Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Шимечко Галина Іванівна. Агротуризм як форма підприємницької діяльності : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Шимечко Г.І. Агротуризм як форма підприємницької діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Львівський національний аграрний університет, м.Дубляни, 2009.

Досліджено суть, значення і місце агротуризму як виду підприємницької діяльності на селі, напряму зрівноваженого розвитку сільських регіонів, чинника покращання добробуту селян, соціально-економічного та екологічного середовища їх функціонування. Сформовано методику дослідження явища та методику визначення економічної ефективності агротуризму як для агротуристичних господарств, так і для сільської території загалом і для самих агротуристів. Здійснено соціально-економічну оцінку динаміки формування ринку агротуристичних послуг та оцінку ефективності розвитку агротуризму в окремих областях Західної України, досліджено чинники, що впливають на них. Обґрунтовано і викладено перспективи подальшого можливого розвитку агротуризму й шляхи створення для цього соціально-економічних умов, у тому числі вдосконалення оподаткування агротуристичної діяльності на основі категоризації агротуристичних господарств, організації та підвищення атракційності матеріально-технічної бази агротуристичних господарств, розвитку маркетингу агротуристичних послуг на основі удосконалення системи ціноутворення на них.

  1. Агротуризм є специфічним видом туризму, який органічно поєднує певні риси зеленого, сільського та екологічного туризму, при цьому маючи свої, притаманні лише йому особливості, основною з яких є особиста добровільна участь агротуристів (відпочивальників в агротуристичних господарствах) у здійсненні технологічних процесів із виробництва сільськогосподарської продукції у поєднанні з відпочинком, оздоровленням і одержанням комплексного задоволення.

  2. Агротуризм – вагомий соціально-економічний чинник відродження культури села, а також реально може і повинен стати одним із визнаних напрямів розвитку позасільськогосподарської діяльності сільського населення й підвищення рівня його добробуту.

  3. Динаміка збільшення кількості агротуристичних господарств у досліджуваному регіоні є набагато стрімкішою, ніж динаміка формування ринку агротуристичних послуг в умовах поки що відсутньої конкуренції. У регіоні, як і в усій країні, відсутня централізована державна служба, яка б могла сприяти цьому розвитку і допомагати формувати інфраструктуру та інституційне забезпечення ринку агротуристичних послуг, зокрема його інформаційно-маркетингове забезпечення й навчання власників агротуристичних господарств. Не мають достатнього розвитку і централізації громадські агротуристичні організації.

  4. Ефективність агротуризму є комплексним поняттям і охоплює три її орієнтації: на агротуристичне господарство; на сільську територію; на агротуриста. Кожній орієнтації відповідає своя схема показників визначення цієї ефективності в розрізі економічних, екологічних та соціальних аспектів.

  5. Розвиток агротуризму як форми підприємницької діяльності в Україні сьогодні має низку невирішених проблем, основними з яких є відсутність у потенційних учасників такого виду діяльності знань основ ринкової економіки, засад бізнесової діяльності, можливості здійснення реклами, нерозвиненість інформаційної мережі, недосконалість відповідної законодавчої бази, а найосновніше – відповідних кваліфікованих кадрів і державної підтримки розвитку агротуризму.

  6. Подальший розвиток агротуризму вимагає створення відповідних умов внутрішнього і зовнішнього характеру, при цьому визначальними є власне останні. Вони передбачають нормативно-законодавче врегулювання такого розвитку через розробку відповідного законодавства, яке б дало змогу офіційно трактувати агротуризм як вид підприємницької діяльності, але при цьому створити сприятливі економічні умови для розвитку агротуристичних господарств у процесі їх становлення, розробивши відповідну систему пільг в оподаткуванні й наданні кредитів на розвиток.

  7. Вдосконаленню формування ринку агротуристичних послуг і підвищенню ефективності агротуризму сприятиме запропонована методика категоризації агротуристичних господарств з використанням категоризаційної карти оцінки агротуристичних господарств загалом; категоризаційної карти оцінки гостьових кімнат такого господарства; категоризаційної карти оцінки окремих житлових одиниць; переліку умов, необхідних для того, щоб агротуристичне господарство могло займатись реалізацією відпочинкових програм для специфічних категорій відпочивальників.

  8. Методика встановлення ціни на агротуристичний продукт повинна бути максимально простою й зрозумілою у використанні для власника агротуристичного господарства. Базовою основою для розрахунку орієнтовного рівня ціни повинні стати собівартість одиниці агротуристичного продукту і необхідний рівень рентабельності агротуристичної діяльності з врахуванням моменту настання для господарства пункту беззбитковості.

  9. Коригування розрахункового рівня ціни до оптимального слід здійснювати залежно від категорії агротуристів, їх постійності як клієнтів, терміну і сезону їх відпочинку, від їх бажання брати участь у господарських роботах, а також від рівня заповненості потенціалу господарства, що може залежати і від сезону реалізації агротуристичного продукту.

  10. Вплив ціни конкурентів на ціну в агротургосподарстві можна врахувати коригуванням її максимального рівня в рамках максимальної і мінімальної ціни на одиницю продукту такої ж якості в інших господарствах у регіоні залежно від кон’юнктури на регіональному ринку агротуристичних послуг. При цьому виходимо з того, що рівень якості продукту чи цінність його в очах клієнтів інших господарств уже певним чином враховані в ціні, що склалась на цей продукт в інших господарствах.

  11. Загальний рівень гостинності в агротуристичних господарствах залежить, головним чином, від рівня якості і привабливості його матеріально-технічної бази та вміння господарів агротуристичного господарства раціонально її використати й створити в оселі атмосферу невимушеності, неформальності та сімейного сільського затишку відповідно до запропонованої схеми формування високого рівня гостинності та атракційного візерунка господарства. Розрахунки за відпочинок доцільно здійснювати за принципом „все враховано” („all included”).

Публікації автора:

Унаукових фахових виданнях:

  1. Шимечко Г.І. Деякі питання підвищення ефективності сфери туризму в Україні / Г.І.Шимечко // Вісник Львівського університету ім. Івана Франка. – 2002. – С. 436-442. – (Серія економічна).

  2. Шимечко Г.І. Місце маркетингу в туристичних фірмах / Г.І.Шимечко // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє: щорічник. – Тернопіль : Збруч, 2002. – С. 84-88.

  3. Шимечко Г.І. Агротуристичні ресурси та проблеми їх використання в Україні / Г.І.Шимечко // Вісник Львівського державного аграрного університету : економіка АПК. – 2006. – № 13. – С. 573-578.

  4. Шимечко Г.І. Еколого-економічна криза ХХІ ст. і проблеми України / Г.І.Шимечко // Роль молоді у формуванні екологічного менеджменту : наукові праці МАУП. – Львів, 2002. – С. 19-21.

  5. Шимечко Г.І. Податкові та категоризаційні аспекти розвитку агротуризму / Г.І.Шимечко // Вісник Львівського національного аграрного університету : економіка АПК. – 2008. – № 14(1). – С. 341-350.

  6. Шимечко Г.І. Агротуристичні продукти : суть і класифікація / Г.І.Шимечко // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Вип. 12/1(33). – Суми, 2008. – С. 44-49. – (Серія “Економіка університету та менеджмент”).

  7. Шимечко Г.І. Агротуризм як чинник активізації сільськогосподарського виробництва / Г.І.Шимечко // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З.Гжицького. – Т.10. - №3(38). – Львів, 2008. – С. 402-407.

У матеріалах конференцій, форумів, семінарів:

  1. Шимечко Г.І. Управління персоналом в туристичних фірмах / Г.І.Шимечко // Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні проблеми управління”. – К. : ІВЦ „Політехніка”, 2001. – С.366-367.

  2. Кульчицька Е. Методичні аспекти оцінки рекреаційно-туристичних ресурсів / Е.Кульчицька, Г.Шимечко // Устойчивое развитие туризма на Черноморском побережье : сб. материалов симпозиума, 10-13 июня 2002 г. –Одесса : ОЦНТЭИ, 2002. – С. 105-115. (Автору належить обґрунтування туризм, рекреаційне навантаження на природні комплекси).

  3. Шимечко Г.І. Перспективи розвитку сфери туризму в перехідній економіці / Г.І.Шимечко // Актуальні проблеми формування економічної системи України : матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, 16-17 травня 2002 р. – Львів, 2002. – С. 337-338.

  4. Шимечко Г.І. Особливість туризму як об’єкту управління / Г.І.Шимечко // Матеріали І Всеукраїнської конференції студентів і аспірантів, 25-27 квітня 2002 р. – К. : Економіка і право, 2002. – С. 144-146.

  5. Шимечко Г.І. Сфера туризму – джерело поповнення коштів державного бюджету / Г.І.Шимечко // Концептуальні засади соціально-економічного розвитку Західного регіону України : регіональна наукова конференція, 24 травня 2002 року. – Тернопіль, 2002. – С. 12-15.

  6. Шимечко Г.І. Інвестиційна політика в туризмі / Г.І.Шимечко // Управління розвитком соціально-економічних систем : глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання : праці Другої міжнародної – третьої всеукраїнської наукової конференції студентів та молодих учених. – Ч.2. – Донецьк, 2002. – С. 346-348.

  7. Шимечко Г.І. Захист навколишнього середовища і його вплив на сферу туризму / Г.І.Шимечко // Межрегиональные проблемы экологической безопасности : труды международной научно-практической конференции. – Т.3. – Сумы: Слобожанщина, 2002. – С. 134-139.

  8. Шимечко Г.І. Розвиток відпочинку на сільських територіях України / Г.І.Шимечко // Економіка пострадянських країн : стан та перспективи розвитку: міжнародна студентсько-аспірантська наукова конференція, 7-8 травня 2003 р. – Львів, 2003. – С. 327-329.

  9. Шимечко Г.І. Державне регулювання інвестиційним процесом у туристичній діяльності / Г.І.Шимечко // Актуальные проблемы финансового менеджмента на предприятиях : материалы международной научно-практической конференции молодых ученых, 18-19 апреля 2003 г. – Донецк, 2003. – С. 40-43.

  10. Шимечко Г.І. Механізм планування сільського відпочинку / Г.І.Шимечко // Управління регіональним та економічним розвитком в контексті сучасних процесів міжнародної інтеграції : всеукраїнська міжвузівська наукова конференція студентів та молодих науковців, 16-18 листопада 2005р. – Івано-Франківськ, 2005. – С. 280-283.

  11. Шимечко Г.І. Маркетингова політика туристичних підприємств / Г.І.Шимечко // Актуальні проблеми економічного та соціального розвитку виробничої сфери : ІІІ міжнародна науково-теоретична конференція молодих вчених і студентів, 7-8 червня 2006 р. – Донецьк, 2006. – С. 306-309.

  12. Черевко Г.В. Агротуризм як чинник ефективності процесу підготовки України до євроінтеграції / Г.В. Черевко, Г.І. Шимечко // Український шлях в НАТО і Європейський Союз : матеріали регіональної науково-теоретичної конференції. – Львів, 2006. – С. 19-25. (Автору належить обґрунтування ролі агротуризму у розвитку сільських територій України).

  1. Зінько Ю.В. Маркетинг сільського туризму на регіональному рівні / Ю.В.Зінько, Г.І.Шимечко // Туризм сільський зелений : матеріали всеукраїнської конференції сільського туризму, 23-25 жовтня 2007 р. – Луганськ, 2007. – С. 10-11. (Автором здійснено оцінку особливостей маркетингової діяльності у сфері сільського туризму).

  2. Шимечко Г.І. Агротуризм як чинник соціально-культурного відродження села / Г.І.Шимечко // Формування конкурентоспроможності підприємств АПК в умовах глобалізації : матеріали міжнародної науково-практичної конференції, 13-14 листопада 2007 р. – Полтава, 2007. – С. 85-87.

  3. Шимечко Г.І. Основні види пропозицій у сільському туризмі / Г.І.Шимечко // Географія і туризм : європейський досвід : матеріали міжнародної наукової конференції, 27-30 вересня 2007р. – Львів, 2007. – С. 136-137.

  4. Шимечко Г.І. Організація матеріально-технічної бази агротуристичних господарств / Г.І.Шимечко // Матеріали міжнародного науково-практичного форуму. – Львів : ЛНАУ, 2008. – С. 312-318.

  5. Шимечко Г.І. Агротуризм як напрям диверсифікації економічної активності на селі / Г.І.Шимечко // Матеріали ІІІ міжнародного форуму молодих вчених „Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн : стан, проблеми, перспективи”. – Харків, 2008. – С. 321-323.

  6. Шимечко Г.І. Ефективність агротуристичної діяльності у сільській місцевості України /Г.І.Шимечко // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених, аспірантів та докторантів. – Біла Церква, 2008. – С. 117-118.

Публікації в інших виданнях:

  1. Czerewko G. Dywersyfikacja kierunkw rozwoju przedsibiorczoci na wsi / G.Czerewko, G.Shymechko // Wysza Szkoa Inynieryjno-Ekonomiczna. Alternatywne rda dochodw ludnoci rolniczej. – Ropczyce, 2006. – S. 36-48. (Автору належить обґрунтування агротуризму як форми підприємництва на селі).