинович. Анізотропія магнітних та надпровідних властивостей в нестехіометричних рідкісноземельних перовскітах REBa2Cu3O6+( : Дис... канд. наук: 01.04.07 - 2002.
Анотація до роботи:
Пащенко О.В. Анізотропія магнітних та надпровідних властивостей в нестехіометричних рідкісноземельних перовскітах REBa2Cu3O6+d.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 - фізика твердого тіла. - Донецький фізико-технічний інститут ім. О.О.Галкіна НАН України, Донецьк. 2002.
Дисертацію присвячено встановленню причин виникнення і засобів зміни анізотропії магнітних та надпровідних властивостей, умов співіснування надпровідності і магнетизму в нестехіометричних рідкісноземельних перовскітах REBa2Cu3O6+d. Робота проведена з використанням рентгеноструктурного і магнітного методів дослідження в широких діапазонах температури (0,5-100К) і магнітного поля (0-36кЕ). Отримані результати свідчать про відсутність впливу надпровідності на топологію магнітної фазової Т-Н діаграми рідкісноземельної підсистеми в GdBa2Cu3O6,56, що пояснюється просторовим розділенням зарядових носіїв і магнітних іонів, які беруть участь у формуванні магнітних і надпровідних властивостей. Встановлена природа структурного тетрагонально-ромбічного переходу в REBa2Cu3O6+d. Показано, що на анізотропію магнітних і надпровідних властивостей впливають вміст кисню, величина і напрям зовнішнього магнітного поля.
На основі отриманих в дисертації результатів зроблені наступні висновки.
Вдосконалена методика вимірювання магнітних і надпровідних властивостей ВТНП в частині збільшення чутливості вимірювання температурної і польової залежності дисипативної частини абсолютної магнітної сприйнятливості в широких діапазонах температури (0,5-100К) і магнітного поля (до 36 кЕ).
Встановлена природа структурного тетрагонально-ромбічного переходу в REBa2Cu3O6+d і показано, що в бездомішковому REBa2Cu3O6+d структурний фазовий Т-Р перехід відбувається при рівності ефективних радіусів двовалентного кисню і аніонної вакансії в базисній площині. У наближенні моделі жорстких сфер з урахуванням ковалентного характеру міжіонних взаємодій, що виявляється у використанні ефективних радіусів іонів з урахуванням їх координаційного оточення, визначені класичний (1,36) і ефективний (1,26) радіуси двовалентного кисню [6].
У рідкісноземельних перовскітах REBa2Cu3-хМхО6+d з більш міцними метало-кисневими зв'язками наявність домішок (x>0), які заміщують мідь в позиціях Cu(1) і (або) Cu(2), призводить до стабілізації тетрагональної фази і зміщення структурного Т-Р переходу у бік підвищеного вмісту кисню. При цьому збільшення енергії зв'язку кристала призводить до перерозподілу зарядової щільністі в Cu(1)-O ланцюжках базисної площини, що в свою чергу сприяє появі одновалентного кисню і надпровідності в тетрагональній структурі або ромбічній, але з меншою мірою її спотворення [6].
Уперше побудована магнітна фазова Т-Н діаграма монокристалу GdBa2Cu3O6,2 і показано, що індукований магнітним полем перехід з АФМ в ПМ стан при Н||с-вісі відбувається через спін-флоп фазу, причому встановлення далекого магнітного порядку відбувається через ближній порядок [14].
Встановлена відсутність впливу надпровідності на топологію магнітної фазової Т-Н діаграми рідкісноземельної підсистеми, що пояснюється просторовим розділенням зарядових носіїв і магнітних іонів, які беруть участь у формуванні магнітних і надпровідних властивостей.
У монокристалах GdBa2Cu3O6+d встановлена сильна залежність анізотропії надпровідних властивостей від вмісту кисню, що виявляється в зміні розмірності надпровідності від трьохмірної до квазідвумірної при зміні d від 0,75 до 0,4 [8].
На основі аналізу флуктуаційної частини діамагнітного відгуку доведена еволюція надпровідних властивостей від 2D до 3D-поведінці при збільшенні вмісту кисню.
Показано, що в надпровідному стані накладення сильного магнітного поля перпендикулярно с-вісі призводить до зміни магнітної анізотропії GdBa2Cu3O6+d з встановленням рівноважних станів магнітної структури вихрових гратів, відмінних один від одного кратністю її періоду [10].
Публікації автора:
Пащенко В.П., Пицюга В.Г., Абрамов В.С., Пащенко А.В., Климов В.В., Порицкий Р.М., Стрекалова Е.П. Физико-химические свойства, нестехиометрия и структурная неоднородность оксидных высокотемпературных сверхпроводников YBa2Cu3On, полученных при различных технологических условиях // Физикохимия и технология высокотемпературных сверхпроводящих материалов. – М.: Наука, 1989. – С.152-153.
Пащенко В.П., Пицюга В.Г., Пащенко А.В., Абрамов В.С., Климов В.В., Порицкий Р.М., Стрекалова Е.П. Кристаллическая неоднородность и свойства высокотемпературных сверхпроводников YBa2Cu3On, полученных при различных условиях обжига и охлаждения // Реактивы и материалы для современной техники (технология, исследование, анализ). - М.: НИИТЭХИМ, 1989. – С. 62-67.