Поліщук Ірина Петрівна. Агрохімічна оцінка застосування добрив під моркву столову на темно-сірому опідзоленому грунті Північного Лісостепу України : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / Національний аграрний ун-т. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Поліщук І.П. Агрохімічна оцінка застосування добрив під моркву столову на темно-сірому опідзоленому грунті Північного Ліостепу України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарськуих наук за спеціальністю 06.01.04 – агрохімія. Національний аграрний університет.
В дисертації викладено результати досліджень по вивченню впливу мінеральних добрив за вирощування моркви столової на темно-сірому опідзоленому грунті північного Лісостепу України. Визначено вплив доз та строків внесення добрив на агрохімічні показники грунту, проходження окремих фізіолого-біологічних процесів у рослинах, врожайність та біологічну цінність моркви столової. Встановлено раціональні та економічно-доцільні дози добрив за вирощування моркви столової за удосконаленою технологією.
В дисертації наведено теоретичні узагальнення та практичне обґрунтування оптимізації мінерального живлення, підвищення продуктивності і покращення якості коренеплодів моркви столової (сорт Нантська Харківська) за одноразового і роздрібненого внесення мінеральних добрив та позакореневого підживлення суспендованим органічним добривом „Ріверм” на темно-сірому опідзоленому грунті північної частини Лісостепу:
Систематичне внесення роздрібнених доз мінеральних добрив (N50P50K100 + N20P20K20) за вирощування моркви столової на темно-сірому опідзоленому грунті обумовлює відповідність умов мінерального живлення вимогам рослин. Порівняно з контролем (без добрив) на період сходів вміст форм азоту, що легкогідролізуються підвищувався на 20%, а мінеральних сполук на 66%. До кінця періоду вегетації відповідно на 20 і 42%, що свідчить про достатню забезпеченність рослин азотом.
Визначено характер фосфатного режиму грунту за фазами розвитку моркви столової з поступовим зменшенням вмісту Р2О5 у варіантах з внесенням добрив на 5-8 % до кінця періоду вегетації. За систематичного використання добрив слід розраховувати на підвищення вмісту в орному шарі грунту рухомих форм фосфору порівняно з контролем (без добрив) до 10%. Забезпеченість грунту рухомим фосфором за використання добрив досягає рівня високої.
Під впливом систематичного використання добрив під моркву столову помітно поліпшувався калійний режим грунту. На початку періоду вегетації вміст обмінного калію в орному шарі підвищувався на 17, у фазу 6-8 листків на 20, 9-10 листків – на 11%, на період технічної стиглості – на 30% порівняно з контролем (без добрив), де забезпеченість калієм відповідає низькому рівню, тоді як у варіантах із внесенням добрив – середньому.
Роздрібнене внесення мінеральних добрив у критичні фази розвитку рослин мало позитивний вплив на засвоєння рослинами моркви основних елементів живлення. На період максимального споживання рослинами вміст азоту в листках моркви порівняно з контролем (без добрив) підвищувався на 30%, в коренеплодах на 25%, відповідно фосфору на 40 і 30 та калію на 30 і 3%. За використання роздрібненого внесення мінеральних та суспендованого органічного добрива „Ріверм” на період технічної стиглості моркви вміст макроелементів в коренеплодах моркви підвищувався в середньому на 10%.
Роздрібнене внесення добрив мало позитивний вплив на наростання надземної та кореневої маси моркви. За позакореневого підживлення рослин
суспендованим органічним добривом „Ріверм” виявлено підвищення цих показників у фазу технічної стиглості до 12%.
Застосування підживлень позитивно впливало на розвиток асиміляційної поверхні рослин моркви. За використання вищезазначених добрив на період формування врожаю рослини мали наступні параметри: кількість листя на одну рослину 9,1, за цього довжина листка становила 28 см, маса листка 26,2г. Показники біологічної структури за використання вищезазначених строків застосування становили: маса гички 26,2, коренеплоду – 87,3, загальна – 114г.
Застосування на фоні 2/3 рекомендованої дози мінеральних добрив та N20P20K20 розчину „Ріверм” забезпечувало підвищення врожайності моркви столової до 69 т/га за показнику в контролі – 43 т/га. Приріст врожаю за цього становив 26 т/га. Вихід стандартних коренеплодів досягав 86,6%. Добрива мали позитивний вплив на показники структури: загальна маса рослин становила 121 г, за маси коренеплоду 103 г, відповідно у контролі ці показники були на 30% нижчими.
Позакореневе підживлення рослин розчином „Ріверм” обумовлювало покращення якості продукції. Вміст сухої речовини порівняно з контролем збільшувався на 2,9 %, каротину на 2 мг%, цукрів (сума) – 1,78 %, а вміст нітратів за використання добрив становив 64,8 мг/кг, що не перевищувало максимально допустимого рівня.
Внесення мінеральних добрив у дозі N50P50K100 та проведення кореневого підживлення N20P20K20 і позакореневого 0,01% розчином „Ріверм” є економічно доцільним заходом, який забезпечує 8208 грн. доходу та окупність добрив приростом врожаю на рівні 22,2 грн. Коефіцієнт біоенергетичної ефективності за цього становив 2,8.
Публікації автора:
Бикін А.В., Поліщук І.П. Вплив видів, строків та способів внесення добрив на показники родючості ґрунту при вирощуванні моркви столової // Науковий вісник НАУ. – К., Вип.26.-2000. - С.185-189.
Бикін А.В., Поліщук І.П., Ткачова Н. Вплив видів, строків і способів внесення добрив на формування врожаю моркви столової // Науковий вісник ХДАУ. – Х., Вип.1.-2001. - С.5-9.
Бикін А.В., Поліщук І.П. Вплив добрив на агрохімічні показники темно-сірого лісового ґрунту та продуктивність моркви столової // Науковий вісник НАУ. – К., Вип.32.-2000. - С.185-188.
Поліщук І.П. Вплив мінеральних добрив на урожайність та якість столової моркви // Науковий вісник НАУ. – К., Вип.47.-2002. - С.182-184.