Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Максимова Лідія Віталіївна. Аналітичне забезпечення оцінки стійкості машинобудівного підприємства. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Максимова Л.В. Аналітичне забезпечення оцінки стійкості машинобудівного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (підприємства машинобудівної та металургійної галузей). – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2009.

Розроблено інструментарій оцінки збалансованості між цілями діяльності підприємства, його внутрішнім і зовнішнім середовищем. Уточнено поняття “стійкість підприємства”, що розглядається як стратегічна характеристика підприємства. Доведено доцільність використання стратегічних атрибутів для опису характеристики стійкості. Запропоновано інтеграцію сучасної теорії економічної стійкості та концепції стратегічного управління підприємствами з метою досягнення стратегічної цілі підприємства в умовах кризи. Показано доцільність декомпозиції інформаційних зв’язків у структурі аналітичного забезпечення оцінки стійкості підприємства. Проведено декомпозицію аналітичного забезпечення оцінки стійкості підприємства, за результатами якої визначено, що стратегічна стійкість підприємства повинна забезпечуватися збалансованістю між атрибутами цілеспрямованості, адаптивності та реактивності. Доведено доцільність оцінки внутрішніх складових діяльності підприємства за рівнем запасу стійкості в часі за допомогою метрики цільових індикаторів стійкості підприємства. Обґрунтовано спосіб установлення пріоритетності зовнішніх і внутрішніх подій для підприємства на основі ранжирування його можливостей і загроз за критеріями актуальності інформації та значущості події. Доведено можливість використання багатоатрибутного ієрархічного аналізу щодо його застосування для оцінки стійкості підприємства. Використано розроблені рекомендації в діяльності машинобудівних підприємств.

У дисертаційній роботі на основі проведеного дослідження вирішено актуальне науково-практичне завдання щодо аналітичного забезпечення оцінки стійкості машинобудівного підприємства. Основні висновки та результати, одержані в ході дослідження, зводяться до такого.

1. За результатами аналізу об’єктивних економічних умов функціонування машинобудівних підприємств установлено, що головним чинником нестійкості підприємств машинобудування є невизначеність, яка виявляється в процесах функціонування різних виробничих систем, що в поєднанні з інерційністю цих процесів у машинобудуванні вимагає використання стратегічної концепції в управлінні діяльністю вітчизняних підприємств. На основі цього доведено доцільність використання стратегічних атрибутів для опису характеристики стійкості, які відображають стан збалансованості або узгодженості цілей підприємства та його зовнішнього й внутрішнього середовища.

2. Аналіз сутності стратегічної стійкості машинобудівного підприємства та порівняння у різних авторів визначень цього поняття дозволили зробити висновок: вони або мають занадто загальний характер, або, навпаки, мають дуже вузьку орієнтацію. Проте існуючі сьогодні об’єктивні умови зумовлюють необхідність використання саме стратегічної концепції в управлінні діяльністю вітчизняних підприємств і стратегічних атрибутів для опису характеристики стійкості. Це дозволило розглянути таку сукупність атрибутивних властивостей підприємства, які відображають стан збалансованості або узгодженості цілей підприємства та його зовнішнього й внутрішнього середовища, і на основі цього уточнити поняття “стійкість підприємства”, що на відміну від існуючих розглядається як стратегічна характеристика підприємства, необхідними та достатніми атрибутами якої є цілеспрямованість, адаптивність до зовнішнього середовища й реактивність (спроможність до реалізації стратегічної реакції).

3. На основі визначення структури аналітичного забезпечення оцінки стійкості підприємства, що представлена підсистемами цілеполягання й цілеуказання, середовищем функціонування підприємства та процесами формування, оцінки й аналізу інформації розроблено інструментарій оцінки збалансованості між цілями діяльності підприємства, його внутрішнім і зовнішнім середовищем з використанням аналітичного забезпечення оцінки стійкості підприємства, який включає сукупність способів збору, аналізу, узагальнення та синтезу інформації про стан внутрішнього й зовнішнього середовища підприємства та цілі його діяльності.

4. Декомпозиція аналітичного забезпечення оцінки стійкості підприємства дала змогу обґрунтувати доцільність аналізу інформаційних зв’язків у структурі аналітичного забезпечення оцінки стійкості підприємства між підсистемою цілеуказання й цілеполягання та виконавчою підсистемою підприємства з метою збору, аналізу, узагальнення й синтезу інформації про цілі діяльності підприємства, стан внутрішнього та зовнішнього середовища підприємства й наступним визначенням оцінки збалансованості між цими елементами.

5. Доведено доцільність використання інструментарію оцінки пріоритетності реакції підприємства на зовнішні та внутрішні щодо до нього події, що дозволило визначити спосіб установлення пріоритетності зовнішніх і внутрішніх подій для підприємства на основі ранжирування його можливостей і загроз за критеріями актуальності інформації (характеристика часового інтервалу, який відокремлює час надходження інформації про подію від початку впливу зовнішнього процесу на підприємство) і значущості події (вартісна характеристика наслідків подій для підприємства), що дає змогу виділити область стійкості підприємства, наближення до якої відповідає збільшенню збалансованості її елементів (внутрішнього середовища та цілей підприємства, зовнішнього середовища та цілей підприємства, внутрішнього середовища та зовнішнього середовища підприємства).

6. Розроблено інструментарій оцінки стійкості внутрішнього середовища підприємства, який дозволив удосконалити спосіб оцінки внутрішніх складових діяльності підприємства за рівнем запасу стійкості в часі за допомогою метрики цільових індикаторів стійкості підприємства, який використовується в аналітичному забезпеченні оцінки стійкості підприємства для визначення групи показників, що потребують довгострокових прогнозів і формують альтернативні варіанти зміни ситуації в майбутньому.

7. Доведено доцільність використання методу багатоатрибутного ієрархічного аналізу щодо його застосування для оцінки стійкості підприємства. Це дозволяє представити оцінку стійкості підприємства як результуючий показник від впливу окремих атрибутів в узагальнюючій ієрархії складових зовнішнього середовища, внутрішнього середовища та цілей діяльності підприємства.

8. Розроблені рекомендації використано в діяльності машинобудівних підприємств, що дало змогу проаналізувати внутрішні індикатори складових стратегічної стійкості підприємства та визначити стан, у якому знаходиться ВАТ “ХК “Луганськтепловоз”. За результатами багатоатрибутного ієрархічного аналізу стійкості ВАТ “ХК “Луганськтепловоз” запропоновано стратегічні дії щодо забезпечення збалансованості (рівноваги) між його цілями діяльності та зовнішнім середовищем.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Махінько Л. В.* Основні напрямки підвищення міжнародної конкурентоспроможності вітчизняних підприємств / Л. В. Махінько // Маркетинг: теорія і практика. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 11. Луганськ: СНУ ім. В.Даля, 2005. С. 169175.

  2. Махинько Л. В. Теоретические аспекты исследования устойчивого развития предприятия / Л. В. Махинько // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. 2006. № 12 (106). С. 142146.

  3. Махинько Л. В. Проблемы повышения экономической устойчивости предприятия / Л. В. Махинько // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. 2006. № 4 (98). Ч. 2. С. 101106.

  4. Махинько Л. В. Экономическая устойчивость предприятия как основа его динамичного развития / Л. В. Махинько // Прометей. Регіональний зб. наук. праць з економіки. Вип. 2 (20). Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, ЛТД”, 2006.
    С. 132136.

  5. Максимова Л. В.* Оцінка економічної стійкості підприємств / Л. В. Максимова // Маркетинг: теорія і практика. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 13. Луганськ: СНУ ім. В.Даля, 2007. С. 132138.

  6. Максимова Л. В. Активізація інноваційної діяльності як умова забезпечення економічної стійкості підприємства / Л. В. Максимова // Механізм регулювання економіки. Зб. наук. праць. Вип. 4. Суми: СумДУ, 2007. С. 251256.

  7. Максимова Л. В. Методичні підходи щодо оцінки ризику при інвестуванні у підвищення економічної стійкості підприємства / І. Р. Бузько, Л. В. Максимова // Теоретичні та прикладні питання економіки: Зб. наук. праць. Вип. 17. К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2008. С. 5863.

Особистий внесок здобувача: визначено напрями підвищення економічної стійкості підприємства.

  1. Максимова Л. В. Факторы устойчивого развития экономических систем / Л. В. Максимова // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. 2008. № 4 (122). С. 123127.

  2. Максимова Л. В. Моніторинг як інструмент ефективного управління економічною стійкістю підприємства / Л. В. Максимова // Зб. наук. праць Інституту економіко-правових досліджень НАН України. Т. 2. Запоріжжя: ЗНТУ, 2008. С. 1821.

  3. Максимова Л. В. Дослідження резервів підвищення економічної стійкості підприємства / Л. В. Максимова // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. 2008. № 3 (121). С. 3134.

  4. Максимова Л. В. Інвестиційне забезпечення економічної стійкості розвитку вітчизняних підприємств / Л. В. Максимова // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. Серія: економічні науки. Зб. наук. праць. Вип. 4 (31). –– Полтава: ПУСКУ, 2008. –– С. 46––49.

Друковані матеріали наукових конференцій

  1. Махінько Л. В. Сучасні проблеми виходу вітчизняних підприємств на міжнародні ринки / Л. В. Махінько // Проблеми глобалізації та моделі стійкості розвитку економіки : матеріали ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених, 19-21 квіт. 2006 р. Луганськ, 2006. С. 224226.

  2. Махінько Л. В. Особливості застосування інформаційних технологій в управлінні зовнішньоекономічною діяльністю підприємств / Л. В. Махінько // Університет і регіон : матеріали Х Міжнар. наук.-практ. конф., 19-20 жовт. 2006 р. –– Луганськ, 2006. С. 119122.

  1. Максимова Л. В. Аналіз впливу інноваційної активності підприємств на їх економічну стійкість / Л. В. Максимова // Маркетинг інновацій і інновації в маркетингу : І Міжнар. наук.-практ. конф., 21-22 вер. 2007 р. : тези доповід. Суми, 2007. С. 182185.

    Максимова Л. В. Методы рейтинговой оценки экономической устойчивости предприятий / Л. В. Максимова // Проблеми економіки й управління у промислових регіонах : Міжрег. наук.-практ. конф., 22-24 трав. 2008 р. : тези доповід. Запоріжжя, 2008. С. 120122.

    Максимова Л. В. Анализ основных критериев устойчивости предприятия / Л. В. Максимова // Інноваційні стратегії підвищення конкурентоспроможності та забезпечення економічної безпеки регіонів України : матеріали Х Всеукр. наук.-практ. конф. студентів і молодих вчених, 25 бер. 2008 р. Донецьк, 2008.
    С. 247249.

    Максимова Л. В. Аналітичний інструментарій управління економічною стійкістю промислового підприємства / Л. В. Максимова // Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти: матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф., 15-16 трав. 2008 р. Полтава, 2008. Ч. 1. –– С. 209211.

    Максимова Л. В. Напрямки удосконалення управління економічною стійкістю підприємства / Л. В. Максимова // Моделі та інформаційні технології в управлінні соціально-економічними, екологічними та технічними системами : матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф., 24-26 квіт. 2008 р. Луганськ, 2008.
    С. 8587.

    Максимова Л. В. Вплив маркетингу на економічну стійкість підприємства / Л. В. Максимова // Маркетингові дослідження в Україні : ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 22-23 травн. 2008 р. : тези доповід. Луганськ, 2008. С. 173175.