Бобрусь Сергій Віталійович. Агроекологічний стан напівгідроморфних ґрунтів Полісся та вдосконалення управління їх родючістю і продуктивністю агроценозів : Дис... канд. наук: 03.00.16 - 2009.
Анотація до роботи:
Бобрусь С.В. Агроекологічний стан напівгідроморфних ґрунтів Полісся та вдосконалення управління їх родючістю і продуктивністю агроценозів. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. Житомирський національний агроекологічний університет, м. Житомир, 2008.
Встановлено, що довготривале використання напівгідроморфних ґрунтів Житомирського Полісся в сільськогосподарському виробництві призвело до прогресування різних видів деградаційних процесів, які проявляються у вигляді підвищення кислотності, погіршенні буферних властивостей, зменшення вмісту і запасів гумусу, елементів живлення рослин та ін.
Досліджено показники кислотно-основної буферності окремих фракцій гранулометричного складу різних за генезисом напівгідроморфних ґрунтів. Встановлено взаємозалежність між показниками кислотно-основної буферності та деякими іншими показниками (вміст гумусу, лужногідролізованого азоту, обмінного кальцію та магнію, рН(Н2О), рН(KCl) та гідролітична кислотність) агроекологічного стану ґрунту. Доведено доцільність проведення вапнування напівгідроморфних ґрунтів на основі значень показників кислотно-основної буферності.
Рекомендовано застосування компосту багатоцільового призначення та алунітового борошна в якості органічного і мінерального добрива, що також сприяє зниженню кислотності ґрунту.
Запропоновано проведення залуження малопродуктивних сільськогосподарських угідь як одного з найбільш енергетично і економічно ефективних заходів підвищення та відновлення родючості напівгідроморфних ґрунтів.
Доведена можливість запровадження ланки кормової дев’ятипільної сівозміни з насиченням 4-ма полями люцерни і екологічно обґрунтованою системою удобрення. Для підвищення продуктивності сільськогосподарських культур рекомендовані варіанти систем удобрення з насиченням сівозміни N32 P32 K36 + солома 1,2 т + сидерати 8 т/га; N34 P45 K45 + CaCO3 3,0 т/га; компост багатоцільового призначення і алунітове борошно по 1,5 т/га + СаСО3 3,0 т/га.
Довготривале інтенсивне використання напівгідроморфних ґрунтів Житомирського Полісся, які в структурі сільськогосподарських угідь займають понад 30 % території, призвело до значного погіршення їх агроекологічного стану, що проявляється у прогресуванні деградації фізичних, агрохімічних та фізико-хімічних властивостей. Антропогенний вплив обумовив втрату динамічної рівноваги між процесами продукування та деструкції органічної речовини в напрямі зменшення вмісту та запасів гумусу. Має місце значне погіршення поживного режиму та підвищення кислотності ґрунтів, спостерігаються несприятливі буферні властивості в кислотному інтервалі.
Погіршення колоїдно-хімічних властивостей ґрунтів обумовлене надмірним відчуженням органічної речовини за межі агроценозу у вигляді основної і побічної продукції, а також недостатньою кількістю внесення органічних та мінеральних добрив, необґрунтованими об’ємами вапнування ґрунтів.
Вміст і запаси гумусу у верхніх горизонтах досліджуваних ґрунтів варіюювали від – від 0,80 до 6,30 % та від 19,4 до 173,9 т/га. Вміст обмінних Са2+ та Мg2+ у верхньому шарі варіював відповідно від 1,3 до 20,6 та від 0,6 до 2,3 мекв/100 г ґрунту, лужногідролізованого азоту – від 54,6 до 204,4 мг/кг ґрунту, рухомих форм Р2О5 – від 14 до 424 мг/кг ґрунту та обмінних форм К2О – від 23 до 960 мг/кг ґрунту.
В залежності від ґрунтової відміни буферні властивості характеризувалися значною мозаїчністю. Показник нейтралізації в кислотному інтервалі у верхніх шарах ґрунту варіював від 0,13 до 0,68 мекв/100 г, а в лужному інтервалі він знаходився в межах від 0,38 до 0,98 мекв/100 г. Ступінь буферної ємності в кислотному інтервалі знаходилась в діапазоні від 7,9 до 62,9, а в лужному – від 55,3 до 85,1 %. Індекс кислотно-основної рівноваги варіював в межах від 0,14 до 1,03, підвищуючись від дерново-підзолистого глеюватого супіщаного (рілля) до темно-сірого опідзоленого глеюватого піщано-легкосуглинкового ґрунту (лісосмуга).
Встановлено тісний кореляційний зв’язок між ступенем буферної ємності в лужному інтервалі та вмістом гумусу (r = 0,79); ступенем буферної ємності в лужному інтервалі та вмістом лужногідролізованого азоту (r = 0,71); індексом кислотно-основної рівноваги та рНН2О (r = 0,79).
Гранулометричні фракцій значно впливають на загальні буферні властивості ґрунтів. Індекс кислотно-основної рівноваги, в залежності від розміру гранулометричних фракцій та ґрунтової відміни, варіював від 0,48 до 1,75 од. Встановлено, що значення індексу кислотно-основної рівноваги поступово зростає зі зменшенням розміру гранулометричних фракцій.
Проведення вапнування дерново-підзолистого глеюватого супіщаного ґрунту в дозі, яка розрахована на основі значень показників кислотно-основної буфернності (3 т/га СаСО3), є значно ефективнішим в порівнянні з дозою, яка розрахована на основі значення гідролітичної кислотності (4,5 т/га СаСО3), а застосування гноє-торфового компосту та алунітового борошна під овочеві культури на дерново-підзолистому глеюватому супіщаному ґрунті є ефективним заходом підвищення їх урожайності.
Накопичення загальної біомаси рослинним покривом природних угідь було на рівні від 33,6 до 6,0 т/га, в тому числі надземна біомаса варіювала від 14,4 до 1,2, а коренева – від 19,9 до 3,8 т/га. Більш висока продуктивність рослинного покриву спостерігалася на низинному болоті, а найменша – на пасовищі, що сформувалось на темно-сірому опідзоленому глеюватому піщано-легкосуглинковому ґрунті та 15-річний період знаходилося в стані використання, та природних угіддях, які розміщені на дерново-підзолистому глеюватому супіщаному ґрунті.
В 5-пільній сівозміні стаціонарного досліду застосування N32 P32 K36 + солома 1,2 т + сидерати 8 т/га сівозмінної площі на ясно-сірому лісовому глеюватому супіщаному ґрунті сприяло одержанню найвищого приросту врожаю. Вапнування дерново-підзолистого глеюватого супіщаного ґрунту в дозі 3,0 т/га CaCO3 та внесення N34 P45 K45 кг/га сівозмінної площі в ланці 9-пільної сівозміни стаціонарного досліду забезпечує найвищу продуктивність люцерни, дає можливість значно підвищити коефіцієнт енергетичної ефективності її вирощування та збільшити одержання умовно чистого прибутку. В ланці овочевої сівозміни на дерново-підзолистому глеюватому супіщаному ґрунті найбільш енергетично і економічно обґрунтованим виявилося сумісне одночасне внесення гноє-торфового компосту і алунітового борошна по 1,5 т/га з вапняковими добривами в дозі 3,0 т/га СаСО3.
В процесі досліджень встановлено, що застосування гноє-торфового компосту та алунітового борошна при вирощуванні овочевих культур не призводить до надмірного накопичення в продукції таких важких металів як Cu, Pb, Cd і Zn вміст яких не перевищує встановлену ГДК.
Рекомендації виробництву
Вапнування напівгідроморфних ґрунтів зони Полісся Житомирської області рекомендується проводити на основі значень показників їх кислотно-основної буферності.
З урахуванням поправок на поживний режим та кислотність ґрунтів, господарствам різних форм власності зазначеного регіону рекомендується внесення:
N34 P45 K45 кг/га сівозмінної площі та вапнування ґрунту в дозі 3,0 т/га CaCO3 на дерново-підзолистих глеюватих супіщаних ґрунтах для забезпечення високої продуктивності люцерни;
N32 P32 K36 + солома 1,2 т + сидерати 8 т/га сівозмінної площі на ясно-сірих лісових глеюватих супіщаних ґрунтах для підвищення урожайності сільськогосподарських культур в короткоротаційних сівозмінах.
З метою одержання високих врожаїв овочевих культур на дерново-підзолистих глеюватих супіщаних ґрунтах рекомендується сумісне одночасне внесення гноє-торфового компосту і алунітового борошна по 1,5 т/га з вапняковими добривами в дозі 3,0 т/га СаСО3.
Публікації автора:
Бобрусь С.В. Агроекологічний стан дерново-підзолистого глеюватого супіщаного ґрунту та система удобрення зерно-кормової сівозміни / С.В. Бобрусь // Вісн. Держ. агроекол. ун-ту. – 2005. – №1. – С. 300-305.
Бобрусь С.В. Екологічні наслідки антропогенного впливу на ґрунти / С.В. Бобрусь // Сучасні проблеми екології: ІІІ міжвуз. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених (м. Житомир, 16-17 берез. 2006 р.). – Житомир: ЖДТУ, 2006. – Ч.2. – С. 152-155.
Бобрусь С.В. Закономерности влияния удобрения на кислотно-основную буферность дерново-подзолистой глееватой супесчаной почвы / С.В. Бобрусь // Агроэкологические аспекты устойчивого развития АПК: IV Междунар. напуч.-практ. конф. Студентов, аспирантов и молодых ученых (г. Брянск, 12-15 марта 2007 г.). – Брянск: Брянская ГСХА, 2007. – С.81-86.
Бобрусь С.В. Запаси енергії в гумусі дерново-підзолистого ґрунту в залежності від систематичного внесення добрив / С.В. Бобрусь // Вісн. Держ. агроекол. ун-ту. – 2005. – №2. – С. 292-297.
Бобрусь С.В. Кислотно-основна буферність ґрунту – критерій оцінки його агроекологічного стану / С.В. Бобрусь // Проблеми Полісся. – 2007. – Т.1. – С. 176-186.
Бобрусь С.В. Кореляційна взаємозалежність деяких фізико-хімічних і буферних параметрів ґрунтів Полісся / С.В. Бобрусь // Екологія: вчені у вирішенні проблем науки, освіти і практики: доп. учасн. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Житомир, 23-25 травня 2007 р.) / М-во аграр. політики, Держ. агроекол. ун-т. – Житомир: Вид-во „Держ. агроекол. ун-т“, 2007. – С. 145-149.
Бобрусь С.В. Особливості кругообігу органічного вуглецю в агроценозах Полісся / С.В. Бобрусь, Б.В. Матвійчук // Вісн. Держ. агроекол. ун-ту. – 2006. – №2. – С. 181-193. (50 % виконаної роботи над статтею належить Бобрусю С.В.)
Бобрусь С.В. Особливості сучасного продукційного процесу в агроекосистемі Житомирського Полісся / С.В. Бобрусь // Наука і життя: українські тенденції, інтеграція у світову наукову думку: наук.-практ. інтернет-конф. (м. Київ, 20-25 квіт. 2005 р.). – К., 2005. – Ч.2. – С. 67-69.
Бобрусь С.В. Порівняльна характеристика продукційного процесу в умовах агроценозів і природних угідь / С.В. Бобрусь // Сучасний стан ґрунтового покриву України та шляхи забезпечення його сталого розвитку на початку 21-го століття: доп. наук.-практ. конф., присвяченої 50-річчю з дня створення Інституту ґрунтознавства та агрохімії ім. О.М. Соколовського. – Харків, 2006. – С. 88-89.
Бобрусь С.В. Порівняльна характеристика фізико-хімічних та буферних властивостей основних типів ґрунтів дослідного поля Державного агроекологічного університету / С.В. Бобрусь // Вісн. Держ. агроекол. ун-ту. – 2006. – №1. – С. 193-200.
Бобрусь С.В. Сучасний продукційний процес в НДГ „Україна“ Державного агроекологічного університету / С.В. Бобрусь // Екологія: проблеми адаптивно-ландшафтного землеробства: доп. учасн. Міжнар. конф. (м. Житомир, 16-18 черв. 2005 р.) / М-во аграр. політики, Держ. агроекол. ун-т. – Житомир: Вид-во „Держ. агроекол. ун-т“, 2005. – С. 197-202.
Надточий П.П., Трембицкий В.А., Бобрусь С.В. Кальций в почвенном покрове агроценозов Житомирского Полесья / П.П. Надточий, В.А. Трембицкий, С.В. Бобрусь // Екологія: проблеми адаптивно-ландшафтного землеробства: доп. учасн. Міжнар. конф. (м. Житомир, 16-18 черв. 2005 р.) / М-во аграр. політики, Держ. агроекол. ун-т. – Житомир: Вид-во „Держ. агроекол. ун-т“, 2005. – С. 121-130. (Особистий внесок дисертанта полягає у тому, що він провів аналітичні дослідження, щодо теми статті, а також деякі лабораторні дослідження ґрунту).