Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Шапошнікова Ольга Федорівна. Ампелоекологічне обґрунтування виділення мікрозон вирощування винограду в Лівобережному Нижньодніпров'ї : Дис... канд. наук: 03.00.16 - 2007.



Анотація до роботи:

Шапошнікова О.Ф. Ампелоекологічне обґрунтування виділення мікрозон вирощування винограду в Лівобережному Нижньодніпров’ї. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. Інститут агроекології УААН, Київ, 2007.

У дисертації виконано роботу з визначення оптимальних мікрозон для розміщення виноградних насаджень на Нижньодніпровському піщаному масиві на основі комплексного аналізу ампелоекологічних умов території. Проведено кількісний та якісний облік виноградників (кадастр) з урахуванням даних ампелоекологічних досліджень.

Встановлено, що найсприятливішими для росту та розвитку виноградників на піщаних ґрунтах Лівобережного Нижньодніпров’я є ділянки з суглинковими прошарками та похованими ґрунтами (чорноземами) або ті, що підстилаються продуктами вивітрювання вапняків і мергелів на кореневодоступній глибині.

Виділено чотири мікрокліматичних райони. Визначено, що провідними факторами, які визначають перерозподіл значень середніх з абсолютного мінімуму температур повітря взимку на території Лівобережного Нижньодніпров’я, є мінливість ґрунтового покриву, а також вплив річки Дніпро.

Проведено агрокліматичну оцінку врожайності винограду з урахуванням можливої мінливості розрахункових рівнів врожаїв залежно від неоднорідності підстильної поверхні або розмаїття ландшафтів на території Нижньодніпровського піщаного масиву.

Запропоновано нову схему проведення кадастру виноградних насаджень з використанням даних ампелоекологічних досліджень.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне обґрунтування визначення мікрозон вирощування винограду в Лівобережному Нижньодніпров’ї на основі детального аналізу та оцінки екологічних умов. Результатом проведених досліджень є такі висновки:

  1. Визначено найоптимальніші для виноградників ділянки, а саме площі, які мають суглинкові прошарки і поховані ґрунти або ті, що підстилаються продуктами вивітрювання вапняків і мергелів на кореневодоступній глибині, а також ділянки з глибиною стояння ґрунтових вод 1,5–2 м за умови, що ці води не засолені, а також площі супіщаних ґрунтів, які порівняно з піщаними мають кращі агрономічні властивості та характеризуються вищою родючістю.

  2. У межах дослідної території виділено 4 мікрокліматичні райони, для яких характерна мінливість середніх із абсолютних мінімумів температур повітря від -17,6 до -25,0С і нижче. Суми активних температур за безприморозковий період коливаються від 3151 до 3300 С. Встановлено, що провідними чинниками, які визначають перерозподіл значень середніх з абсолютного мінімуму температур повітря взимку на території Лівобережного Нижньодніпров’я, є мінливість ґрунтового покриву, а також вплив р. Дніпро.

  3. На основі комплексного підходу до оцінки природного середовища вирощування винограду визначено площі, які характеризуються однорідністю екологічних умов, що впливають на ріст та розвиток винограду. Це дає змогу застосовувати на ідентичних за комплексом природних умов площах однакові агротехнічні прийоми та заходи.

  4. На підставі детального аналізу ампелоекологічних умов дослідних господарств Лівобережного Нижньодніпров’я розроблено комплексні ампелоекологічні карти та визначено різні ампелоекологічні типи земель, для яких рекомендовано певні сорти винограду.

  5. Рекомендовано використовувати комплексні ампелоекологічні карти як основу для прийняття проектних рішень щодо розміщення виноградних насаджень.

  6. Проведено розрахунки рівнів врожаїв для різних місцеположень з урахуванням неоднорідності підстильної поверхні та різноманіття ландшафтів на території Лівобережного Нижньодніпров’я.

  7. Запропоновано нові методичні підходи щодо складання кадастру виноградних насаджень із застосуванням даних ампелоекологічних досліджень території.

  8. Створено необхідну інформаційну базу для складання кадастру виноградних насаджень, яка містить інформацію про сортовий та віковий склад насаджень, їх стан, ампелоекологічну характеристику земель під виноградниками, розрахункові рівні врожаїв. Кадастр виноградних насаджень має графічну частину у вигляді цифрового картографічного матеріалу з чіткою ідентифікацією ділянок під виноградними насадженнями і визначення їх місця розташування на комплексних ампелоекологічних картах.

Рекомендації виробництву

  1. При закладанні нових плантацій виноградних насаджень використовувати комплексну ампелоекологічну карту, яка має стати основою для проектних рішень щодо розміщення виноградних насаджень.

  2. Закладання виноградників здійснювати на супіщаних за гранулометричним складом ґрунтах, а також на ділянках, які мають суглинкові прошарки й поховані ґрунти (чорноземи), або ті, що підстилаються продуктами вивітрювання вапняків і мергелів на кореневодоступній глибині.

  3. Вибір сортименту винограду здійснювати відповідно до рекомендацій, що надано для кожного екотопу на основі комплексної ампелоекологічної оцінки території.

  4. Якісний та кількісний облік виноградних плантацій (кадастр) здійснювати з використанням даних ампелоекологічної оцінки, що дасть змогу визначити специфічні території – мікрозони, у подальшому з виноградників цих зон можливо виробляти високоякісні вина контрольованих найменувань за походженням.

Публікації автора:

  1. Шапошникова О.Ф. Изучение природных условий для размещения виноградных насаджений на песчаных масивах Нижнеднепровья.// Материалы конфереции „Актуальные проблемы мелиорации, кадастра и организации земель”. – Кишинев, 2001. – С. 146–148.

  2. Шапошнікова О.Ф. Оцінка природних ресурсів при проектуванні виноградних насаджень.// Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК: в ч частинах. „Організація виробництва та земельні відносини”/за ред. П.Т.Саблука. – Київ: ІАЕ УААН, 2001. –Ч.2. – С. 221–223.

  3. Шапошнікова О.Ф. Аналіз та оцінка ґрунтових умов піщаних масивів Нижнєдніпров’я для проектування виноградних насаджень.// Аграрний вісник Причорномор’я. – Одесса, 2002. – С. 243–247.

  4. Шапошнікова О.Ф. Застосування ампелоекологічних досліджень для закладання виноградників у районі Нижньодніпровського піщаного масиву.// Вісник Львівського державного аграрного університету, 2006.– №9. – С. 115–118.

  5. Шапошнікова О.Ф., Ляшенко Г.В. Оцінка ландшафтних та агрокліматичних особливостей Нижньодніпровського піщаного масиву для розвитку виноградарства.// Культура народов Причорноморья. Симферополь, 2005. – №52. – С. 17–22. (Постановка мети статті, опис ландшафтних особливостей дослідної території).

  6. Шапошнікова О.Ф. Визначення оптимальних ареалів вирощування винограду на прикладі території господарства ім. Покришева, Голопристанського району Херсонської області// Виноградарство та виноробство. Одеса, 2006. – №43. – С. 168–172.

  7. Шапошникова О.Ф. Проектирование виноградных насаждений с учетом ампелоэкологической оценки территории на Левобережном Нижнеднепровье.//Офіційний каталог VII Міжнародної спеціалізованої виставки-сімпозіуму „Вино та виноробство”. – Одеса, 2007. – С.114–116.

  8. Shaposhnikova O. Determination of optimal wine-growing areas for high quality wine grape production and the role of extension service in the field of viticulture.// Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Стан та перспективи розвитку сільськогосподарської дорадчої діяльності”. – Вінниця, 2007. – С.135–139.

  9. Ляшенко Г.В., Шапошнікова О.Ф. Агрокліматична оцінка врожайності винограду в районі Лівобережного Нижньодніпров’я.// Виноградарство і виноробство. – Одеса, 2007. – №44. – С. 68–75. (Постановка мети статті, проведення розрахунків врожайності).