Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Чеховська Ірина Василівна. Адміністративо-правовий режим детінізації відносин у сфері виробництва та реалізації житлово-комунальних послуг : Дис... канд. наук: 12.00.07 - 2006.



Анотація до роботи:

Чеховська І.В. Адміністративно-правовий режим детінізації відносин у сфері виробництва та реалізації житлово-комунальних послуг. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню стану організаційного та адміністративно-правового забезпечення детінізації відносин у сфері виробництва та реалізації житлово-комунальних послуг. Розглядається організація виробництва та реалізації житлово-комунальних послуг як об’єкт тіньових відносин. Формулюється поняття детінізації відносин у названій сфері та здійснюється класифікація суб’єктів детінізації відносин у сфері виробництва та реалізації житлово-комунальних послуг. Встановлюються найбільш потужні джерела тіньових відносин у житлово-комунальній сфері, способи та фактори їх відтворення, формулюються пропозиції щодо їх мінімізації. Визначається поняття „адміністративно-правовий режим детінізації відносин у сфері виробництва та реалізації житлово-комунальних послуг”, а також ряд інших понять: „тіньовий оборот у сфері виробництва та реалізації житлово-комунальних послуг”, „детінізація відносин у сфері виробництва та реалізації житлово-комунальних послуг”, „комплексна система детінізації відносин у сфері виробництва та реалізації житлово-комунальних послуг”, „фактори відтворення тіньових відносин у сфері виробництва та реалізації житлово-комунальних послуг”. Обґрунтовуються пропозиції щодо формування збалансованого адміністративно-правового режиму детінізації відносин у сфері виробництва та реалізації ЖКП. Розглядаються пропозиції щодо змін і доповнень до чинного законодавства у напрямах вдосконалення організації, інформаційного забезпечення, адміністративної відповідальності у досліджуваній сфері.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення та пропонується нове вирішення наукового завдання щодо теоретичних і практичних засад створення передумов детінізації відносин у ЖКС та удосконалення організаційно-правової інфраструктури протидії тіньовим проявам шляхом удосконалення адміністративно-правового режиму детінізації відносин у сфері виробництва та реалізації ЖКП. Відповідно до поставленої мети дисертації визначено недоліки організації та адміністративно-правового регулювання відносин у ЖКС, рівень, причини й умови тінізації даної сфери відносин; здійснено класифікацію джерел, способів і факторів відтворення тіньових відносин; сформульовано пропозиції щодо їх усунення, обґрунтовано пропозиції щодо вдосконалення адміністративного законодавства у сфері виробництва та реалізації ЖКП.

На основі проведеного дослідження сформульовано такі висновки:

1. У ході соціально-економічних перетворень у ЖКС спостерігається суперечливий процес: держава то посилювала організаційне та адміністративно-правове регулювання, то, фактично, самоусувалася або різко знижувала свій вплив на управління соціально-економічними процесами у ЖКС. Не було забезпечено належну координацію дій органів місцевого самоврядування, громадськості, адміністративно-правове регулювання переходу галузі до ринкових відносин, її структурні перетворення, що призвело до кризового стану житлово-комунальних відносин і розповсюдження тіньових економічних процесів.

2. Основними напрямами тіньового обороту в сфері виробництва і реалізації ЖКП, де формуються джерела та притаманні їм різноманітні способи тіньових проявів, є: а) непрозорість процесу встановлення цін/тарифів на ЖКП, нормативів і норм їх споживання, їх кількісних та якісних характеристик; б) діяльність суб’єктів господарювання у ЖКС, у результаті якої здійснюються адміністративні проступки передбачені у ст. 155-1; 156-1; 164-1; 166-1; 167; 168-1; 170; 171-1; 172; 188-11 КУпАП і фінансово-господарські правопорушення та інші тіньові прояви; в) реєстраційно-дозвільна, контрольна та правоохоронна діяльність, у процесі якої вчиняються корупційні діяння, різноманітні адміністративні проступки та фінансові правопорушення з боку службових осіб, що вуалюються під недогляд чи службову недбалість.

3. Комплексна система детінізації відносин у сфері виробництва і реалізації ЖКП включає в себе комплекс пов’язаних між собою організаційно-правових заходів, спрямованих на перманентний моніторинг і усунення факторів тінізації житлово-комунальних відносин і створення на цій основі:

– сприятливих економічних передумов для розвитку і детінізації відносин;

– організаційної та функціональної інфраструктури суб’єктів контролю за здійсненням фінансово-господарських операцій суб’єктів господарювання у сфері виробництва і реалізації ЖКП, а також оптимізації діяльності органів-суб’єктів управління, спрямованої на попередження, виявлення і припинення правопорушень у ЖКС.

4. Класифікацію суб’єктів детінізації відносин у сфері виробництва та реалізації ЖКП можна здійснювати за такими ознаками: суб’єкти житлово-комунальних відносин; виконавча підпорядкованість; функціональне призначення; територіальне розташування; тип житлово-комунальних підприємств та особливості надання послуг; технічна форма житлово-комунальних підприємств.

5. Створення відділу у справах ОСББ, як структурного підрозділу міськвиконкому, дозволить сформувати органи самоуправління власників житла, зацікавлених у підвищенні якості управління будинком або групою будинків, що сприятиме демонополізації ринку ЖКП, захищатиме права власників житла, впливатиме на зниження вартості та покращення якості ЖКП.

6. Комплексна комп’ютерна система інформаційно-аналітичного забезпечення у досліджуваній сфері повинна включати такі складові: 1) інформаційно-аналітичну систему обліку, моніторингу і обороту об’єктів комунальної власності; 2) автоматизовану комп’ютерну інформаційну систему контролю кількості та якості ЖКП; 3) єдину систему нарахування, збору, обліку та розщеплення платежів населення за ЖКП.

7. Внесення запропонованих змін та доповнень до законів України „Про місцеві державні адміністрації”, „Про місцеве самоврядування в Україні”, „Про житлово-комунальні послуги” дозволить чітко розмежувати функції та повноваження місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо ЖКС, наділивши перших функціями та повноваженнями стосовно регулювання діяльності суб’єктів господарювання у досліджуваній сфері, а других – функціями та повноваженнями щодо управління ЖКС.

8. Доцільним є законодавче закріплення за органами, визначеними в Законі України „Про органи самоорганізації населення”, контрольно-наглядових функцій та повноважень щодо ЖКС.

9. Внесення змін та доповнень до Закону України „Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, зокрема до абзацу третього статті 10 дозволить чітко визначити права та обов'язки членів Правління об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

10. З метою удосконалення механізму адміністративної відповідальності за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності пропонується доповнити статтю 164 КУпАП „Порушення порядку заняття підприємницькою діяльністю” пп. 2 і 3, які викласти у такій редакції: „...Порушення суб’єктом підприємницької діяльності ліцензійних умов провадження господарської діяльності тягне за собою накладання штрафу від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Невжиття заходів щодо ліквідації порушень і повторне порушення суб’єктом підприємницької діяльності ліцензійних умов тягне за собою накладання штрафу від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і позбавлення ліцензії”.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Чеховська І.В. Роль адміністративної реформи в удосконаленні управління житлово-комунальним господарством // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності: Зб. наук. пр. – Донецьк, 2003. – № 3. – С. 64 – 70. – 0,33 др. арк.

2. Чеховська І.В. Роль державного управління в системі детінізації відносин в галузі житлово-комунального господарства // Вісник Запорізького юридичного інституту. – 2004. – № 3 (28). – С. 132 – 140. – 0,42 др. арк.

3. Чеховська І.В. Вдосконалення системи розрахунків за житлово-комунальні послуги як засіб протидії тіньовим проявам у житлово-комунальній сфері // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. – 2005. – №1 – 2. – С. 187 – 192. – 0,5 др. арк.

4. Чеховська І.В. Тінізація у житлово-комунальній сфері як фактор загрози національній безпеці України // Науковий вісник Львівського юридичного інституту. Серія юридична. – Львів, 2005 – № 2. – Випуск 2. – C. 42 – 49. – 0,42 др. арк.

5. Чеховська І.В. Організовані прояви тіньової економіки у сфері житлово-комунальних послуг // Актуальні проблеми політики: Зб. наук. пр. – Одеса: ПП “Фенікс”, 2005. – Вип. 26 – С. 429 – 434. – 0,33 др. арк.

В інших виданнях:

6. Чеховська І.В. До проблем створення організаційно-правової та інформаційної інфраструктури в житлово-комунальному господарстві // Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці. Матеріли IV Міжнародної науково-практичної конференції. – Ірпінь. – 2003. – С. 202 – 204. – 0,16 др. арк.

7. Чеховська І.В. Житлово-комунальна реформа і проблеми її організаційно-правового забезпечення // Вісник Запорізького державного університету: Зб. наук. статей. Юридичні науки. – Запоріжжя: Запорізький державний університет, 2004 – № 2. – С. 121 – 125. – 0,42 др. арк.

8. Чеховська І.В. Комплексна система детінізації відносин як фактор подолання кризового стану житлово-комунальної сфери // Економічна безпека держави в умовах інтеграції до світового співтовариства. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ: Академія митної служби України. – 2005. – С. 308 – 310. – 0,16 др. арк.