Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Барановська Наталія Анатоліївна. Агроекологічна оцінка засобів біологічного і хімічного контролю кореневих гнилей ячменю ярого : дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / УААН; Інститут агроекології. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Барановська Н.А. Агроекологічна оцінка засобів біологічного і хімічного контролю кореневих гнилей ячменю ярого. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія (сільськогосподарські науки).

Дисертація присвячена агроекологічній оцінці застосування комплексного біологічного препарату (КБП) який складається з діазофіту (препарату азотфіксуючих бактерій штам Agrobacterium radiobacter 204), поліміксобактерину (препарату фосформобілізуючих бактерій штам Bacillus polymyxa KB) та препарату фунгіцидної дії БСП і полімінерального добрива (ПМД) до складу якого входить хлористий магній, солі Cu, Zn, Fe, Co, Mg, B та інші мікроелементи, а також азот - 7%, фосфор - 3%, калій - 5% і стимулятор росту, на розвиток кореневих гнилей, врожайність і якість отриманої продукції. Проведено порівняльну оцінку КБП, ПМД, БСП і хімічного протруйника вітавакс 200 ФФ. Доведено, що передпосівна обробка насіння ячменю ярого комплексним біологічним препаратом (КБП) і полімінеральним добривом (ПМД) позитивно впливає на біологічну активність ґрунту і стимулює початковий розвиток рослин, а також забезпечує екологічно безпечний захист рослин від кореневих гнилей.

При окремому застосуванні КБП і ПМД приріст урожаю порівняно з контролем становив 4,0 і 3,1 ц/га, при сумісному ж їх використанні додатково було отримано 5,1 ц/га.

У дисертації теоретично обґрунтовано і практично вирішено наукове завдання, що полягало в агроекологічній оцінці комплексного біопрепарату та полімінерального добрива, при різних способах їхнього застосування, удосконаленні технології вирощування ячменю із введенням екологобезпечних елементів з метою зниження хімічного навантаження на довкілля з одночасним отриманням високоякісної продукції, що досягається за рахунок поліпшення фітосанітарного стану посівів, посилення початкового росту і розвитку рослин, поліпшення поживного режиму ґрунту за мінімальних витрат антропогенних ресурсів.

  1. Встановлено, що застосування КБП і ПМД при передпосівній обробці насіння достовірно знижує ступінь розвитку кореневих гнилей в 1,7 рази, а при сумісному їх застосуванні даний показник зменшується в 1,9 рази.

  2. З'ясовано, що передпосівна обробка насіння КБП і ПМД ефективно впливає на пригнічення розвитку фітопатогенних організмів на зерні отриманому з нового урожаю, кількість інфекційних зачатків мікроскопічних грибів на зерні зібраному з варіантів де застосовували КБП і ПМД була вдвічі нижчою за контроль.

  3. Застосування комплексного біопрепарату окремо і сумісно протруйника вітавакс 200ФФ, біопрепарату і полімінерального добрива забезпечувало зростання вмісту гідролізованих азотних сполук в ґрунті порівняно з контролем, в середньому на 2,0-6,5%. Підвищенню вмісту рухомого фосфору сприяло застосування біологічних препаратів і полімінерального добрива за різних способів їхнього застосування в середньому на 14 мг/кг ґрунту.

  4. При передпосівній обробці насіння полімінеральним добривом підсилюється інтенсивність виділення СО2 на 5,0 мг, що на 21,5% більше за контроль на якому з поверхні ґрунту виділялось 23,3 мг/кг ґрунту за добу. Комплексне застосування біологічного препарату і добрива підвищувало даний показник на 4,2 мг (18,0%). Найактивніше розклад клітковини відбувався при застосуванні комплексно біопрепарату з полімінеральним добривом та хімічним протруйником вітавакс 200ФФ.

  5. Встановлено позитивний ефект від застосування комплексного мікробного препарату і полімінерального добрива на ріст і розвиток рослин ячменю. Обробка насіння ПМД стимулює ріст рослин на 16,9% і збільшення їх маси на 18,8%. Застосування комплексного біопрепарату підвищує висоту рослин і сприяє наростанню маси надземної частини ячменю, відповідно, на 10,7 та 12,2%. Сумісне застосування вищеназваних засобів збільшувало вищезазначені показники на 2,2 і 17,1% відносно контролю.

  6. Урожайність ячменю під дією КБП порівняно з контролем зростає на 4,0 ц/га. Обробка посівного матеріалу полімінеральним добривом стимулює підвищення урожайності ячменю на 3,1 ц/га порівняно з контролем, на якому урожайність була 38,7 ц/га. Найвищу продуктивність ячменю ярого було отримано при сумісній передпосівній обробці насіння КБП з ПМД і вітаваксом 200 ФФ (75% норми витрати), КБП і ПМД. Приріст врожаю становила, відповідно, - 5,1-5,3 ц/га порівняно з контролем.

  7. Виявлено позитивний вплив біологічного препарату і добрива, відносно контролю, і варіанту з протруєнням на якісні показники зерна ячменю. Вміст білка в зерні при передпосівній обробці КБП і ПМД був більшим за контроль на 2,5%, вміст крохмалю – на 2,2%. Підвищувались також на 47,5% енергія проростання і на 14,9% схожість зерна, які є важливими показниками при використанні зерна ячменю на насіння.

  8. Економічна ефективність передпосівної обробки насіння показала, що більш доцільним ніж застосування хімічного протруйника вітавакс 200 ФФ є використання КБП і ПМД. При впровадженні цього технологічного заходу чистий прибуток збільшується на 223 грн./га, рівень рентабельності зростає на 6,5%.

Публікації автора:

Статті в наукових виданнях

  1. Барановська Н.А. Ресурсоощадні засоби підвищення продуктивності ярого ячменю // Зб. наук. праць Інституту землеробства УААН. – К.: ЕКМО, 2004. – С. 73-77.

  2. Барановська Н.А., Пісковий М.Б. Вплив комплексного біопрепарату та полімінерального добрива на розвиток хвороб озимої пшениці та ячменю // Вісник аграрної науки. – 2005. - № 2. – С. 71-73. (проведення експериментальних досліджень, участь у написанні висновків).

  3. Тараріко Ю.О., Барановська Н.А. Вплив біопрепаратів на розвиток кореневих гнилей та урожай ячменю ярого // Вісник аграрної науки. – 2005. - №9. – С. 10-14.

  4. Демянюк О.С., Барановська Н.А., Дорошенко К.В. Вплив передпосівної обробки насіння біологічними та хімічними препаратами на показники біологічної активності ґрунту // Вісник Житомирського ДАУ. – 2005. - № 2. – С. 72-77. (проведення досліджень, узагальнення експериментальних даних, участь у написанні висновків).

Тези і матеріали конференцій

1. Барановська Н.А. Ефективність застосування полімінеральних розчинних добрив на зернових колосових культурах / Мат. Всеукр. наук. - практ. конф. молодих вчених і спеціалістів з проблем виробництва зерна в Україні. - Дніпропетровськ, 2002.-С. 24-25.

2. Барановська Н.А. Ефективність застосування комплексного біопрепарату / Мат. Всеукр. конф. молодих вчених “Засади сталого розвитку аграрної галузі”. – К., 2002.- С. 105-106.

3. Барановська Н.А. Вплив передпосівної обробки насіння ячменю ярого традиційними і альтернативними засобами захисту рослин на інтенсивність виділення вуглекислоти / Зб.мат.наук. - практ. конф. аспірантів “Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи”. - Вінниця, 2005.-С. 59-60.