Коновалова Оксана Володимирівна. Аналіз оборотних активів підприємства (на прикладі підприємств гірничої промисловості Кривбасу): дисертація канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Коновалова О.В. Аналіз оборотних активів підприємства (на прикладі підприємств гірничорудної промисловості Кривбасу). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет. – Київ, 2003.
У дисертації обґрунтовано нові підходи до вирішення питань організації аналізу оборотних активів відповідно до сучасних вимог управління як особливого різновиду господарських заходів. Розроблено пропозиції щодо вдосконалення класифікації оборотних активів гірничорудних підприємств. Визначено основні напрямки вдосконалення організації і методики аналізу виробничих запасів, поточних фінансових інвестицій, дебіторської заборгованості, грошових активів. Подано рекомендації щодо вдосконалення методики розрахунку нормативів оборотних активів на гірничо-збагачувальних комбінатах. Удосконалено методику розрахунку сповільнення оборотності оборотних активів через надлишкові запаси концентрату.
Підраховано резерви ефективнішого використання оборотних активів на базовому підприємстві.
У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове розв’язання наукової проблеми, яка полягає в удосконаленні інструментарію економічного аналізу оборотних активів підприємства і розробленні науково-практичних рекомендацій. Головні наукові та практичні результати роботи є такими:
Категорія „оборотні активи” стала використовуватись у вітчизняній економічній літературі з часу переходу на ведення українського бухгалтерського обліку за національними П(С)БО. Замість поняття „оборотні фонди” доцільніше використовувати „оборотний капітал”. Також неприпустимо ототожнювати оборотний капітал і оборотні кошти, натомість оборотні кошти і оборотні активи – це одне й те саме.
Оборотним активам можна дати таке універсальне визначення: оборотні активи - це сукупність грошових коштів, їх еквівалентів та товарно-матеріальних цінностей, які перебувають у постійному русі, обслуговуючи господарську діяльність підприємства протягом операційного циклу. Склад оборотних активів сьогодні визначається національними П(С)БО, а джерела їх формування поділяються на власні та позикові.
Порівнюючи сучасні та більш ранні класифікації оборотних активів, можна помітити між ними суттєву відмінність – у пізніших класифікаціях поділу оборотних активів на нормовані та ненормовані. Нормування оборотних активів є невід’ємною складовою ефективного управління ними, тому його необхідно впроваджувати в практику роботи підприємств, зокрема гірничо-збагачувальних комбінатів.
До суттєвих зрушень, які відбулись у структурі оборотних активів за останні роки, можна віднести зниження питомої ваги запасів, котрі поступилися першим місцем на користь дебіторської заборгованості, але питома вага яких і далі залишається досить значною і коливається на рівні 30-40%.
Метод визначення потреби в оборотних активах за сукупними групами є недостатньо досконалим і в багатьох випадках не забезпечує розроблення економічно обґрунтованих нормативів по підприємству. У разі розрахунку за цим методом недоліки базового нормативу (на початок року) переходять на рік, що планується, а також не враховуються зрушення в структурі собівартості продукції. Тому, вибираючи метод розрахунку нормативів оборотних активів, перевагу слід надавати постатейному.
16
Протягом 1996-2001 років провідне гірничорудне підприємство регіону ВАТ “Центральний гірничо-збагачувальний комбінат” втратило понад 497 млн. грн. потенційних власних оборотних активів через свою збитковість, у тому числі близько 30 млн. грн. тільки за рахунок різниці в цінах на свою продукцію, яка склалася на зовнішньому ті внутрішньому ринку. До того ж, починаючи з 2000 року ціни на продукцію підприємства мають стійку тенденцію до зниження, яка пояснюється падінням обсягів споживання залізорудної сировини українського виробництва у зв’язку з постачанням на Україну концентрату з Росії (Лебединський, Михайлівський та Костамукшський гірничо-збагачувальні комбінати), який виробляється за значно менших витрат (перш за все паливно-енергетичних), та демпінговою політикою головних конкурентів (Північний та Полтавський гірничо-збагачувальні комбінати), тому, ураховуючи ситуацію на внутрішньому ринку, комбінат змушений погоджуватися на експортні відвантаження за цінами світового ринку.
Оборотність оборотних активів є найважливішим показником ефективності їх використання. У 1999-2001 роках тривалість обороту оборотних активів знизилася на 13,1 дня по криворізькій промисловості та на 17,14 дня – по гірничо-металургійній. За цей самий період на ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат" тривалість обороту оборотних активів скоротилася на 63,8 дня. Загальна швидкість обороту оборотних активів перебуває в прямій залежності від швидкості часткових оборотів їх складових.
На ВАТ „Центральний гірничо-збагачувальний комбінат” собівартість товарної продукції (переважно через суттєві витрати на видобуток і транспортування сировини) майже завжди була більшою за її ціну, тому за 1985-1998 роки тільки через нераціональний механізм ціноутворення базове підприємство втратило 466,08 млн. грн. оборотних активів.
Для створення зацікавленості працівників підприємства в економії оборотних активів, зокрема нормованих, необхідно впровадити спеціальні премії для колективу. Також для використання на гірничо-збагачувальних комбінатах рекомендується аналітична довідка „Стан оборотних активів ........(назва підприємства) та джерела їх формування на .......(дата), тис. грн”, яка може складатися щотижня і яка дасть можливість налагодити дійовий контроль за станом оборотних активів підприємства та джерелами їх формування.
При різному ступені використання резервів, які містяться в ліквідації надлишкових запасів, простроченої дебіторської заборгованості та підвищенні обсягу реалізації додаткова загальна потреба в оборотних активах на ВАТ “Центральний гірничо-збагачувальний комбінат” буде знаходитися в межах інтервалу: від –144208 до +660,92 тис. грн.
У рамках заходів централізованого характеру слід розробити дієвий економічний механізм інвестиційної політики, який передбачав би можливості своєчасного поповнення власних
17
оборотних активів підприємств. Є доцільним на державному рівні провести взаємозалік дебіторської та кредиторської заборгованостей між підприємствами гірничорудної промисловості та підприємствами, що належать до пов’язаних з нею галузей: металургійної, вугільної тощо. Потреба в цьому вже давно назріла, адже це уможливить вирішення цілої низки проблем, пов’язаних з незадовільним фінансовим станом гірничо-збагачувальних комбінатів та допоможе закріпити позитивні результати, досягнуті в ході проведення економічного експерименту.
Упровадження пропозицій дисертаційного дослідження в практичну діяльність гірничо-збагачувальних підприємств забезпечить систему керування достовірною фінансовою інформацією, необхідною для прийняття науково обґрунтованих управлінських рішень.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Коновалова О.В. Визначення економічної категорії оборотних активів підприємства // Регіональні перспективи. -2002.- №5 (24).- С. 90-93. – 0,5 друк. арк.
Коновалова О.В. Аналіз наявності оборотних активів та поточних зобов’язань підприємств гірничо-металургійної промисловості Кривбасу // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. Вип. 104.-Д: ДНУ, 2001.- С. 83-88. – 0,25 друк. арк.
Коновалова О.В. Аналіз забезпеченості та ефективності використання оборотних активів підприємств гірничо-металургійної промисловості Кривбасу // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. Вип. 106.-Д: ДНУ, 2001.- С. 34-38. – 0,21 друк. арк.
Коновалова Оксана. Аналіз ефективного використання оборотних активів на прикладі гірничо-збагачувальних комбінатів (ГЗК) Криворізького басейну // Вісник Української академії державного управління при Президентові України. – 2003.-№1.- С. 155-161. – 0,5 друк. арк.
В інших виданнях:
Коновалова О.В. Удосконалення методики розрахунку окремих показників, що характеризують оборотність оборотних активів // Исследование и оптимизация экономических процессов «Оптимум-2001». Труды ІІІ-й междунар. науч.-практ. конф., 15-16 ноября 2001 г. - Харьков: НТУ „ХПИ”, 2001-226 с. – 0,1 друк. арк.
18
Коновалова О.В. Вплив податку на додану вартість на забезпеченість підприємств гірничодобувної галузі оборотними активами // Матеріали V Міжнар. наук.-практ. конф. „Наука і освіта – 2002”. Том 11. Економіка.- Д: Наука і освіта, 2002.- С.20-22. – 0,1 друк. арк.
Коновалова О.В. Вдосконалення методики аналізу оборотних активів підприємств гірничорудної промисловості // Трансформація курсу „Економічний аналіз діяльності підприємства”: Тези доповідей міжнар. наук.-метод. конф. 16-17 травня 2002 р. К.: КНЕУ, 2002.- С. 241-243. – 0,1 друк. арк.