Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Ганаба Михайло Дмитрович. Аналітичне забезпечення управління конкурентоспроможністю цукру : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2007.



Анотація до роботи:

Ганаба М.Д. Аналітичне забезпечення управління конкурентоспромож-ністю цукру. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний аграрний університет, Київ, 2007.

Дисертація присвячена актуальним питанням аналітичного забезпечення управління конкурентоспроможністю цукру, що виготовляється підприємствами цукробурякового підкомплексу України в умовах євроінтеграції та вступу до СОТ.

Конкурентоспроможність цукру в роботі розглядається як сукупність кількісно-якісних і вартісних характеристик продукту, які в умовах конкуренції сприяють створенню на конкретному сегменті споживчого ринку переваг даного продукту перед конкурентними у задоволенні конкретної потреби споживача.

Розроблено та апробовано адаптовану до цукру методику аналізу конкурентоспроможності з урахуванням особливостей митно-тарифної політики України при вступі до СОТ та впливу доходів споживачів на рівень оцінки споживчих властивостей цукру.

Запропоновано концепцію цільової конкуренції та її аналітичного забезпечення в управлінні конкурентоспроможністю виробництва цукру, сформовано поняття конкурентно-аналітичної інформації, використання якої забезпечує обґрунтованість управлінських рішень з підвищення конкуренто-спроможності продукції цукробурякового підкомплексу України.

  1. Одним із необхідних чинників успішного функціонування підприємств цукробурякового підкомплексу України в умовах зростаючої конкуренції є підвищення конкурентоспроможності їх продукції, що досягається за умови поліпшення управління, в першу чергу за рахунок удосконалення його аналітичного забезпечення.

  2. Проблема аналізу конкурентних відносин у цукробуряковому під-комплексі України та конкурентоспроможності основної його продукції – цукру в сучасних умовах господарювання вивчена недостатньо. Це підтверджується відсутністю в економічній літературі конкретності й однозначності як у трактуванні понять, так і в методиках оцінки показників, що характеризують область дослідження. Останнім часом зростає інтенсивність та динамічність конкуренції і набувають ваги такі нецінові її методи, як реклама, брендинг, менеджмент взаємин з покупцями, цільова конкуренція, конкурентна розвідка та ін., що потребує адаптації й удосконалення інформаційного забезпечення аналітичних інструментів управління.

  3. В результаті опрацювання ряду методик з аналізу конкурентоспро-можності продовольчої продукції, автором запропоновано методику, адаптовану до цукру. Остання синтезує нормативні і техніко-економічні параметри, що є основними чинниками якості, економічні – ціна споживання, а також залежність переваг споживачів різних доходних сегментів щодо властивостей цукру.

  4. Встановлено, що при оцінці конкурентоспроможності вітчизняного цукру необхідно враховувати його відповідність нормативним параметрам, оскільки перевищення вітчизняними цукровиробниками їх граничних норм зменшує можли-вості виходу України на міжнародні ринки. Вітчизняні стандарти якості не відпові-дають вимогам європейських, а аналіз дотримання існуючих параметрів якості цукровиробниками свідчить про неврахування багатьох з них у процесі виробництва цукру.

  5. Реалізація авторської методики на практиці дала можливість система-тизувати чинники за наведеними типовими параметрами якості та чітко визначити ті, що формують корисний ефект і повинні враховуватися при оцінці конкуренто-спроможності цукру, оскільки відповідають потребам споживачів, розвитку економіки країни, її національної безпеки та розширенню експорту.

  6. Дослідження різного рівня значущості окремих показників якості в оцінці споживчих властивостей цукру споживачами з різними доходами вимагає детальнішого вивчення даної залежності та врахування її в методиці оцінки конкурентоспроможності цукру. Аналіз конкурентоспроможності українського цукру порівняно із закордонними зразками дає підставу для висновку про значне його відставання за якісними показниками. Проведена нами експертна оцінка споживчих властивостей закордонного цукру та їх відповідності європейським стандартам якості показала, що окремі його показники не досягають максимального рівня споживацьких вимог.

  7. З використанням особливостей формування економічних показників конкурентоспроможності цукру, зумовлених умовами митно-тарифного захисту при вступі України до СОТ, та введенням коефіцієнта споживацької переваги, в роботі розроблено й апробовано узагальнюючу модель оцінки конкурентоспроможності цукру, що підвищує об’єктивність її результатів в порівнянні з діючими методиками.

  8. У зв’язку з появою нових підходів у традиційному маркетингу і стратегічній конкуренції, обґрунтовано необхідність цільової роботи з конку-рентами, яка потребує специфічного аналітичного забезпечення. Запропонована автором концепція цільової конкуренції та система аналітичного забезпечення її управлінням на ринку цукру дає можливість показати, як вітчизняним цукровиробникам розробляти та впроваджувати плани досягнення необхідного рівня конкурентоспроможності, які враховують багаточисельні найважливіші конкурентні перешкоди, що виникають на сучасних ринках, але не враховуються в практиці конкуренції.

  9. Діюча на цукрових підприємствах система обліково-аналітичної інформації не забезпечує проведення як ефективного аналізу конкурентоспроможності цукру, так і реалізації аналітичних ініціатив конкурентних стратегій і потребує вдосконалення. Автором запропонована система інформаційно-аналітичного забезпечення цільової конкуренції на ринку цукру, яка передбачає систематичний процес збору, обробки та аналізу даних про діяльність конкурентів, їх ділове середовище, бізнес-тенденції та цілі з метою ідентифікації та концентрації зусиль на цільових конкурентах, тобто йдеться про створення системи конкурентно-аналітичної інформації. Її використання обумовлює домінування якісних показників над кількісними, а найефективнішими методами є анкетування, інтерв’ювання, експертні оцінки та візуальне відображення аналізованих ситуацій. За таких умов значно підвищується об’єктивність управлінських рішень з підвищення конкуренто-спроможності продукції, підприємства і галузі.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Ганаба М.Д. Методи оцінки конкурентоспроможності сільськогоспо-дарської продукції // Науковий вісник НАУ. – 2006. – Вип. 97. – С. 200-203.

  2. Ганаба М.Д. Якість як основний критерій виробництва конкуренто-спроможної продукції // Економіка АПК. – 2006. – № 9. – С. 108-113.

  3. Ганаба М.Д. Оцінка конкурентоспроможності українського цукру за якіс-ними показниками // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Зб. наук. пр. – Рівне: Національний університет водного господарства та природокористування, 2006. – Вип. 4, Ч. 3 – С. 98-106.

  4. Ганаба М.Д. Інформаційне забезпечення управління конкурентоспро-можністю продукції бурякоцукрового виробництва // Науковий вісник НАУ. – 2007. – Вип. 110, Ч. 1. – С. 187-191.

  5. Ганаба М.Д. Узагальнюючий показник конкурентоспроможності цукру // Агроінком. – 2007. – № 7-8. – С. 15-21.

  6. Ганаба М.Д. Аналіз стану конкуренції на внутрішньому ринку цукру // Економіка АПК. – 2007. – № 9. – С. 119-125.

Матеріали конференцій:

  1. Ганаба М.Д. Конкурентоспроможність продукції та методика її оцінки // Матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції „Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці”. – Житомир: Вид-во «Державний агроекологічний університет», 2005. – Ч. 2. – С. 93-97.

  1. Ганаба М.Д. До питання збору і аналізу конкурентної інформації // Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні: Тези доп. Міжнар. наук. конф. 16-17 березня. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 59-64.

  2. Ганаба М.Д. Конкурентна інформація – новий елемент інформаційно-аналітичного забезпечення управління підприємством // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Обліково-аналітичні системи: глобальний та національний аспекти», 16-17 травня 2006 року. – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2006. – Ч.1. – С. 12-14.

  3. Ганаба М.Д. Роль конкурентної інформації як основної стратегічної цінності в управлінні конкурентоспроможністю підприємства // Система менеджменту в умовах інституційно-структурної трансформації економіки України: матеріали науково-практичної конференції. – К.: ІПК ДСЗУ, 2006. – С. 224-229.