Півторак Катерина Володимирівна. Анемія у хворих на запальні захворювання кишечника: зв'язок з важкістю захворювання, диференційна діагностика та лікування : Дис... канд. наук: 14.01.36 - 2009.
Анотація до роботи:
Півторак К.В. Анемія у хворих на запальні захворювання кишечника: зв'язок з важкістю захворювання, диференційна діагностика та лікування. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.36 - гастроентерологія – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2009.
Дослідження присвячене вивченню особливостей анемічного синдрому при неспецифічному виразковому коліті та хворобі Крона, його зв’язку з перебігом основного захворювання, активністю запального процесу та показниками обміну заліза. Встановлено зв'язок між морфологічними змінами слизової оболонки товстої кишки та показниками гемопоезу. Визначено імунологічну реактивність хворих на запальні захворювання кишечника в залежності від патогенетичного варіанту анемії. Встановлено, що якість життя хворих знижується пропорційно зростанню ступеня важкості хвороби, обумовлюється частими та болючими випорожненнями, наявністю анемії та позакишкових проявів.
Запропонований диференційований підхід до лікування анемічного синдрому в залежності від характеру анемії й особливостей клінічного перебігу захворювання з використанням фолієвої кислоти, препаратів заліза та еритропоетину-.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та вирішення науково-практичного завдання гастроентерології, яке полягає в уточненні характеру анемічного синдрому при неспецифічному виразковому коліті (НВК) та хворобі Крона (ХК), його зв’язку з перебігом основного захворювання, активністю запального процесу, визначенні ролі фактору некрозу пухлин - альфа (ФНП-) в розвитку анемічного синдрому, удосконаленні лікування хворих в залежності від характеру анемії.
Синдром анемії виявляється у 74 % хворих на НВК та ХК, серед яких пацієнтів з анемією І ступеня - 52,9 %, з анемією ІІ ступеня - 14,1 %, з анемією ІІІ ступеня - 7%. Анемія хронічного захворювання (АХЗ) виявляється в 11,5 % хворих, її поєднання з залізодефіцитною анемією (ЗДА) - у 42,7 %, ЗДА зустрічається у 19,8 % хворих.
У хворих на ЗЗК з комбінованою (АХЗ та ЗДА) анемією реєструється знижений вміст заліза в сироватці крові (8,8±0,3 мкмоль/л), підвищена загальна залізозв’язуюча здатність сироватки в порівнянні з хворими з АХЗ, та знижена відносно хворих з ЗДА. Вміст феритину нижчий порівняно з хворими з АХЗ та вищий порівняно з хворими з ЗДА (46,2±0,4 нг/мл). Вміст розчинних рецепторів трансферину (РТФ) в сироватці крові значно вищий порівняно з хворими з АХЗ та нижчий порівняно з хворими з ЗДА, коефіцієнт РТФ/log феритину був у межах від 2,1 до 3,8.
У хворих на НВК виявлено зворотні сильні кореляційні зв’язки між показниками гемопоезу (рівнем гемоглобіну в крові, кількістю еритроцитів) та ступенем важкості за Truelove, Witts (r=-0,68; P<0,05), а також індексом клінічної активності за Рахмілевичем (r=-0,72; P<0,05). Виявлені зворотні середньої сили кореляційні зв’язки: між індексом ендоскопічної активності, індексом клінічної активності за Рахмілевичем та гематокритом, колірним показником, концентрацією заліза в сироватці крові та коефіцієнтом насичення трансферину залізом та всіма складовими показника якості життя.
При експериментальному виразковому коліті виявляються морфологічні особливості слизової оболонки товстої кишки, що характеризуються деструкцією поверхневих і залозистих епітеліоцитів, гіпопродукцією муцину келихоподібними клітинами, значною інфільтрацією еозинофільними гранулоцитами, зниженою мітотичною активністю генеративного епітелію кишкових залоз, високим вмістом в інфільтраті лімфоцитів, плазмоцитів, нейтрофілів, еозинофілів, мастоцитів і макрофагів. У експериментальних тварин з виразковим колітом зареєстровано формування анемічного синдрому з ознаками АХЗ. Встановлено кореляційні взаємозв'язки між морфологічними змінами слизової оболонки товстої кишки та показниками гемопоезу.
При застосуванні месалазину для лікування експериментального коліту одночасно зі збільшенням об'ємної частки епітеліальних і келихоподібних клітин в порівнянні з групою тварин без лікування та зі зниженням лімфоцитарно-плазмоцитарної інфільтрації відбувається покращення показників червоної крові. Додаткове призначення еритропоетину не лише підвищує рівень гемоглобіну та еритроцитів в крові, покращує показник гематокриту, збільшує середній вміст гемоглобіну в еритроциті, але й посилює протизапальний ефект месалазину, про що свідчить подальше зниження лімфоцитарно-плазмоцитарної інфільтрації слизової оболонки товстої кишки.
У хворих на ЗЗК з ЗДА визначено достовірне пригнічення тимус-залежної ланки імунітету (СD3+, СD4+, СD8+ лімфоцитів), гальмування синтезу IgA, IgM, IgG, тоді як у хворих на ЗЗК з АХЗ спостерігається підвищення кількості СD4+та СD8+, збільшення імунорегуляторного індексу СD4+/СD8+ (1,6±0,1).
Рівень ФНП- в порівнянні з контрольною групою достовірно підвищувавсяу хворих на ЗЗК без анемії та складав 52,9±1,1 пг/мл. Найбільше підвищення рівня ФНП- спостерігалось у хворих на НВК та ХК з АХЗ, при якій рівень ФНП- досягав 119,4 - 177,2 пг/мл. Високий рівень прозапального цитокіну ФНП- є маркером розвитку АХЗ та резистентності до традиційного лікування анемії у хворих на ЗЗК.
Виявлений значний вплив анемічного синдрому, його ступеня важкості незалежно від виду анемії на всі компоненти якості життя. У хворих з анемічним синдромом після традиційного лікування рівень якості життя суттєво нижчий (на 15,7 %), ніж у хворих на ЗЗК без анемічного синдрому (P<0,05): показники психічного здоров'я (у 1,4 рази), соціального функціонування (у 1,6 рази) та фізичного стану, обумовленого болем (у 1,5 рази), що проявляється обмеженням соціальної активності пацієнтів.
Включення в схему лікування АХЗ та комбінованої анемії еритропоетину-альфа, фолієвої кислоти та оптимальної дози препаратів заліза дозволили нормалізувати показники гемопоезу, імунного статусу, знизили клінічну активність захворювання, позитивно позначилися на якості життя пацієнтів. Інтегральний показник - фізичний компонент здоров'я, збільшився порівняно з традиційним лікуванням при АХЗ на 13,2 %, при ЗДА - на 12,5 %, при комбінованій анемії - на 16,1 %. Психологічний компонент здоров'я був вищим за фізичний компонент здоров'я при всіх видах анемії на 4,6-6,4 % (P<0,05).
Публікації автора:
Півторак К.В. Якість життя хворих на неспецифічний виразковий коліт / К.В.Півторак // Вісник Вінницького національного медичного університету. - 2007. - Т.11, № 2/1. - С. 642-645.
Станіславчук М.А. Показники гемопоезу при неспецифічному виразковому коліті та його лікуванні / М.А.Станіславчук, К.В.Півторак // Вісник Вінницького національного медичного університету. - 2008. - Т.12, № 1. - С. 61-64. (Здобувач зібрала матеріал і підготувала його до друку, описала та проаналізувала отримані результати).
Станіславчук М.А. Морфологічні зміни товстої кишки при неспецифічному виразковому коліті та його лікуванні / М.А. Станіславчук, К.В.Півторак // Вісник морфології. 2008. - Т. 14, № 1. - С. 126-130. (Здобувач зібрала матеріал і підготувала його до друку, описала та проаналізувала отримані результати).
Станіславчук М.А. Характеристика анемічного синдрому при неспецифічному виразковому коліті / М.А.Станіславчук, К.В.Півторак // Буковинський медичний вісник - 2008. - Т. 12, № 3. - С. 47-51. (Здобувачем особисто проведено підбір хворих, проаналізовано результати досліджень, виконана статистична обробка матеріалу).
Півторак К.В. Імунний статус при загостренні неспецифічного виразкового коліту та хвороби Крона, залежність від наявності анемічного синдрому / К.В.Півторак //Biomed. and Biosoc. Anthropol. - 2008. - № 11 – С. 156-160.
Півторак К.В. Патогенетичні механізми розвитку анемічного синдрому при неспецифічному виразковому коліті та хворобі Крона / К.В.Півторак // Вісник Вінницького національного медичного університету. - 2008. - Т.12, № 2. - С. 481-485.
Пат. на корисну модель № 37551 Україна, МПК A61K31/606, A61P1/00. Спосіб диференційованого лікування хворих на неспецифічний виразковий коліт та хворобу Крона з анемічним синдромом / Півторак К.В., Станіславчук М.А.; заявник та патентовласник Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова. – № u200810112, Заявл. 05.08.2008. Опубл. 25.11.2008. Бюл. № 22. 2 с.. (Здобувачем запропонований і розроблений спосіб лікування, проведено аналіз результатів застосування способу).
Півторак К.В. Клініко-лабораторні особливості загострення неспецифічного виразкового коліту / К.В.Півторак // Матеріали до ІІ міжвузівської наукової конференції студентів та молодих вчених. – Вінниця, 2005. – С. 103-104.
Півторак К.В. Якість життя хворих на неспецифічний виразковий коліт / К.В.Півторак // Тези з’їзду Всеукраїнського лікарського товариства (21-22 квітня 2005). - Київ-Івано-Франківськ, 2005. – С. 253.
Півторак К.В. Вплив показників клінічної активності неспецифічного виразкового коліту на якість життя хворих / К.В.Півторак // XI університетська (ХХХХІ вузівська) конференція молодих вчених та фахівців. Матеріали конференції (18 травня 2005 року) – Вінниця, 2005. – С.59-60.
Півторак К.В. Якість життя у хворих на запальні захворювання кишечника з анемічним синдромом / К.В.Півторак, М.А. Станіславчук // Сучасні аспекти діагностики та лікування в кардіології та ревматології: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції. 7-8 грудня 2006 р. – Вінниця: Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова, 2006. – С. 138. (Здобувачем особисто зібраний матеріал, проведена його статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).
Півторак К.В. Створення моделі виразкового коліту на щурах / К.В.Півторак // XIІІ університетська (ХХХХІІІ вузівська) конференція молодих вчених та фахівців. Матеріали конференції (24 травня 2007 року) – Вінниця, 2007. – С.51-52.
Півторак К.В. Стан клітинного імунітету при анемії у хворих на неспецифічний виразковий коліт / К.В.Півторак // Діагностика і терапія поєднаних хвороб органів травлення: Матеріали міжобласної науково-практичної конференції (Тернопіль, 22-23 листопада 2007) – Тернопіль, ТДМУ "Укрмедкнига", 2007. – С. 48-49.
Півторак К.В. Анемічний синдром при запальних захворюваннях кишечника / К.В. Півторак, М.А. Станіславчук // Сучасні аспекти діагностики та лікування в кардіології та ревматології: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції. 13-14 грудня 2007 р. – Вінниця: Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова, 2007. – С. 102. (Здобувачем особисто зібраний матеріал, проведена його статистична обробка та узагальнення отриманих результатів).
Півторак К.В. Морфологічні особливості слизової оболонки товстої кишки при лікуванні експериментального неспецифічного виразкового коліту / К.В.Півторак // Прикладні аспекти морфології експериментальних та клінічних досліджень: Матеріали науково-практичної конференції (Тернопіль, 29-30 травня 2008) – Тернопіль: "Укрмедкнига", 2008. – С. 100-101.