Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Землянський Ігор Леонідович. Анатомічна мінливість і морфометрична характеристика турецького сідла для тривимірного комп’ютерного моделювання : Дис... канд. наук: 14.03.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Землянський І. Л. Анатомічна мінливість і морфометрична характеристика турецького сідла для тривимірного комп’ютерного моделювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Харківський національний медичний університет МОЗ України. – Харків, 2009.

Дисертація присвячена уточненню типових проявів індивідуальної анатомічної мінливості і статевих особливостей форми і морфометричних показників турецького сідла для побудови його комп'ютерної моделі з урахуванням анатомічної мінливості нахилених відростків, сонної борозни і клиноподібної пазухи. Встановлено, що анатомічні і морфометричні характеристики турецького сідла знаходяться у прямій, але неоднакового ступеня залежності від форми черепа і статі. Формоутворюючі характеристики турецького сідла більше пов'язані з формою черепа, а морфометричні – зі статтю. У зв'язку з цим форма турецького сідла в брахі-, мезо- і доліхоцефалічних черепів з урахуванням статевої належності мала виражену індивідуалізацію основних параметрів: довжини передньозаднього і поперечного розмірів, глибини і об'єму гіпофізарної ямки, наявності і форми передніх, середніх і задніх нахилених відростків, форми і розмірів сонної борозни, а також клиноподібної пазухи. Передні і задні нахилені відростки на окремих препаратах були відсутні або були настільки малі, що не мали практичного значення. Середні відростки були рідкісним явищем для всіх виділених груп. Клиноподібна пазуха представлена двома неоднаковими за конфігурацією і розмірами порожнинами, розмежованими в сагітальній площині перегородкою. Виділено три найбільш типові форми клиноподібної пазухи: глибока і висока, середньої (або великої) глибини і середньої висоти і невеликої глибини і висоти. Перший тип був характерніший для брахіцефалів, другий – для мезоцефалів і третій – для доліхоцефалів. Рентгенометричні розміри турецького сідла відрізняються від розмірів, визначених на кісткових препаратах. Коефіцієнт проекційного збільшення при відстані джерела випромінювання до площини касети 700–750 мм становив 0,853±0,008 (при p<0,001).

Встановлено, що побудова комп'ютерної моделі турецького сідла в системі комп'ютерної програми 3Ds Max8 можлива при дотриманні таких умов. По-перше, необхідні виміри показників площинних координат точок зовнішньої поверхні турецького сідла і внутрішньої поверхні клиноподібної пазухи. По-друге, комп'ютерні моделі зовнішньої поверхні турецького сідла і внутрішньої поверхні клиноподібної пазухи будуються поза залежністю один від одного. По-третє, з'єднання побудованих поверхонь здійснюється шляхом поєднання осьових координат X і Y. Кількісні показники площинних координат точок в трьох вимірюваннях (X, Y і Z) на зовнішній поверхні турецького сідла і внутрішній поверхні клиноподібної пазухи були основою комп'ютерного моделювання. Визначено невідповідність співвідношення координат X, Y з координатою Z на зовнішній поверхні турецького сідла і внутрішній поверхні клиноподібної пазухи, яке було пов'язано з формою черепа і залежало від індивідуальної мінливості рельєфу цих поверхонь. Побудована комп'ютерна модель турецького сідла за допомогою комп'ютерної програми 3Ds Max8 формою, розмірами, конфігурацією клиноподібної пазухи, нахилених відростків і сонної борозни повністю співпадає зі своїм кістковим аналогом. Комп'ютерні моделі турецького сідла зі зрощеними нахиленими відростками, суміщеним внутрішньосинусовим відділом внутрішньої сонної артерії з сонною борозною, а також різними формами клиноподібної пазухи, можуть бути використані у практичній нейрохірургії, при розробці хірургічної тактики на етапі планування оперативного лікування.

Дисертація присвячена уточненню типових проявів індивідуальної анатомічної мінливості і статевих особливостей форми і морфометричних показників турецького сідла для побудови його комп'ютерної моделі з урахуванням анатомічної мінливості нахилених відростків, сонної борозни і клиноподібної пазухи. Встановлено, що конфігурація турецького сідла і його компонентів більше пов'язана з формою черепа, а їх морфометричні характеристики –зі статевою належністю. Побудована комп'ютерна модель турецького сідла за своїми параметрами була ідентична кістковому аналогу. Це дозволило виконати комп'ютерні моделі турецького сідла з вираженим діапазоном індивідуальної мінливості форми і розмірів клиноподібної пазухи і нахилених відростків, а також сумістити внутрішньосинусовий відділ внутрішньої сонної артерії з сонною борозною.

1. Анатомічні і морфометричні характеристики турецького сідла знаходяться у прямій, але неоднакового ступеня залежності від форми черепа і статі. Формоутворюючі характеристики турецького сідла більше пов'язані з формою черепа, а морфометричні – зі статтю. У зв'язку з цим форма турецького сідла в брахі-, мезо- і доліхоцефалічних черепів з урахуванням статевої належності мала виражену індивідуалізацію основних параметрів: довжини передньозаднього і поперечного розмірів, глибини і об'єму гіпофізарної ямки, наявності і форми передніх, середніх і задніх нахилених відростків, форми і розмірів сонної борозни, а також клиноподібної пазухи.

2. Встановлено, що передні і задні нахилені відростки на окремих препаратах були відсутні або були настільки малі, що не мали практичного значення (у брахіцефалів передні нахилені відростки були відсутні у 14 % препаратів, а задні – у 34 %; у доліхоцефалів не виявлено відсутності передніх нахилених відростків, а задні – були відсутні у 25 % препаратів; у мезоцефалів передні нахилені відростки не виявлені у 29 % препаратів, а задні – у 58 % препаратів). Середні відростки були рідкісним явищем для всіх виділених груп, але у доліхоцефалів вони зустрічалися у 33 % препаратів.

3. Клиноподібна пазуха представлена двома неоднаковими за конфігурацією й розмірами порожнинами, розмежованими в сагітальній площині перегородкою. Виділено три найбільш типові форми клиноподібної пазухи: глибока і висока, середньої (або великої) глибини і середньої висоти і невеликої глибини і висоти. Перший тип був характерніший для брахіцефалів, другий – для мезоцефалів і третій – для доліхоцефалів.

4. Рентгенометричні розміри турецького сідла відрізняються від розмірів, визначених на кісткових препаратах. Коефіцієнт проекційного збільшення при відстані джерела випромінювання до площини касети 700–750 мм становив 0,853±0,008 (при p<0,001).

5. Встановлено, що побудова комп'ютерної моделі турецького сідла в системі комп'ютерної програми 3Ds Max8 можлива при дотриманні таких умов. По-перше, необхідні виміри показників площинних координат точок зовнішньої поверхні турецького сідла і внутрішній поверхні клиноподібної пазухи. По-друге, комп'ютерні моделі зовнішньої поверхні турецького сідла і внутрішньої поверхні клиноподібної пазухи будуються поза залежністю один від одного. По-третє, з'єднання побудованих поверхонь здійснюється шляхом поєднання осьових координат X і Y.

6. Кількісні показники площинних координат точок в трьох вимірюваннях (X, Y і Z) на зовнішній поверхні турецького сідла і внутрішній поверхні клиноподібної пазухи були основою комп'ютерного моделювання. Визначено невідповідність співвідношення координат X, Y з координатою Z на зовнішній поверхні турецького сідла і внутрішній поверхні клиноподібної пазухи, яке було пов'язано з формою черепа і залежало від індивідуальної мінливості рельєфу цих поверхонь.

7. Побудована комп'ютерна модель турецького сідла за допомогою комп'ютерної програми 3Ds Max8 формою, розмірами, конфігурацією клиноподібної пазухи, нахилених відростків і сонної борозни повністю співпадає зі своїм кістковим аналогом.

Публікації автора:

  1. Землянский И. Л. Компьютерное моделирование турецкого седла / И. Л. Землянский, А. А. Виноградов // Український морфологічний альманах. – 2007. – Т. 5, № 3. – С. 27–30. (Здобувачем виконано дослідження площинних координат точок на поверхнях турецького сідла та проведено узагальнення даних з побудовою комп’ютерної моделі турецького сідла).

  2. Землянский И. Л. Особенности рентгенометрических показателей линейных размеров черепа / И. Л. Землянский // Український медичний альманах. – 2008. – Т. 11, № 4. – С. 65–66.

  3. Землянский И. Л. Анатомическая изменчивость sinus sphenoidalis / И. Л. Землянский, А. А. Виноградов // Український морфологічний альманах. – 2008. – Т. 6, № 4. – С. 11–13. (Здобувачем виконано морфометричні дослідження та проведено узагальнення даних).

  4. Землянский И. Л. Морфометрические и рентгенометрические параметры турецкого седла / И. Л. Землянский, А. А. Виноградов // Український медичний альманах. – 2008. – Т. 11, № 5. – С. 66–68. (Здобувачем виконано морфометричні та рентгенометричні дослідження та проведено узагальнення даних).

  5. Виноградов О. О. Гіпоталамічні зв’язки судинного русла передньої долі гіпофіза / О. О. Виноградов, О. А. Виноградов, І. Л. Землянський // Актуальні питання біології та медицини : ІІ міжрегіонарна науково-практична конференція – Луганськ : Альма-матер, 2004. – С. 21–22. (Здобувач брав участь у морфологічних дослідженнях).

  6. Землянский И. Л. Рентгеноморфометрическое изучение турецкого седла клиновидной кости человека / И. Л. Землянский, А. А. Виноградов // Актуальні питання біології та медицини : ІІІ міжрегіональна науково-практична конференція. – Луганськ : Альма-матер, 2005. – С. 22–25. (Здобувачем виконано рентгеноморфометричні дослідження та проведено узагальнення даних).

  7. Землянский И. Л. Рентгенометрические особенности турецкого седла / И. Л. Землянский // Актуальні питання біології та медицини : ІІІ міжрегіональна науково-практична конференція. – Луганськ : Альма-матер, 2005. – С. 20–22.

  8. Андреева И. В. К методике рентгенокраниометрии / И. В. Андреева, А. А. Виноградов, И. Л. Землянский // Актуальні проблеми сучасних наук : теорія та практика – 2006 : Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2006. – Т. 5, Медицина. – С. 31–33. (Здобувач брав участь у дослідженні цифрових показників).

  9. Особенности компьютерного моделирования анатомических объектов / И. Л. Землянский, И. В. Андреева, Е. Ф. Руденко, А. М. Гончаров // Образование и наука без границ – 2006 : Материалы ІІ Международной научно-практической конференции. – Днепропетровск : Наука и образование, 2006. – Т. 9. – С. 73–75. (Здобувачем виконано дослідження площинних координат точок та проведено узагальнення даних).

  10. Землянский И. Л. Размеры турецкого седла и соотношение объемов гипофиза и турецкого седла при рентгеноанатомическом исследовании / И. Л. Землянский // Актуальні питання біології та медицини : ІV міжрегіональна науково-практична конференція. – Луганськ : Альма-матер, 2006. – С. 21–22.

  11. Землянский И. Л. Анатомическая изменчивость sinus sphenoidalis / И. Л. Землянский // Актуальні питання біології та медицини : V міжрегіональна науково-практична конференція. – Луганськ : Альма-матер, 2007. – С. 32–35.

  12. Землянский И. Л. Особенности компьютерного моделирования турецкого седла клиновидной кости / И. Л. Землянский, И. В. Андреева // Актуальні питання біології та медицини : VІ міжрегіональна науково-практична конференція. – Луганськ : Альма-матер, 2008. – С. 37–39. (Здобувачем виконано дослідження площинних координат точок на поверхнях турецького сідла та проведено узагальнення даних).