Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біофізика


Юдін Євген Костянтинович. Алгогенна дія RFa-подібних пептидів на периферичні сенсорні нерви: дані in vitro та in vivo : Дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / НАН України; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2005. — 152с. — Бібліогр.: с.117-152.



Анотація до роботи:

Юдін Є.К. Алгогенна дія RFa-подібних пептидів на периферичні сенсорні нерви: дані in vitro та in vivо. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.02 – біофізика. - Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню периферичної дії RF-амід (RFa)-споріднених пептидів. Використання електрофізіологічного методу in-vitro та реєстрації поведінки in-vivo дало змогу вивчити ефекти та можливі механізми дії FMRFa та ряду аналогів у периферичній ноцицепції. Нами показано, що RFa пептиди в значній мірі викликають активацію в більшісті C-волокон у дослідах на препараті шкіра-нерв: 82% з 60 перевірених волокон з швидкістю проведення нижче 2 м/с відповідали довготривалим підвищеням частоти імпульсації на аплікацію пептидів (20 mM). Амілорид обратимо викликав пригнічення збуджуючого ефекту RFa пептидів в 21 з 38 волокон, в інших 17 випадках він не завдавав істотного впливу на рівень викликаної активності у волокнах. Таким чином, збуджуюча дія RFa пептидів не може бути пояснена лише як взаємодія з ASICs. Підшкірна ін’екція NPSF в ділянку інервації n.saphenous призводить до чіткої больової поведінки як в ASIC3-/-, так і у мишей похідного генотипу C57BL/6J. Не було виявлено різниці в загальному часі вилизування уколотої кінцівки в ASIC3-/- (194±22 с) та C57BL/6J (227±25 с) тварин. Таким чином периферична алгогенна дія NPSF не може бути інтерпретована як дія на ASIC3 канали.

1. Використовуючи in-vitro метод зовнішньоклітинної реєстрації при відведенні від ізольованих поодиноких нервових волокон та перфузії препарата шкіри, що інервується n.saphenous, показано, що RFa подібні пептиди суттєво підвищують рівень спонтанних потенціалів дії в периферичних аферентах шкіри. Ефект спостерігався як при pH (7.4), так і в середовищі з низьким pH (5.4).

2. Встановлено, що повільнопровідні ноцицептивні С-волокна в більшій мірі чутливі до дії RFa подібних пептидів, ніж швидкопровідні аферентні волокна груп А та Аb. 82 % волокон зі швидкістю проведення нижче 2 м/с (С-волокна, n=60) відповідали на аплікацію пептидів з підвищеням частоти ПД, у той же час в групі Аd (n=98) схожа реакція спостерігалася в 35 % волокон, a в групі Аb (n=57) - лише у 19 % волокон.

3. Знайдено, що RFa подібні пептиди модулюють відповіді поодиноких нервових волокон, викликані механічним подразненням (больовим та небольовим) шкіри. Пептиди викликають два різнонаправлені ефекти, причому в групі С-волокон спостерігається активація механічновикликаної активності, на відміну від групи А-волокон, у яких превалює її пригнічення.

4. Дослідження можливого механізму дії RFa пептидів із залученням амілориду, неселективного антагоністу протончутливіх каналів (ASICs), показало, що збуджуюча дія пептидів може бути лише частково пояснена модуляцією струмів, що генеруються ASICs. Можлива взаємодія відповідних рецепторів з системою опіатних рецепторів, однак це потребує додаткових досліджень.

5. З використанням поведінкової моделі in-vivo підтверджено алгогенну дію RFa пептидів при підшкірній ін’екції у ділянку лапи, що інервується n.saphenous. Досліди на мишах із зміненим генотипом підтвердили, що ендогенні пептиди ссавців можуть приймати участь в регуляції ноцицептивних механизмів на периферії, а також що канали ASIC3 не приймають участі в периферичній дії RFa пептидів.

Публікації автора:

1. Yudin YK, Tamarova ZA, Ostrovskaya OI, Moroz LL, Krishtal OA. RFa-related peptides are algogenic: evidence in vitro and in vivo // Eur. J. Neurosci. – 2004. – V.20. № 5. – Р.1419-1423.

2. Е.К.Юдин, З.А.Тамарова, О.А.Крышталь. Модуляция RFa-подобными пептидами реакций, вызываемых механостимуляцией кожи in-vitro в афферентных волокнах крысы. // Нейрофізіологія/Neurophysiology. – 2005. – Т.37. № 2. – Р.134-141.

3. Є.К. Юдін, А.А. Графова, З.А. Тамарова, О.О. Кришталь. Алгогенна периферична дія RFа пептидів. // Нейрофізіологія/Neurophysiology, прийнята до друку (пройшла рецензію).

4. Y.K. Yudin, Z.A. Tamarova, O.A. Krishtal. Algogenic effects of RFa peptides at the peripheral sensory fibres // Нейронауки: теоретичні та клінічні аспекти. – 2005. – Т.1. №1. – Р.141.

5. Є.К. Юдін, З.А. Тамарова, О.О. Кришталь Вплив RFa-пептидів на фонову та викликану механічним подразненням активність поодиноких аферентів шкіри щурів in-vitro. // Нейрофізіологія/Neurophysiology. – 2004. – Т.36. № 1. - Р.91.

6. Y. Yudin, R. Waldmann, A. Baron, Z. Tamarova, O. Krishtal and M. Lazdunski. Algogenic effects of RFa peptides at the periphery are independent on their modulatory action on the acid sensing ionic channels (ASICs). // The FEBS Journal. – Budapest (Hungary), 2005. – V.272. - Р.205.

7. Y.K. Yudin, Z.Tamarova, O. Krishtal. Role of RFa-related peptides on the skin afferent fibres activity. // IBRO advanced school of neuroscience. – Ялта (Україна), – 2005. – Р.56.