Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Бунда Ольга Миколаївна. Аналітичні процедури, моделювання та прийняття рішень в аудиті (на прикладі підприємств пивоварної промисловості України). : Дис... канд. наук: 08.06.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Бунда О.М. Аналітичні процедури, моделювання та прийняття рішень в аудиті (на прикладі підприємств пивоварної промисловості України). – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. Львівська комерційна академія. Укоопспілка. Львів, 2006.

Захищається рукопис дисертації, в якій досліджуються аналітичні процедури, моделювання та прийняття рішень в аудиті та їх взаємозв’язок і використання на підприємствах пивоваріння України.

У дисертації визначено сутність аудиторських процедур та їх класифікацію; аналітичні процедури та їх місце у системі аудиторських процедур; характерні риси діяльності підприємств пивоварної промисловості та їх вплив на аудиторські процедури. Досліджено використання аудиторами аналітичних процедур у процесі аудиторської перевірки. Охарактеризовано чотири основні рішення аудитора під час застосування аналітичних процедур в аудиті.

Автором розглянуто суть моделювання в аудиті; моделювання аудиторського процесу; моделювання аналітичних процедур та імітаційне моделювання в процесі аудиту.

Охарактеризовано класифікацію рішень в аудиті; процес прийняття рішень при застосуванні аналітичних процедур в аудиті; систему підтримки прийняття рішень в аудиторському процесі.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає в удосконаленні використання аналітичних процедур, моделювання та прийняття рішень в аудиті підприємств пивоварної промисловості України. Дисертаційне дослідження визначеної наукової проблеми дозволило нам сформулювати такі висновки:

  1. Неоднозначне визначення в економічній літературі поняття «аудиторські процедури» призводить до того, що майже кожен вчений-економіст ініціював власний підхід до розуміння і розкриття сутності аудиторських процедур. На нашу думку, аудиторські процедури – це виконання необхідних і передбачених дій аудиторами з метою отримання суттєвих доказів та їх оцінки для вирішення визначених завдань в процесі здійснення аудиторського контролю. Також автором уточнено класифікацію аудиторських процедур. Аудиторські процедури необхідно розглядати у двох аспектах: організаційному і методичному. Процедури організаційного аспекту аудиту нами запропоновано поділяти на: організаційно-інформаційні, організаційно-документальні; а процедури методичного аспекту аудиту - процедури планування, контрольно-методичні та аналітичні процедури.

  2. Аналітичні процедури необхідно застосовувати на всіх стадіях аудиту: початковій, дослідній, завершальній. Такий підхід дає аудиторові можливість своєчасно виявити незвичні тенденції чи викривлення, що дозволить зменшити аудиторський ризик до низького рівня; зменшити використання „точних” аудиторських процедур і відповідно часу на проведення аудиту; сформувати висновок про те, чи узгоджуються фінансові звіти в цілому з аудиторським розумінням бізнесу клієнта.

  1. Дослідження процесу аудиту підприємств пивоварної промисловості дозволило нам визначити характерні риси такого виробництва і виявити їх вплив на процес проведення аудиторської перевірки. Охарактеризовано основні питання, на які звертає увагу аудитор в процесі отримання розуміння діяльності пивоварного підприємства. Для підвищення достовірності оцінки аудиторських доказів та підвищення ефективності аудиторської перевірки нами розроблені робочі документи аудитора, що висвітлюють характерні риси методики аудиту запасів підприємств пивоварної галузі: перевірка випуску неврахованої продукції, перевірка правильності застосування норм списання матеріалів і сировини на виробництво, перевірка норм граничнодопустимих втрат та відходів при виробництві, перевірка правильності оформлення і відображення в бухгалтерському обліку результатів інвентаризації запасів.

  2. Застосування моделювання в аудиторському процесі дозволяє аудиторові проводити перевірку на більш високому організаційно-методичному рівні. Автором уточнено поняття «моделювання в аудиті» - це дослідження процесу аудиту, його складових шляхом побудови і вивчення їх моделей для того, щоб визначити варіанти майбутніх подій і оцінити потенційні наслідки прийняття альтернативних рішень в аудиті. Найчастіше моделювання використовується саме при здійсненні аналітичних процедур в аудиті. Моделювання в аудиті може застосовуватися у двох аспектах: для вивчення і удосконалення процесу самого аудиту – організаційний аспект; для вивчення об’єктів аудиту – методичний аспект. Удосконалено класифікацію моделей в аудиті: залежно від впливу прийняття рішень на аудит нами було визначено такі види моделей: ситуаційні, організаційні, комбіновані.

  3. Для удосконалення методики і організації аудиторського процесу автором запропонована методика оцінки системи внутрішнього контролю, що відіграє важливу роль при оцінці ризику внутрішнього контролю. Розроблена модель вибору та ознайомлення з потенційним клієнтом для надання аудиторських послуг дає ґрунтовну характеристику основним діям аудитора до моменту підписання договору про проведення аудиту чи надання супутніх аудиторських послуг.

  4. З розвитком сучасних інформаційних систем обліку і контролю виникає необхідність у використанні імітаційного моделювання в аудиті. Основними етапами процесу імітаційного моделювання в аудиті є: вибір аудитором процесу для побудови імітаційної моделі; збір інформації щодо процесу, який моделюється; опис імітаційної моделі; проведення експерименту; прийняття аудитором рішень на основі даних, отриманих з допомогою імітаційної моделі. Використання імітаційного моделювання в аудиті дозволяють аудиторові визначити напрямок стратегії розвитку як аудиторської діяльності в цілому, так і конкретно аудиту підприємств пивоварної галузі. Саме дана властивість імітаційного моделювання в аудиті є особливо цінною для аудитора в процесі проведення аудиту і, особливо, у разі надання супутніх аудиторських послуг.

  5. Для удосконалення методики і організації застосування аналітичних процедур в аудиті автором запропонована загальна схема основних рішень, що приймає аудитор при застосуванні аналітичних процедур в аудиті. Таким чином, аудитор, використовуючи аналітичні процедури в процесі перевірки, зможе визначити ймовірні обсяги їх застосування і розраховувати їх економічну вигоду, а також отримувати оперативну інформацію про діяльність суб’єкта господарювання. Розроблена класифікація рішень в аудиті дозволяє аудиторові глибше розкрити інструментарій аудиту.

  6. З розвитком сучасних технологій обробки даних виникає потреба у системі підтримки прийняття рішень в аудиті для надання допомоги аудиторам у прийнятті рішень відносно нетипових і неструктурованих проблем в аудиті. Обґрунтовано сутність і основні характеристики СППР в аудиті, визначено підсистему даних СППР в аудиті пивоварної галузі України.

Публікації автора:

Фахові видання:

  1. Бунда О.М. Процес прийняття рішень в аудиті // Вісник Тернопільської академії народного господарства. Випуск 3. – Тернопіль: Економічна думка, 2002. – С. 66-69.

  2. Бунда О.М. Інформаційні та оціночні процедури процесу прийняття рішень в аудиті // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. – Львів: УкрДЛТУ, 2003. - Вип. 13.4. – С. 294-298.

  3. Бунда О.М. Модель рішення про співпрацю з клієнтами на початковій стадії аудиту // Наукові праці КДТУ. Збірник наукових праць. – Економічні науки. Випуск 5. Ч.2. – Кіровоград, 2004.-С. 84-92.

  4. Бунда О.М. Моделювання ефективності систем обліку і внутрішнього контролю при проведенні аудиторської перевірки. // Вісник Національного університету «Львівська політехніка» «Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку» № 517. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2004. – С. 185-191.

  5. Бунда О.М. Імітаційне моделювання в аудиті // Вісник Львівської комерційної академії. – Серія економічна, випуск 15. За матеріалами наукової конференції «Стратегія соціально-економічного розвитку України і формування механізмів зростання» професорсько-викладацького складу і аспірантів академії за результатами наукових досліджень 2003 року. – Львів: Видавництво ЛКА, 2004. – С. 209-214.

  6. Бунда О.М. Фази процесу прийняття рішень в аудиті // Вісник Львівської комерційної академії. – Серія економічна, випуск 16. Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції «Облік, аналіз і аудит у сучасному бізнесі». – Львів: Видавництво ЛКА, 2004. – С. 136-141.