Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Теоретичні основи інформатики та кібернетики


82. Марченко Олександр Олександрович. Алгоритми семантичного аналізу природномовних текстів: дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Марченко О.О. Алгоритми семантичного аналізу природномовних текстів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.05.01 – теоретичні основи інформатики та кібернетики. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2005.

Дисертацію присвячено розробці та обґрунтуванню ефективних методів семантичного аналізу та смислової обробки природномовних текстів. За результатами досліджень існуючих методів семантичної обробки текстів, сформульовано концептуальний підхід до контекстного асоціативно-семантичного аналізу природної мови. Він реалізований розробкою нових і модифікацією існуючих методів та алгоритмів, створенням відповідного програмного забезпечення. В основі підходу лежить моделювання природномовного контексту за допомогою аналізу семантично близьких концептів в онтологічних семантичних базах знань із застосуванням алгоритмів пошуку найкоротших шляхів в графі. Процес семантичного аналізу стає більш потужним і ефективним та підпорядковує собі інші рівні лінгвістичної обробки тексту.

Були створені алгоритми семантичного білінгвістичного аналізу, що працюють на базі мультилінгвістичної онтології та дають змогу здійснювати смисловий переклад природномовних текстів.

В дисертації розроблені алгоритми онтологічного семантичного аналізу текстів природною мовою на основі обробки семантичного контексту та побудови асоціативно-семантичних шляхів в онтологічних мережах лінгвістичних систем, які розв’язують важливу задачу створення математично-програмних моделей багатьох процесів смислової обробки текстів, таких як семантичне реферування, індексування, смисловий переклад з однієї мови на іншу, підтримка семантично зв’язного природномовного діалогу, які мають істотне значення для розробки нових систем інтелектуального програмного забезпечення.

При виконанні роботи були одержані такі результати:

  1. На основі принципу побудови асоціативно-семантичних шляхів в онтологічному графі бази знань розроблені нові алгоритми семантичного контекстного аналізу текстів.

  2. На базі класичного онтологічного семантичного графу розроблена оригінальна архітектура бази знань в якій структурно інтегровані дані різних рівнів лінгвістичного аналізу.

  3. Досліджена модель взаємодії паралельних процесів лінгвістичного аналізу, зокрема семантичного та синтаксичного аналізу.

  4. За допомогою методів семантичного контекстного природномовного аналізу створений оригінальний алгоритм семантичного білінгвістичного аналізу текстів, що дало змогу розробити програмні засоби покращення якості текстів машинного перекладу “VitaminE”.

  5. Завдяки застосуванню алгоритмів пошуку найкоротшого шляху в графі при моделюванні смислової контекстної близькості в семантичному аналізі вдалося ефективно вирішити проблеми семантичної неоднозначності при обробці природномовних текстів.

  6. В результаті створення мультилінгвістичної бази знань та білінгвістичної семантичної системи аналізу розроблена нова методика автоматизованої адаптації онтологій типу Wordnet до інших мов, яка була використана для локалізації до української та російської мов існуючої онтологічної семантичної бази знань.

  7. Математично досліджені оцінки часової складності розроблених алгоритмів семантичного аналізу текстів, що підтвердило їх ефективність.