Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Кузьменко Артем Сергійович. Агроекологічні аспекти застосування мікробних препаратів при вирощуванні нагідок лікарських (Calendula officinalis L.) : дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / УААН; Інститут агроекології та біотехнології. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Кузьменко А.С. Агроекологічні аспекти застосування мікробних препаратів при вирощуванні нагідок лікарських (Calendula officinalis L.). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. Інститут агроекології та біотехнології УААН, Київ, 2005.

У дисертації викладено результати досліджень з впливу мікробних препаратів азотфіксуючої, фосформобілізуючої, біопротекторної дії і фізіологічно активної речовини на біологічну активність та родючість ґрунту, посівні якості насіння, динаміку формування загальної фітомаси та на вміст суми флавоноїдів – основної діючої речовини, яка визначає господарську якість рослин нагідок лікарських.

Встановлено, що інтродуковані у кореневу зону рослин азотфіксуючі і фосформобілізуючі мікроорганізми сприяють покращенню поживного режиму ґрунту та нагромадженню у ньому екологічно безпечних форм макроелементів, необхідних для росту і розвитку нагідок лікарських. Мікроорганізми, які містяться у біопрепаратах при їх застосуванні активно впливають на природне мікробне угруповання ризосфери, значно підвищують загальну біологічну активність ґрунту. Встановлено залежність між зміною поглинальної здатності кореневої системи нагідок лікарських та наявністю у ризосфері певних мікробних угруповань. Доведено опосередкований вплив інтродукованих мікроорганізмів через кореневу систему на біохімічні зміни в рослинному організмі у фази стеблування–цвітіння, зокрема це стосується вмісту зелених пігментів – хлорофілів A і B.

Завдяки впливу біопрепаратів покращується ріст і розвиток всієї рослини в цілому та збільшується врожайність на 24,50–25,95% та якість її сировини – суцвіть на 32,43–40,54%.

Запропоновано елемент технології – застосування нових для цієї культури бактеріальних препаратів Діазофіту та Поліміксобактерину: дози та способи обробки насіння.

  1. У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і практичне вирішення наукової задачі, яка полягає у підвищенні (відносно контролю) сировинної продуктивності нагідок лікарських на 24,50–25,95% і вмісту суми флавоноїдів на 32,43–40,54%. Досягти таких результатів вдалось в наслідок оптимізації структури мікробного ценозу кореневої системи рослин, шляхом застосування мікробних препаратів і фізіологічно активних речовин. Спосіб досягнення вищенаведених показників дозволить екологізувати наявну агротехніку вирощування нагідок лікарських в умовах лівобережного Лісостепу України.

  2. Комплексне застосування мікробних препаратів Діазофіту та Поліміксобактерину забезпечувало зростання вмісту гідролізованих азотних сполук в орному шарі ґрунту на 17 мг/кг та супроводжувалось збільшенням вмісту мобілізованого фосфору на 24 мг/кг, що відповідно на 19,5 та 17,0% вище за контроль. Таким чином дія зазначеної комбінації препаратів еквівалентна внесенню безпечних з екологічної точки зору мінеральних: азоту – 25,0 кг/га та фосфору – 35,3 кг/га.

  3. Виявлено, що у разі сумісного використання фізіологічно активної речовини з Діазофітом або Поліміксобактерином, енергія проростання насіння збільшується в середньому на 8,3% відносно контролю, а наростання маси і довжини проростків відповідно на 17,0 і 27,4%.

  4. Встановлено позитивний ефект від комплексної інокуляції насіння нагідок лікарських мікробними препаратами різної дії, який полягає у збільшенні загальної маси рослин. Обробка насіння композицією Діазофіту з Поліміксобактерином стимулює ріст коріння у довжину на 29,0%, а збільшення його маси на 33,8%. Сумісне застосування Діазофіту, Поліміксобактерину, ФАР і Хетоміку сприяє наростанню висоти і маси надземної частини нагідок відповідно на 23,9 та 20,9%.

  5. Дослідження особливостей поглинальної здатності кореневої системи нагідок лікарських під дією мікробних препаратів різного напрямку дії показало, що застосування Діазофіту сприяє збільшенню об’єму коренів на 17,3%, а загальної адсорбційної поверхні кореневої системи на 30,0%. Сумісне застосування Діазофіту із Поліміксобактерином підвищує зазначені показники на 27,4 та 40,0% відповідно.

  6. Доведено, що передпосівна інокуляція насіння Діазофітом та його комбінацією з Поліміксобактерином, в результаті процесу інтенсивного надходження і засвоєння в тканинах рослин азотних сполук, сприяє підвищенню концентрації хлорофілів А і B у межах 29,4–31,6% та 21,1–35,2% відносно контролю.

  7. З’ясовано, що максимальні прирости врожайності сухих суцвіть за рахунок комплексної інокуляції насіння нагідок лікарських складають: при використанні композиційного поєднання Діазофіту, Поліміксобактерину, ФАР та Хетоміку – 1,44 ц/га, при сумісному застосуванні Діазофіту і Поліміксобактерину – 1,36 ц/га, що відповідно на 25,95 та 24,50% вище за контроль.

  8. Розроблено методику визначення коефіцієнта інтенсивності зав’язування насіння (ІЗН) нагідок лікарських, який характеризує дію мікробних препаратів на дружність зацвітання рослин. Встановлено безпосередній зв’язок між коефіцієнтом ІЗН та врожайністю.

  9. Фармакологічні дослідження показали, що застосування композицій Діазофіт + Поліміксобактерин та Діазофіт + Поліміксобактерин + ФАР + Хетомік підвищувало вміст фармакологічно активних речовин на 32,43 та 40,54% відносно контролю.

  10. Економічна ефективність заходу “інокуляція насіння перед сівбою”, розрахована на основі середніх урожайних даних, показала, що без урахування якості сировини економічно більш доцільним є використання композиції Діазофіта з Поліміксобактерином. При впровадженні цього технологічного прийому собівартість знижується на 30,71 грн./ц, чистий прибуток збільшується на 1044 грн./га, рівень рентабельності зростає на 22,1%.

Публікації автора:

Статті в наукових виданнях

  1. Кузьменко А.С., Ганькович Н.М., Дульнєв П.Г. Перспективи застосування фізіологічно–активних речовин на нагідках лікарських // Агроекологічний журнал. – 2002. – №4. – С.72–75. (постановка завдання, збір літературних і експериментальних даних, їх аналіз та написання статті).

  2. Кузьменко А.С. Вплив бактеріальних препаратів на вміст хлорофілів A і B у листостебловій частині Calendula officinalis L. // Вісник аграрної науки. – 2003. – №5. – С.72–74.

  3. Кузьменко А.С. Вплив мікробіологічних препаратів на поглинальну здатність кореневої системи Calendula officinalis L. // Вісник аграрної науки. – 2003. – №10. – С.67–70.

  4. Кузьменко А.С., Шевчук Н.М. Онтогенез нагідок лікарських (Calendula officinalis L.) в умовах лівобережного Лісостепу України // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2003. – №6. – С.95–97. (постановка завдання, збір літературних і експериментальних даних, їх аналіз та написання статті).

  5. Кузьменко А.С. Вплив мікробіологічних препаратів на врожайність суцвіть Calendula officinalis L. // Вісник аграрної науки. – 2004. – №3. – С.76–78.

Тези і матеріали конференцій

  1. Кузьменко А.С. Пошук перспективних фізіологічно–активних речовин та вивчення їх дії на нагідках лікарських // Екологічні проблеми довкілля та шляхи їх вирішення: Зб. наук. праць Меж–ой наук.–практ. конф. 16–17 травня, 2002. – Полтава, 2002. – С.85–87.

  2. Kuzmenko A.S. Influence of bacterial preparations on contents of chlorophylles A and B in Calendula officinalis L. // Photosynthesis and Crop Production: International Conference 7–11 October, 2002. – Kyiv, 2002. – P.75.

  3. Кузьменко А.С. Вплив бактеріальних препаратів на поглинальну здатність кореневої системи рослин Calendula officinalis L. // Засади сталого розвитку аграрної галузі: Мат. Всеукр. конф. молодих вчених 28–30 жовтня, 2002. – Київ, 2002. – С.29–30.

  4. Кузьменко А.С., Шевчук Н.М. До питання вивчення онтогенезу Calendula officinalis L. (в умовах лівобережного Лісостепу України) // Состояние и перспективы изучения онтогенеза растений природных и культурных флор Евразии: Мат. XV Меж–ой науч. конфр. 2–5 июня 2003. – Харьков, 2003. – С.75–79. (постановка завдання, збір літературних і експериментальних даних, їх аналіз та написання тез).

  1. Кузьменко А.С. Методика визначення коефіцієнту інтенсивності зав’язування насіння, як показнику впливу мікробіологічних препаратів на врожайність сировини Calendula officinalis L. // Вирощування та використання лікарських та пряно–ароматичних рослин: Тези доп. II Між–ної конф. 23–24 жовтня, 2003. – В. Бакта, 2003. – (у друці).

  2. Кузьменко А.С. Calendula officinalis L.: нова сторінка у вивченні відомого інтродуценту // Біорізноманітність флори: проблеми збереження і раціонального використання: Тези доп. Між–ної конф. 27–29 квітня, 2004. – Львів, 2004. – С.37–39.

Науково–методичні праці

  1. Комплексне застосування біопрепаратів на основі азотфіксуючих, фосформобілізуючих мікроорганізмів, фізіологічно активних речовин і біологічних засобів захисту рослин (Патика В.П., Тараріко Ю.О., Мельничук Т.М., Шерстобоєва О.В., Дульнєв П.Г., Толкачов М.З., Бердніков О.В. Дуденко П.В, Погорілько М.А, Загурській В.В., Бакун Ю.О., Вітвицький С.В, Дем’янюк О.С, Дорошенко К.В., Шамрій Н.М, Шевченко В.П., Кузьменко А.С., Патика Т.І.) – Київ: Аграрна наука, 2000. – 40 с. (брав участь у зборі літературних даних та у написанні рекомендацій).

  2. Рекомендації по застосуванню бактеріальних препаратів: Діазофіту та Поліміксобактерину на нагідках лікарських в умовах лівобережного Лісостепу України (Кузьменко А.С., Дем’янюк О.С., Смолка О.О., Горлачова С.С., Губаньов О.Г., Токмакова Л.М., Дульнєв П.Г.) – Полтава: РВВ Полтавської державної аграрної академії, 2004. – 22 с. (постановка завдання, збір літературних і експериментальних даних, їх аналіз та написання рекомендацій).