Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика твердого тіла


Ткач Віктор Іванович. Аморфізація розплавів метал-металоїд при швидкому охолодженні і еволюція аморфних фаз при нагріві: дисертація д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Донецький фізико-технічний ін-т ім. О.О.Галкіна НАН України. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Ткач В.І. Аморфізація розплавів метал-металлоїд при швидкому охолодженні і еволюція аморфних фаз при нагріві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – фізика твердого тіла. – Донецький фізико-технічний інститут ім. О.О. Галкіна НАН України, Донецьк, 2003.

В дисертації встановлені зв’язки між процесами формування аморфних фаз при гартуванні з розплаву і переходу стекол до рівноважного стану. Дослідження проведені на низці сплавів метал-металоїд на основі заліза, нікелю і кобальту, а також на надпровідних металооксидах. З використанням оригінальної термоелектричної методики вперше визначені емпіричні залежності між основними параметрами методу спінінгування обмеженого потоку розплаву, швидкістю охолодження стрічок і їх товщиною. Встановлені механізми процесів структурної релаксації стекол і визначено їх вплив на властивості переважно при температурах поблизу температури склоподібного переходу. Вперше одержані аналітичні рівняння, які описують кінетику кристалізації стекол, контрольовану дифузією як на границі поділу, так і в об’ємі, а також розміри зерен у закристалізованих стеклах в залежності від швидкості неперервного нагріву. Шляхом аналізу результатів експериментальних досліджень кристалізації стекол в рамках розроблених моделей оцінені термодинамічні і кінетичні параметри, які контролюють швидкості зародження і росту кристалів в стеклах. Встановлено, що кристалізація розплавів при швидкому гартуванні і стекол при нагріві добре описується в рамках єдиної моделі з одним набором параметрів. Визначено механізми впливу термічної передісторії і релаксаційних процесів в розплавах та стеклах на кристалізацію. Показано, що досліджені у роботі аморфні сплави, в тому числі і нова композиція Fe40Co40P14B6, за рівнем магнітних і електричних властивостей є матеріалами, перспективними для практичного використання.

Встановлені в дисертації зв’язки між процесами аморфізації розплавів при гартуванні та формування кристалічних фаз при нагріві істотно поглиблюють уяви про механізми і кінетику фазових перетворень у гранично нерівноважних умовах та роблять істотний внесок у практику розробки матеріалів з поліпшеними фізичними властивостями шляхом контрольованої термічної обробки аморфних фаз. Результати проведених досліджень дозволяють зробити такі висновки:

1. З використанням оригінальної термоелектричної методики вимірювання температури шару розплаву, який охолоджується на поверхні гартівного валку, що обертається, експериментально встановлена домінуюча роль масопереносу у формуванні стрічок, що дозволяє використати для аналізу режиму теплообміну в методі спінінгування досить просту математичну модель. Одержане експериментальне підтвердження цього висновку і запропоновано спрощений спосіб оцінки ключового параметру методу гартування – коефіцієнту тепловіддачі.

2. За результатами вперше проведених систематичних досліджень впливу трьох основних параметрів процесу спінінгування обмеженого потоку розплаву (лінійної швидкості гартівного валку VS, температури розплаву TE і тиску ежекції PE) на швидкість охолодження у сполученні з вимірюваннями товщини стрічок d і відносної площини газових каверн на контактних поверхнях стрічок одержані емпіричні залежності між товщинами стрічок та швидкістю охолодження. Встановлено, що у діапазоні значень технологічних параметрів, який забезпечує одержання якісних стрічок, швидкості охолодження знаходяться в межах 4104-6,9106 К/с, а характер залежності (d) визначається тим, за рахунок варіацій якого з цих параметрів змінюється товщина стрічок: при змінах швидкості валку
d-3,1, що сильніше, ніж пропорційність d-2 для умов ідеального термічного контакту, зміни температури перегріву призводять до зростання швидкості охолодження з товщиною стрічок, в той час як при змінах тиску ежекції величина в залежності від d зростає по кривій з насиченням.

3. Показано, що кристалізація в ізотермічних умовах та при неперервному нагріві зі швидкостями до 4 К/с відбувається у повністю релаксованому відносно переохолодженого розплаву стані, а при температурах поблизу температури склоподібного переходу кінетику структурної релаксації досліджуваного сплаву можна описати у рамках модифікованої моделі вільного об’єму.

4. На основі формалізму класичної теорії кристалізації вперше одержані аналітичні рівняння кінетики поліморфної, евтектичної та первинної кристалізації в умовах нагріву з постійною швидкістю . Показано, що виведені рівняння коректно описують експериментальні кінетичні криві і формально збігаються зі своїми ізотермічними аналогами, якщо параметр (де Q – енергія активації дифузійного стрибку) розглядати в якості ефективного часу термічно активованого процесу при лінійному нагріві.

5. Для процесів росту кристалів, які контролюються дифузією на міжфазній границі та в об’ємі, вперше одержані аналітичні співвідношення, які описують розміри кристалітів, що формуються в стеклах при неперервному нагріві, і дозволяють прогнозувати термічні режими одержання структур з наперед заданими (у тому числі і наномасштабними) розмірами зерен.

6. Розроблені непрямі методики визначення термодинамічних і кінетичних параметрів, які контролюють формування кристалів в стеклах. На прикладі АМС Fe40Ni40P14B6, Fe40Co40P14B6 і Fe80B20 розраховані температурні залежності швидкостей зародження і росту кристалів, які добре узгоджуються з експериментальними даними. Встановлено, що найкраща згода модельних розрахунків швидкості зародження з експериментальними оцінками може бути досягнута шляхом введення у класичну теорію припущення щодо лінійної залежності від температури питомої вільної енергії границі розподілу розплав-зародок.

7. Вперше за методом спінінгування розплаву одержане нове металеве скло номінального складу Fe40Со40P14B6, яке кристалізується за евтектичним механізмом і має термічну стійкість приблизно на 60 К вищу, ніж АМС Fe40Ni40P14B6, завдяки більш високій питомій вільній енергії границі розплав-зародок.

8. Показано, що причиною відхилення показника Аврамі від встановлених мікроскопічним аналізом значень може бути суперпозиція двох процесів кристалізації скла за різними механізмами, що відбуваються одночасно (Fe80B20), або нестаціонарний характер зародження кристалів (Fe40Ni40P14B6).

9. З використанням розробленої чисельної моделі на прикладі сплавів із різними механізмами кристалізації (Fe40Ni40P14B6 и Fe80B20) вперше встановлена принципова можливість опису нерівноважної кристалізації розплавів і стекол в рамках єдиної моделі з одним набором параметрів.

10. Запропоновано механізм впливу релаксаційних процесів на швидкість зародження кристалів в розплавах і стеклах, а також на степінь нерівноважності структури стекол. Показано, що стійкість аморфного стану залежить від термічної передісторії у випадках, коли швидкість нагріву близька до швидкості охолодження, при якій формувалось скло, а також коли кристалізація стекол відбувається шляхом росту загартованих зародків.

11. Встановлено, що термічна обробка литих зразків металооксиду Bi2.05Sr2.15Ca0.747Cu2Oy із склоподібною структурою дозволяє не тільки одержати кристалічну фазу зі структурою типу 2212 з температурним діапазоном надпровідного переходу 85-79 К, але й відкриває можливості для пластичного деформування в області існування переохолодженого розплаву.

12. Встановлений у роботі немонотонний характер залежності індукції насичення АМС Fe80B20-xSix (x = 0, 2, 4, 6) від концентрації кремнію і бору, а також від товщини стрічок дозволив для АМС Fe80B16Si4 після оптимальної термообробки (623 К/ 60 хв.) одержати характеристики В10 1,65 Т і Нс = 3,4 А/м, які дозволяють використовувати це скло в якості магнітних осердь силових, накопичувальних, широкосмугових та інших трансформаторів і екранів магнітного захисту.

13. Встановлено, що заміна нікелю на кобальт у промисловому АМС Fe40Ni40P14B6 призводить до підвищення індукції насичення приблизно на 0,6 Т та температури Кюрі більш, ніж на 100 К, що у сполученні з підвищеною термічною стійкістю АМС Fe40Co40P14B6 свідчить про перспективність його використання для виготовлення високочутливих датчиків і магнітних осердь, які працюють при підвищених температурах, а також в якості основи для розробки низки нових АМС на залізокобальтовій основі.

Публікації автора:

1. Влияние скорости нагрева на размер зерна и кинетику кристаллизации аморфного сплава Fe40Ni40P14B6 / В.П. Набережных, А.И. Лимановский, В.И. Ткач, Л.В. Кукса, В.Ю. Каменева // ФММ. - 1988.- Т. 66, вып. 1.- С. 169-177.

2. Исследование режима охлаждения расплава Fe40Ni40P14B6 на закалочном диске / В.И. Ткач, О.Н. Белошов, Б. И. Селяков, В. П. Набережных // Расплавы. - 1990. - № 1. - С. 80-82.

3. Потеря сверхпроводимости кристаллами La2-хSrхCuO4-y / В.П. Набережных, В.И. Ткач, В.М. Свистунов, О.Н. Белошов, А.И. Лимановский, И.А. Гайна, В.Ю. Каменева // Письма в ЖТФ.- 1990.- Т. 16, вып. 1.- С. 83-86.

4. Кристаллизация аморфного сплава Fe80B20 при нагреве с постоянной скоростью / В.П. Набережных, В.И. Ткач, А.И. Лимановский, В.Ю. Каменева // ФММ. - 1991. – Т. 71, № 2. – С. 157-164.

5. Структура и свойства фазы La2-хSrхCuO4-y, образованной в процессе окисления металлической основы / В.П. Набережных, В.И. Ткач, А.И. Лимановский, В.Ю. Каменева, О.Н. Белошов, И.А. Гайна, Т.И. Панько // ФНТ. – 1991. – Т. 17, № 8. – С. 941-947.

6. Ткач В.И., Лимановский А.И., Денисенко С.Н. Влияние скорости подложки на термический режим охлаждения аморфизующегося сплава Fe40Ni40P14B6 // Металлофизика. - 1993. – Т. 15, № 11. - С. 81-87.

7. Мороз Т.Т., Набережных В.П., Ткач В.И. Кинетика обратимой релаксации электросопротивления аморфного сплава Fe40Ni40P14B6 // Металлофизика. – 1993. – Т. 15, № 7. – С. 20-29.

8. Пластическое течение стеклообразного оксида Bi-Sr-Ca-Cu-O и сверхпроводящие свойства закристаллизованной керамики / О.Н. Белошов, И.А. Гайна, В.Ю. Каменева, А.И. Лимановский, В.П. Набережных, В.И. Ткач // СФХТ. – 1993. – Т. 6, № 5. – С. 1100-1106.

9. Tkatch V.I., Denisenko S.N., Selyakov B.I. Computer simulation of Fe80B20 alloy solidification in the melt spinning process // Acta Metallurg. Mater. - 1995. - Vol. 43, No 6. - P. 2485-2491.

10. Tkatch V.I., Limanovskii A.I., Kameneva V.Yu. Studies of crystallization kinetics of Fe40Ni40P14B6 and Fe80B20 metallic glasses under non-isothermal conditions // J. Mater. Sci. - 1997. – Vol. 32. - P. 5669-5677.

11. Tkatch V.I., Denisenko S.N., Beloshov O.N. Direct measurements of the cooling rates in the single roller rapid solidification technique // Acta Mater. –1997. - Vol. 45, No 7. - P. 2821-2826.

12. Стефанович Л.И., Ткач В.И. Кинетика сегрегации свободного объема в металлических стеклах // Металлофиз. и новейш. технол. - 1997. - Т. 19, № 2. - С. 3-11.

13. Белошов О.Н., Денисенко С.Н., Лимановский А.И., Ткач В.И. Кинетика релаксации металлического стекла в изотермических условиях // Изв. РАН. Сер. физич. - 1997. – Т. 61, № 2. - С. 221-227.

14. Ткач В.И. Кристаллизация сплава Fe80B20 из жидкого и аморфного состояния // Физ. и техн. выс. давл. - 1998. – Т. 8, № 4. - С. 91-96.

15. Tkatch V.I. Determination of temperature dependence of the nucleus-melt interfacial tension for Fe40Ni40P14B6 alloy // Int. J. Non-Equilibr. Process.- 1998.- Vol. 10.- P. 339-352.

16. Обобщенный анализ кинетики кристаллизации аморфных сплавов в изотермических и неизотермических условиях / В.И. Ткач, А.И. Лимановский, В.Ю. Каменева, С.Г. Рассолов // Физ и. техн. выс. давл.- 1999.- Т. 9, № 2.- С. 79-86.

17. Ткач В.И., Лимановский А.И., Каменева В.Ю. Механизм и кинетика кристаллизации аморфных сплавов Fe40Ni40P14B6 и Fe80B20 // Металлофиз. и новейш. технол. - 1999. – Т. 21, № 5. - С. 15-23.

18. Изменения структуры и свойств металлического стекла Fe40Ni40P14B6 в процессе непрерывного нагрева / В.И. Ткач, В.И. Крысов, В.Ю. Каменева, А.И. Лимановский, С.К. Крысова // Конденсированные среды и межфазные границы. – 2001. – Т. 3, № 1. – С. 46-48.

19. Кинетика и механизм кристаллизации аморфного сплава Fe84B16 / В.И. Ткач, Т.Н. Моисеева, В.В. Попов, В.Ю. Каменева // ФММ. - 2001 - Т. 91, № 1. - с. 56-62.

20. Processing and properties of soft magnetic Fe40Co40P14B6 amorphous alloys / M. Hollmark, V.I. Tkatch, A. Grishin, S.I. Khartsev // IEEE Trans. Magn. – 2001. – Vol. 37, No 4. – P. 2278-2280.

21. The effect of the melt-spinning processing parameters on the rate of cooling / V.I. Tkatch, A.I. Limanovskii, S.N. Denisenko, S.G. Rassolov // Mater. Sci. Eng. А. – 2002. – Vol. 323. – P. 91-96.

22. Tkatch V.I., Grishin A.M., Khartsev S.I. Delayed nucleation in Fe40Co40P14B6 metallic glass // Mater. Sci. Eng. А. – 2002. – Vol. 337. – P. 187-193.

23. Влияние релаксации на структуру и термическую устойчивость аморфной фазы в быстроохлажденных лентах сплава Fe80B20 / С.Г. Рассолов, В.И. Ткач, В.В. Попов, А.И. Лимановский // Физ. техн. выс. давл. – 2002. – Т. 12, № 3. – С. 57-67.

24. Особенности кристаллизации аморфного сплава Ni60Cr15Fe9Si8B8 в неизотермических условиях / Т.Т. Мороз, В.И. Ткач, В.С. Абрамов, А.И. Лимановский // Металлы. – 2002. - № 4. – С. 96-100.

25. Rassolov S.G., Tkatch V.I., Selyakova N.I. Diffusion-limited crystal growth in metallic glasses under continuous heating // J. Appl. Phys. – 2002. – Vol. 92, № 10. – P. 6340-6342.

26. Кинетика двухстадийной кристаллизации аморфного металлического сплава Fe84B16 / В.И. Ткач, С.Г. Рассолов, Н.И. Селякова, Т.Н. Моисеева, В.Ю. Каменева, В.В. Попов // Вісник Дніпропетровського університету. Фізика. Радіоелектроніка. – 2002. – вип.. 8. – С. 71-78.

27. Рассолов С.Г., Ткач В.И., Каменева В.Ю., Попов В.В. Зарождение и рост кристаллов a-Fe при линейном нагреве аморфного сплава Fe85B15 // Физ. и техн. выс. давл. – 2003. – Т. 13, № 1. - с. 75-83.

28. Кристаллизация аморфного сплава Fe86B14 при нагреве с постоянной скоростью / В.И.Ткач, Т.Н. Моисеева, С.Г. Рассолов, В.Ю. Каменева, Т.Т. Мороз // ФММ. – 2003. – Т. 95, № 3. – с. 52-58.

29. Анализ процесса кристаллизации металлических стекол Fe40Ni40P14B6 и Fe80B20 в неизотермических условиях / В.П. Набережных, В.И. Ткач, А.И. Лимановский, Л.В. Кукса, В.Ю Каменева: Препр. / АН УССР. Донецкий физ.-техн. ин-т; № 14 (134). – Донецк: 1987.- 38 с.

30. Набережных В.П., Селяков Б.И., Ткач В.И. Кинетика кристаллизации в тонких слоях жидких и аморфных металлов: Препр. / АН УССР. Донецкий физ.-техн. ин-т; № 88-24 – Донецк: 1988.- 33 с.

31. Теоретический анализ условий охлаждения и затвердевания расплава на массивной подложке / В.П. Набережных, Б.И. Селяков, В.И. Ткач, Э.П. Фельдман // Cтруктура и свойства аморфных сплавов.- Ижевск: УдГУ.- 1985.- Вып. 7.- С. 141-148.

32. Теоретический анализ и экспериментальные исследования кинетики кристаллизации металлических стекол при нагреве с постоянной скоростью / В.П. Набережных, В.И. Ткач, А.И. Лимановский, В.Ю. Каменева // Быстрозакаленные материалы. - Будапешт: KFKI. - 1989.- Т. 2.- С. 296-306.

33. Набережных В.П., Селяков Б.И. Ткач В.И. Кинетика кристаллизации при закалке расплава на теплопроводящей подложке // Быстрозакаленные материалы. - Будапешт: KFKI. - 1989.- Т. 1.- С. 128-137.

34. Preparation and characterization of the soft magnetic FeCo-based amorphous alloy with enhanced magnetic properties and thermal stability / M. Hollmark, V. Tkatch, S. Khartsev, A. Grishin // Mat. Res. Symp. Proc. – 2001. – Vol. 644. – P. L7.2.1 – L7.2.6.

35. Ткач В.И., Рассолов С.Г., Лимановский А.И. Влияние температуры расплава на скорость закалки аморфизующегося расплава в методе спиннингования // Труды X Российской конференции "Строение и свойства металлических и шлаковых расплавов." - Челябинск: Изд. ЮурГУ. - 2001. – Т. 4. - С. 16-19.

36. Влияние условий получения и термической обработки на магнитные свойства аморфных сплавов Fe80B20-xSix / В.П. Набережных, В.И. Ткач, В.Ю. Каменева, А.И. Лимановский // Тезисы докладов VI научного семинара Физика магнитных явлений. – 1993 . – Донецк: ДонФТИ НАН Украины. с. 119.

Отримані авторські свідоцтва: №№ 1145544, 1225125, 1269354.