Семергей-Чумаченко Аліна Борисівна. Аеросиноптичні умови утворювання та розвитку струминних течій нижніх рівнів: дисертація канд. геогр. наук: 11.00.09 / Одеський держ. екологічний ун-т. - О., 2003. , табл.
Анотація до роботи:
Ивус Г.П., Семергей-Чумаченко А.Б. Применение уравнений энергии к исследованию СТНР // Метеорология, климатология и гидрология. - 1996. - Вып. 33. - С. 57-62.
Ивус Г.П., Семергей-Чумаченко А.Б. К вопросу о струйных течениях нижних уровней над Одессой // Метеорология, климатология и гидрология. - 1998. - Вып. 35. – С. 121-129.
Ивус Г.П., Семергей-Чумаченко А.Б. Некоторые параметры аномальных метеорологических условий над Причерноморьем // Метеорология, климатология и гидрология. – 1998, Вып. 35. - С. 113-121.
Ивус Г.П., Семергей-Чумаченко А.Б. Сильные шквалы на западе Украины 23 июня 1997 г// Метеорология, климатология и гидрология. - 1999. - Вып. 39. - С. 105-112.
Ивус Г.П., Семергей-Чумаченко А.Б., Наджмудинова Е.Н. Фронтогенез и струйные течения нижних уровней над Украиной // Метеорология, климатология и гидрология. - 1999. - Вып. 39. - С. 101-104.
Семергей-Чумаченко А.Б. Диагноз и прогноз струйных течений нижних уровней с использованием гидродинамических характеристик пограничного слоя атмосферы // Метеорологія, кліматологія та гідрологія. - 2002. - Вип. 46. - С. 77-82.
Івус Г.П., Семергей А.Б., Тимофєєв В.Є. Кліматична характеристика метеорологічних умов Причорномор’я // І розділ навчального посібника Івус Г.П. «Умови утворення та прогноз слабкого вітру біля поверхні землі та інверсій температури в районі Одеси». – К.: НМК з гідрометеорології Міносвіти України, 1998. – С. 7-17.
Івус Г.П., Семергей А.Б., Тимофєєв В.Є. Прогноз сильного вітру // 7 розділ підручнику Івус Г.П. «Спеціалізовані прогнози погоди» – Одеса: ТЕС, 1998. – С. 85-96.
Івус Г.П., Семергей-Чумаченко А.Б. Зв’язок струменевих течій нижніх рівнів над Одесою з слабким вітром біля поверхні землі // У метод. листу: «Аеросиноптичні умови виникнення слабкого вітру та інверсій в районі м. Одеса та методи їх прогнозування». – К.: Держкомгідромет, 1998. – С. 10–11.
Ивус Г.П., Семергей А.Б., Хоменко Г.В. Климатические характеристики метеорологических условий распространения примесей над южными районами Украины и Молдовой – Киев, 1995. - 13 с. – Рус. - Деп. в ГНТБ Украины – 27.11.95, № 02-491.
Ивус Г.П., Ивус Э.В., Семергей-Чумаченко А.Б. Струйные течения нижних уровней над Карпатами // Тез. – Львов, 1998. – С. 122–123.
Ивус Г.П., Семергей-Чумаченко А.Б. К вопросу о применении волновой теории к исследованию струйных течений нижних уровней // Матер. междун. конф. по техн. метеорологии. – Львов, 1998. - С. 117–122.
Ивус Г.П., Семергей-Чумаченко А.Б. Струйные течения нижних уровней над Украиной // Сучасні авіаційні технології: Секція «Аеродинаміка та динаміка польотів»: Матеріали ІV міжнародної науково-технічної конференції «АВІА-2002», 23–25 квітня 2002 р. – Т. 3. – К.: НАУ, 2002. – С. 33.19–33.22.
Семергей-Чумаченко А.Б., Ивус Г.П. Струйные течения нижних уровней над Украиной // ІІ наукова конференція молодих вчених ОГМІ. Тези доповідей. - Одеса: ОГМІ, 2001. – С. 16–17.
Семергей-Чумаченко А.Б., Хаджи-Страти Е.Д. Новороссийская бора как частный случай орографической низкотропосферной струи // Тези міжнародної конференції «Гідрометеорологія і охорона навколишнього середовища – 2002» – Одеса, 2002. - С. 87–88.
Хаджи-Страти Е.Д., Семергей-Чумаченко А.Б. Орографические низкотропосферные струи на примере новороссийской боры // Матеріали міжнародної конференції «Гідрометеорологія і охорона навколишнього середовища – 2002». – Ч. 1. – Одеса, 2003. - С. 164–171.
АННОТАЦІЇ
Семергей-Чумаченко А.Б. Аеросиноптичні умови утворювання та розвитку струминних течій нижніх рівнів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.09 – метеорологія, кліматологія, агрометеорологія. - Одеський державний екологічний університет, Одеса, 2003.
Дисертація присвячена дослідженню аеросиноптичних умов утворювання та розвитку струминних течій нижніх рівнів (СТНР) та розробці нових методів діагнозу і прогнозу явища.
Проведено кліматографічне дослідження СТНР над Україною з використанням великого обсягу матеріалу за останні 25 років. Вивчено процеси формування низьких струменів над Україною у різних фізико-географічних і макроциркуляційних умовах, а також взаємозв'язок низьких струменів і стихійних гідрометеорологічних явищ. Проаналізовано енергетичні характеристики тропосфери в період існування СТНР.
Зроблено заключення про екологічну небезпеку низьких струменів на прикладі дослідження зв’язку явища з інверсіями температури та слабким приземним вітром над регіоном, який постраждав від Чорнобильської катастрофи.
На основі гіпотези про хвильову природу походження СТНР отримано гідродинамічні характеристики граничного шару атмосфери, у границях яких низькотропосферні струмені імовірніші. Запропоновано використання сплайн-інтерполяції для моделювання вертикального профілю вітру при СТНР.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і здійснено нове вирішення наукової задачі, що полягає в комплексному дослідженні низькотропосферних струменів шляхом реалізації багатопланового підходу до вивчення фізики процесу виникнення і розвитку струминних течій нижніх рівнів у різних синоптичних і фізико-географічних умовах, а також розробці методів їх виявлення і прогнозу над територією України.
В результаті виконаної роботи можна зробити такі висновки:
Низькотропосферні струмені спостерігаються з різною частотою у всіх регіонах земної кулі і в деяких випадках грають кліматоутворюючу роль. Над Україною повторюваність СТНР коливається від 2 до 15 % усіх спостережень, тривалість явища складає у середньому близько 6 годин і переважають струмені західних напрямків. Низькі струмені в основному розташовуються на висотах 400-500 м, причому просліджується залежність висоти осі від рельєфу місцевості. Сезонний і добовий хід характеризується переважним утворенням СТНР взимку й у нічний термін. Така ж залежність характерна для потужності та інтенсивності струменів.
Найбільш небезпечні для авіації сильні зсуви вітру формуються при проходженні атмосферних фронтів та при наявності інверсії або ізотермії в шарі з СТНР, тоді як у цілому в області низького струменя переважають слабкі зсуви вітру. У холодний період року низькі струмені переважно пов’язані з підвищеними інверсіями, що розташовані вище оси струменя, у теплий період року - з приземними інверсіями.
Запропонована типізація низьких струменів у залежності від зміни швидкості і напрямку вітру вище і нижче осі течії. В окремий тип виділені СТНР, при якому градієнти швидкості вітру вище і нижче осі струменя менше чим 4 мс-1 на 300 м, але швидкість вітру на осі СТНР перевищує 15 мс-1.
Приблизно третину усіх випадків складають струмені, що формуються у граничному шарі атмосфери при слабкому вітрі біля поверхні землі. Вони менш інтенсивні і розташовані на 200-400 м вище. Практично завжди (90 %) пов'язані з затримуючими шарами.
Струмені нижніх рівнів переважно (70 %) виникають при циклонічній циркуляції, а в області антициклонів зростає тривалість струменів. З півночі до півдня Східноєвропейської рівнини збільшується відсоток антициклональних струменів. При антициклональному типі циркуляції значна частина нічних СТНР через 12 годин трансформується до плавного посилення вітру більш 15 чи 10-15 мс-1 - 44 та 37 % випадків, відповідно. При циклонічній циркуляції 27 % випадків струмінь розмивається, у 24 % випадків нічна СТНР змінюється на менш інтенсивну струминну течію, або підсилюється (14 %).
Низькотропосферні струмені, що формуються в зоні атмосферних фронтів, як правило, не пов'язані зі струминної течією верхньої тропосфери і являють собою самостійне явище. Структура фронтальних СТНР визначається типом атмосферного фронту, його активністю, орієнтацією, швидкістю пересування, відстанню від фронту і географічним фактором.
Утворення шквалів і СТНР під могутньою купчасто-дощовою хмарністю і перед холодними фронтами є взаємозалежним процесом і обумовлено активністю фронтальних розділів і ступенем розвитку конвекції.
Випадок утворення орографічної низької струминної течії, що привела до катастрофічних руйнувань у Новоросійську (груднева бора 1997 р.), є унікальним по своїй силі (60 мс-1), повторюваності (1 раз у 150 років) і аеросиноптичним умовам формування.
Існує тісний зв'язок між швидкістю вітру на осі низькотропосферного струменя та інтенсивністю фронтальних розділів у зимовий період над територією України. Доцільно ранжирувати випадки із СТНР за типом атмосферного фронту і розташуванням станції щодо лінії фронту.
Щогодинна інформація про швидкість і напрямок вітру, на прикладі даних метеорологічного полігона на південно-західному узбережжі США, підтверджує висновки, що зроблено за допомогою 2 і 4-х разового зондування, та дає можливість не тільки уточнити горизонтальний масштаб СТНР, але і зробити висновок про його походження.
Формування південно-східних нічних струменів 26-27 квітня 1986 р. над північно-західною частиною регіону, що постраждав у результаті Чорнобильської аварії, у сполученні зі слабким вітром у поверхні землі і могутніх інверсій, привело до переносу приземної частини хмари радіоактивної домішки в північно-західному напрямку.
Вивчання балансу кінетичної і потенційної енергії тропосфери дає можливість припустити, що утворення СТНР обумовлене припливом кінетичної енергії внаслідок вертикальної адвекції в шар, де спостерігаються струмені.
На основі гіпотези про хвильову природу походження СТНР отримані гідродинамічні характеристики граничного шару атмосфери, що відповідають найбільшій імовірності низькотропосферних струменів. Над рівнинною частиною України від 60 до 90 % низьких струменів та випадків рівномірного посилення швидкості вітру з висотою більш ніж 15 мс-1 у граничному шарі атмосфери спостерігається, якщо у шарі нижче 925 гПа зсув вітру перевищує 1 мс-1/100 м та вертикальний градієнт температури коливається від –1 до 1єС/100 м. Більша частина СТНР відзначається над регіоном Українських Карпат та Шепетівкою в області слабких або помірних зсувів вітру, тоді як вертикальний градієнт температури приймає негативні чи невеликі позитивні значення.
Обґрунтовано доцільність сплайн-інтерполяції для моделювання вертикального профілю вітру при СТНР.