Мовчан Микола Михайлович. Агрохімічна оцінка нових видів органічних добрив на основі відходів міст : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / Національний аграрний ун-т. — К., 2004. — 202арк. — Бібліогр.: арк. 159-180.
Анотація до роботи:
Мовчан М.М. Агрохімічна оцінка нових видів органічних добрив на основі відходів міст. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.04 – агрохімія. Національний аграрний університет, Київ, 2004.
В дисертації наведені результати досліджень по вивченню можливого використання ОСВ для виробництва органо-мінерального і біоорганічних добрив, а також проведено агрохімічну оцінку кінцевих продуктів переробки органічних відходів міст.
Встановлено високу ефективність для переробки органічних відходів міст на добрива біотехнологічних способів їх переробки: за допомогою вермикультури Eiseniа foetida або гібриду червоного каліфорнійського черв'яка; з добавкою бактеріальної закваски на основі суспендованої музейної культури Bacillus megaterium; з додаванням національних фосфоритів і глауконітів.
Результати досліджень свідчать, що добрива ОМД-1, БОД-1 та БОД-2, отримані відповідно на основі ОСВ і КФ-ТПВ, за їх застосуванні на сірому лісовому легкосуглинковому ґрунті оптимізують вміст елементів живлення, що позитивно впливає на врожайність кукурудзи на силос, ячменю ярого, однорічних і злакових трав.
Розроблено спосіб очистки ґрунтів, забруднених нафтопродуктами, шляхом внесення БОД-1 або ОМД-1 в дозі 30т/га у поєднанні з бактеріальним препаратом „Десна” та заміни чорнозему і торфу при озелененні і створенні газонів на території новобудов міст. Використання ОМД-„Райдуга” дало можливість покращити поживний режим намивних пісків і, як наслідок, використати багаторічні насадження (злакові трави, акація біла) для їх закріплення. Заміна чорнозему чи торфу на ОМД-„Райдуга” за озеленення намивних пісків обумовлює економію 41,6 грн. на 1 т чорнозему.
Вирішення проблеми утилізації міських стічних вод має санітарно-гігієнічне і агрономічне значення, оскільки одночасно вирішує два завдання: запобігає забрудненню біосфери і забезпечує сільське та комунальне господарства додатковим джерелом органічних добрив.
1. Використання біотехнологічних способів утилізації відходів урбосфери м. Києва дає можливість залучити вторинні резерви до виробництва нових видів біоорганічних (БОД-1; БОД-2) та органо-мінерального (ОМД-1) добрив, що дозволяє додатково включити у кругообіг 75 тис. т азоту, 60 тис. т Р2О5, 45 тис. т К2О, кальцій, магній та мікроелементи: бор, цинк, мідь, марганець, молібден, кобальт, йод.
2. З метою прискорення трансформації органічної речовини та активізації біологічних процесів для отримання біоорганічного добрива (БОД-1) на основі ОСВ потрібно додавати 3% забродженого знезараженого ОСВ і по 40 тис. особин вермикультури Еіsenia foetida на 1 м3 субстрату; при виробництві ОМД-1 – 10% рихлозв’язаних вапнякових фосфоритів Милятинського родовища Рівненської обл., 10% глауконітових пісків Ярмолинецького родовища Хмельницької обл. і 5% БОД-1; для виробництва БОД-2 із фракції ТПВ, що компостується, додають 3% бактеріальної закваски на основі музейної культури Bacillus megaterium, а також 2% бамілу або пудрету.
3. Для формування стабільних урожаїв зерна ячменю ярого сорту Цезар на рівні 30-40 ц/га, зеленої маси кукурудзи на силос сорту Одеська-10 – 300-350 ц/га, однорічних (горохово-вівсяна сумішка) та злакових трав – 200-250 ц/га необхідно вносити на сірому лісовому ґрунті Північного Лісостепу по 60 т/га органо-мінерального (ОМД-1) або біоорганічного (БОД-1, БОД-2) добрива.
4. Лімітуючим фактором використання ОСВ в якості добрива є наднормативний вміст у них важких металів (31 мг/кг свинцю, 52 нікелю, 280 міді, 160 мг/кг хрому). Зниження їх концентрації до допустимих рівнів і послаблення впливу на систему ґрунт-рослина досягається шляхом використання вермикомпостування, компостування з добавками забродженого осаду стічних вод, бактерій типу Bacillus megaterium і Pseudomonos sinuosa, а також вермикультури Еіsenia foetida.
5. Значення показника сумарного елементного забруднення (Zc) сірого лісового легкосуглинкового ґрунту в шарі 0-20 см підвищувалось із збільшенням дози БОД-1, БОД-2 та ОМД-1. По величині Zc ОМД-1 мали тенденцію до збільшення показника сумарного забруднення порівнюючи з БОД-1 за рахунок додаткового внесення в ґрунт важких металів з агрорудами фосфориту та глауконітових пісків.
6. Доведено позитивний вплив ОМД-1 на агрохімічні властивості сірого лісового легкосуглинкового та БОД-1 і ОМД-1 у поєднанні з бактеріальним препаратом „Десна” на біологічні властивості дерново-середньопідзолистого ґрунту. Внесення ОМД-1 (30-60т/га) протягом трьох років підвищувало вміст органічної речовини, рухомого фосфору та обмінного калію в ґрунті, який в шарі 0-20 см відповідно становив 2,41-2,51%, 8,45-8,87 і 8,36-8,85 мг на 100 г грунту.
7. Інтенсивність накопичення в рослинах металів зростає зі збільшенням доз БОД-1 та ОМД-1, БОД-2. Вміст в сірому лісовому ґрунті рухомих форм кадмію, міді, нікелю, цинку корелює з їх концентрацією в рослинах. Використання БОД-1 і ОМД-1 знижувало рівень сумарного надходження елементів в рослини кукурудзи на силос та однорічні трави та відповідно становив 32,4 і 28,6%.
8. Внесення ОМД-1 в дозі 30-60 т/га поліпшує якість зерна ячменю озимого, кукурудзи на силос та однорічних трав. Зокрема вміст „сирого” протеїну збільшувався на 0,8-2,1%. В рослинах кукурудзи на силос до фази 6-8 листочків збільшувався вміст нітратів до 800 мг/кг, що перевищує МДК, а на час збирання кукурудзи та однорічних трав становив відповідно 86,2-100 і 82,5-100 мг/кг, що значно нижче зазначеного рівня.
9. Використання БОД-1 або ОМД-1, як окремо, так і у поєднанні із бактеріальним препаратом „Десна” у вегетаційному досліді на дерново-середньопідзолистому ґрунті та в польовому – на чорноземі типовому малогумусному легкосуглинковому сприяли деструкції нафтопродуктів і ремедіації грунту за 30-60 днів.
10. Використання ОМД-„Райдуга” в дозі 100 т/га забезпечує рівноцінну заміну чорнозему або торфу за озеленення, особливо намивних пісків, та відновлення родючості порушених ґрунтів.
11. Використання ОМД-„Райдуга” при озелененні та закріпленні пісків мікрорайону „Південний” м. Запоріжжя обумовлює економію 41,6 грн. на кожній тоні заміненого чорнозему чи торфу.
12. Використання ОМД-1 та БОД-1 є економічно вигідним заходом. Найбільший економічний ефект забезпечує внесення ОМД-1 або БОД-1 в дозі 60 т/га на сірому лісовому легкосуглинковому ґрунті при вирощуванні кормових культур. Умовно чистий прибуток на ячмені ярому становив 45,5 грн./га, кукурудзі на силос – 627 грн./га за окупності 1 т добрив відповідно 29,7 і 2,82 ц.
Публікації автора:
Пат. 2003021084 Україна (UA), МКИ С 05 F11/00. Біодобриво: Пат. 2003021084 Україна (UA), МКИ С 05 F11/00 / Мовчан М.М., Шевченко В.П., Костюк О.В., Костін О.П., Даніш Л.М. Міжнародний інститут новітніх технологій. – № 67897 А; Заявл. 06.02.2003; Опубл. 15.07.2004; Бюл. №7. – 2с.
Веремеєнко С.І., Мовчан М.М. Методи очистки забруднених ґрунтів // Вісник Рівненського державного технічного університету. – 2000. – Вип. 5 (7). – С. 6-11 (отримання експериментальних даних та їх аналіз).
Городній М.М., Бикін А.В., Самохвал Є.Г., Генгало О.М., Мовчан М.М. Біотехнологія одержання органо-мінеральних добрив із вторинної сировини та їх використання // Науковий вісник НАУ. – 2002. – Вип. 48. – С. 231-236 (узагальнення отриманих даних та висновки).
Дульгеров О.М., Мовчан М.М., Нудьга А.Ю. Біотехнологія компостування міських нафтошламів та їх утилізація // Аграрна наука і освіта. – 2002. – Т.3. – №3-4. – С. 24-30 (аналіз літературних джерел, узагальнення експериментальних даних).
Мовчан М.М. Моніторинг довкілля м. Києва – шлях до сталого розвитку // Територія. Сталий розвиток. – 2003. – №1. – С. 9-10.
Мовчан М.М. Кошти треба давати у позику //Благоустрій територій. – 2003. - №1-2 (4-5). – С. 28-31.
М. М. Городній, С.І. Мельник, А.С. Маліновський, О.І. Бондар, А.В. Бикін, А.Г. Сердюк, В.П. Каленський, В.В. Вовкодав, О.М. Гончар, М.М. Мовчан. Агрохімія: Підручник / За ред. М.М. Городнього. – К.: Алефа, 2003. – 778 с. (участь у написанні розділу „Органічні добрива”).
Дульгеров О.М., Нудьга А.Ю., Мовчан М.М. Визначення еколого токсикологічних нормативів для оцінки забруднення ґрунтів нафтопродуктами // Екологічний моніторинг та паспортизація сільськогосподарських земель: Методично-нормативне забезпечення / За ред. В.П. Патики, О.Г. Тараріко. – К.: Фітосоціоцентр, 2002. – С.152-168 (аналіз джерел літератури, отримання експериментальних даних).
М.М. Городній, О.І. Бондар, А.В. Бикін, О.М. Дульгеров, Н.А. Пасічник, Л.Н. Нагаєвська, А.Ю. Нудьга, М.М. Мовчан. Методичні вказівки та рекомендації з біотехнологічних методів переробки органічних відходів міст та їхнє використання / За ред. М.М. Городнього. – К.: Алефа, 2003. – 123 с. (узагальнення отриманих даних, висновки).