Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Романенко Ольга Анатоліївна. Аналіз і контроль формування та використання фінансових ресурсів холдингових компаній (на прикладі торговельних холдингових компаній України) : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Романенко О.А. Аналіз і контроль формування та використання фінансових ресурсів холдингових компаній (на прикладі торговельних холдингових компаній України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2008.

У дисертаційній роботі визначено сутність фінансових ресурсів холдингової компанії та розроблено їх класифікацію з метою спрямування аналізу та контролю на оперативне управління процесами їх формування і використання; визначено проблеми та тенденції розвитку торговельних холдингових компаній; запропоновано організаційні моделі аналізу і контролю в системі управління фінансовими ресурсами у холдинговій компанії; вдосконалено форми агрегованої фінансової звітності щодо відповідності її вимогам ефективного управління фінансовими ресурсами з використанням комп'ютерної інформаційної мережі холдингу.

Удосконалено методику аналізу формування та використання фінансових ресурсів у холдингових компаніях, розроблено пропозиції щодо поліпшення аналізу на рівні холдингового об’єднання і дочірніх підприємств для забезпечення ефективного управління і досягнення оптимального фінансового стану компанії; розроблено методику рейтингової оцінки фінансового стану дочірнього підприємства як елементу інтегральної оцінки формування та використання фінансових ресурсів холдингу.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення наукового дослідження і запропоновані рекомендації щодо удосконалення аналізу і контролю формування та використання фінансових ресурсів у торговельних холдингових компаніях. Проведене дослідження актуальних теоретичних та практичних проблем аналізу і контролю формування та використання фінансових ресурсів у торговельних холдингових компаніях в Україні дозволило сформулювати такі висновки та надати конкретні пропозиції щодо їх практичного використання:

1. Фінансові ресурси холдингових компаній визначено як грошові кошти, що знаходяться у розпорядженні підприємств чи їх об’єднань і можуть бути використані для здійснення ними господарської діяльності в майбутньому періоді з метою забезпечення економічних, матеріальних та духовних потреб людини, компанії та суспільства в цілому. Виходячи з цього розроблено класифікацію фінансових ресурсів за чотирма рівнями деталізації: за джерелами їх утворення, за термінами залучення, за ознакою платності, за найменуванням валюти, що дозволяє побудувати інформаційну систему для здійснення оперативного, перспективного та ретроспективного аналізу і контролю фінансових ресурсів у холдингових компаніях.

2. Запропоновано класифікацію холдингових компаній у залежності від центра, навколо якого відбувається об'єднання підприємств, на виробничі (промислові, індустріальні) банківські, науково-технологічні і торговельні, що дозволяє більш глибоко дослідити і обґрунтувати організаційно-методичні засади аналізу і контролю фінансових ресурсів залежно від виду діяльності холдингу.

3. Запропоновано обґрунтовану систему організації аналізу і контролю фінансових ресурсів у холдингових структурах на двох рівнях управління, що сприятиме економії робочого часу і коштів. Перший рівень представлений спеціальними аналітичними і контрольними службами холдингової компанії, для яких головним завданням є розробка фінансової стратегії розвитку всього холдингу, другий рівень - аналітичними відділами дочірніх підприємств, на яких покладається завдання підготовки інформації для прийняття тактичних управлінських рішень менеджментом корпоративних підприємств.

4. Розроблено рекомендації щодо механізму складання та форм агрегованої фінансової звітності у торговельній холдинговій компанії для забезпечення вимог ефективного аналізу і контролю фінансових ресурсів з використанням інформаційної мережі холдингу.

5. Обґрунтовано методику аналізу фінансових ресурсів у торговельній холдинговій компанії, яка передбачає дослідження кожного джерела фінансових ресурсів за такими блоками: визначення і оцінка джерел утворення та напрямів використання фінансових ресурсів, оцінка структури їх джерел та напрямів використання, оцінка структури потоків фінансових ресурсів, проведення параметричного аналізу, що забезпечує простоту, оперативність та зручність процесу аналізу формування та використання фінансових ресурсів, врахування тенденцій конкурентного середовища та середньогалузевих показників для прийняття управлінських рішень.

6. Розроблено систему показників для рейтингової оцінки фінансового стану всіх підконтрольних підприємств холдингової компанії: аналіз асоційованих підприємств дозволить визначити доцільність вкладання у них фінансових інвестицій з метою отримання дивідендів, а рейтинговий аналіз дочірніх підприємств сприятиме прийняттю ефективних управлінських рішень щодо формування і використання в них фінансових ресурсів.

7. Розроблено організаційну систему контролю за фінансовими ресурсами у торговельних холдингових компаніях, яка складається із зовнішнього і внутрішнього контролю, зокрема: внутрішній включає ревізію і внутрішній аудит, а зовнішній–державний контроль і незалежний (зовнішній) аудит. Для забезпечення дієвості внутрішнього контролю за фінансовими ресурсами рекомендовано службі аудиту сконцентрувати контрольні дії на пріоритетних напрямках формування і використання фінансових ресурсів, своєчасному виявленні відхилень від нормативних і планових показників, а також обґрунтуванні стратегічних і тактичних управлінських рішень, пов'язаних з оптимізацією руху фінансових ресурсів в усіх дочірніх підприємствах холдингу, а контрольно-ревізійній службі – здійснювати контрольні дії за відповідністю операцій з фінансовими ресурсами чинному законодавству.

8. Виявлено причини оприлюднення позитивних аудиторських висновків при реальному незадовільному фінансовому стані холдингових компаній, що призводить до поглиблення тінізації потоків фінансових ресурсів у холдингових компаніях, до розвитку незаконних методів формування та використання фінансових ресурсів у таких структурах. Для подолання цієї ситуації визначено типові порушення, пов’язані з рухом фінансових ресурсів у холдингових компаніях, розроблені пропозиції щодо практичної відповідальності аудиторів за надані висновки, а також запропоновано методику зовнішнього аудиту фінансових ресурсів відповідно до міжнародних стандартів та демократичних і чесних принципів, що буде сприяти підвищенню якості аудиторських висновків.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Романенко О.А. Деякі аспекти аудиту формування фінансових ресурсів підприємств // Вісник ХНТУСГ. - 2004. - №31. - с. 308-316.

  2. Романенко О.А. Проблеми аналізу формування фінансових ресурсів підприємств в сучасних умовах в Україні” // Збірник статей “Удосконалення системи обліку, аналізу та аудиту як складової інформатизації суспільства”. -Тернопіль, Мукачеве, 2004. - с.311-316.

  3. Романенко О.А. Особливості формування фінансових ресурсів у холдингових компаніях // Вісник КНТЕУ (спецвипуск). - 2005. - №3. – с.104-108.

  4. Романенко О.А. Проблеми організації внутрішнього аудиту фінансових ресурсів // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. - №8. – с.61-64.

  5. Мних Є.В., Романенко О.А. Експрес-аналіз формування фінансових ресурсів холдингових компаній // Фінанси України. - 2006. - №7. – с.108-115.

  6. Романенко О.А. Вдосконалення фінансової звітності холдингових компаній // Вісник національного університету «Львівська політехніка». – 2007. - №577. – с. 344 – 347.

  7. Романенко О.А. Рейтингова оцінка фінансового стану у торговельному холдингу // Экономические проблеммы и перспективы стабилизации экономики Украины. Актуальные пробемы реформирования экономики в регионе: Сб. науч. тр./ Институт экономики промышленности, Краматорский экономико-гуманитарный институт, Донецк. – 2007. – с. 355-366.

  8. Мних Є.В., Романенко О.А. Організація і методика зовнішнього аудиту фінансових ресурсів холдингових компаній // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону. Наук. збірник. Вип. ІІІ.–Т.2.– Івано-Франківськ. – 2006. – с. 182-188.

  9. Романенко О.А. Рейтингова оцінка фінансового стану корпоративних підприємств торговельного холдингу // Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2007. - №5. – с. 127-133.

В інших виданнях:

  1. Романенко О.А. Проблеми захисту комерційної таємниці підприємств в сучасних умовах // Фінансовий контроль. – 2004. - №5. – с. 41-44.

  2. Романенко О. Привлечение кредитов торговыми холдингами // Финансовый директор. - 2006. - № 8. – с. 55-59.

  3. Романенко О.А. Методика аналізу формування фінансових ресурсів холдингових компаній // Фінансовий ринок України. - 2006. - №1. – с. 31-34.

  4. Романенко О. Распределение финансов в холдингах // Финансовый директор. - 2006 . - № 10. – с. 58-64.

  5. Романенко О.А. Організація ревізії у холдингових компаніях //Наукові вісті Інституту менеджменту та економіки «Галицька академія». – 2006. - №10. – с.187-192.

  6. Романенко О.А. Формування фінансових ресурсів холдингових компаній //Наукові вісті Інституту менеджменту та економіки «Галицька академія» (спецвипуск). – 2007. – с.200-207.

  7. Мних Є.В., Романенко О.А. Особливості організації системи аналізу фінансових ресурсів холдингових компаній в Україні // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону. Наук. збірник. Вип. ІІ. – Івано-Франківськ. – 2006. – с. 187-191.

  8. Романенко О. Духовно-моральні виміри економічного життя в Україні // Ціннісно-смисловий вимір буття українського суспільства і перспективи українського націоналізму. Матеріали ІІІ міжнародної наукової конференції. – Івано-Франківськ. – 2007. - с. 522-531.

  9. Романенко О. Параметрический анализ формирования финансовых ресурсов холдингов // Финансовый директор. - 2006 . - № 3. – с. 77-82.

  10. Романенко О. Внутренний аудит холдинга // Финансовый директор. - 2007. - № 3. – с. 69-75.

  11. Романенко О. Рейтинговая оценка дочерних предприятий холдинга // Финансовый директор. - 2007. - №6. - с.10- 16.

  12. Романенко О. Информационная база финансового анализа холдинга // Финансовый директор. 2007. - №8. - с. 89-93.

Тези доповідей та матеріали на конференціях:

  1. Романенко О.А. Особливості формування структури активів торговельних холдингових компаній в Україні // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти». – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2006. – Ч.2. – с. 71-73.

  2. Романенко О.А. Деякі аспекти організації системи аналізу фінансових ресурсів у холдингових компаніях //Матеріали міжнародного форуму молодих вчених «Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн». У двох томах. Т.». – Х.: ХНТУСГ. – 2005. – с.190-192.

  3. Романенко О.А. Особливості організації бухгалтерської служби у холдингових компаніях// Проблеми та перспективи розвитку підприємництва в Україні: Матеріали ІІ Всеукр. Наук.-прак. Конф. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун.-т, 2006. с. 260-262.

  4. Романенко О.А. Внутрішній контроль фінансових ресурсів у холдинговій компаній за центрами відповідальності// Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях рыночной экономики / материалы VII научно-практической конференции. – Симферополь: КИБ. - 2006. - с. 67-70.

  5. Романенко О.А. Теоретичні і організаційні особливості аналізу і контролю фінансових ресурсів у торговельних холдингових компаніях // Тези та тексти виступів VI Міжнародної науково-практичної конференції «Наукові дослідження в сфері бухгалтерського обліку, контролю та аналізу: теоретико-практичне значення і напрями подальшого розвитку». – Житомир: ЖДТУ, 2007. – с.241-244.