Галунько Валентин Васильович. Адміністративно-правові основи організації та діяльності Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ України: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національна академія держ. податкової служби України. - Ірпінь, 2003.
Анотація до роботи:
Галунько В.В. Адміністративно-правові основи організації та діяльності Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ України. — Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 — теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. — Національна академія державної податкової служби України. — Ірпінь, 2003.
Дисертація представляє собою комплексне дослідження проблем адміністративно-правового регулювання організації та діяльності Державної служби охорони при МВС України та інших організацій, які займаються охоронною діяльністю. В роботі розглядаються теоретичні та практичні питання, пов’язані з функціонуванням охоронних організацій, діяльність яких спрямована на забезпечення захисту прав і законних інтересів громадян, фізичних і юридичних осіб, охорону майна та попередження правопорушень (сукупність питань правового та організаційного забезпечення діяльності Державної служби охорони при МВС України). Окреме місце в роботі приділено дослідженню особливостей адміністративно-правового забезпечення організації та управління діяльністю підрозділів Державної служби охорони, їх взаємодія з іншими підрозділами внутрішніх справ, приватними охоронними підприємствами, а також напрями та шляхи удосконалення їх подальшої діяльності.
Результатом виконаного дослідження є сформульовані загальнотеоретичні положення та науково обґрунтовані практичні рекомендації щодо підвищення рівня організації та діяльності підрозділів Державної служби охорони при МВС України та охоронних організацій, що можуть бути використані при розробці нормативно-правових актів та удосконаленні чинного законодавства України.
Дослідивши основні етапи еволюційного становлення Державної служби охорони при МВС України, можна констатувати, що остання стала сучасною службою, яка досить успішно функціонує у сучасних ринкових умовах.
Вироблено поняття „державна охоронна діяльність”, яка складає діяльність державних організацій, у тому числі тих, що мають у статутному фонді частку державної власності, щодо охорони належного їм майна, забезпечення особистої безпеки їх службових осіб, а також діяльність спеціально-уповноважених організацій по наданню послуг з охорони майна та забезпеченню особистої безпеки фізичних осіб на підставі цивільно-правових договорів. Безпосереднє здійснення зазначених завдань покликана виконувати Державна служба охорони при МВС України, що являє собою відносно відособлену ієрархію органів і підрозділів, які складають самостійну підгалузь управління при системі МВС України.
Узагальнено поняття „міліція охорони”, яка становить професійне озброєне формування, оперативно підпорядковане, з питань запобігання правопорушенням у місцях несення служби, керівникам відповідних органів внутрішніх справ, створена для вирішення завдань охорони об’єктів всіх форм власності, забезпечення особистої безпеки громадян на договірних засадах, запобігання і припинення правопорушень, з можливим застосуванням заходів безпосереднього примусу.
Визначено поняття адміністративної діяльності міліції охорони – це врегульована нормами адміністративного права її виконавчо-владна діяльність, спрямована на забезпечення особистої безпеки громадян, захист об’єктів різних форм власності від протиправних посягань на договірних засадах та боротьбу з іншими правопорушеннями в місцях несення служби.
Внесено пропозиції щодо виділення Державної служби охорони при МВС України у самостійну підгалузь управління при системі внутрішніх справ України.
Обґрунтовано думку, що визначальне місце у сфері діяльності та функціонування Державної служби охорони посідають спеціальні (організаційно-технічні) принципи побудови системи управління та принципи здіснення процесу управління або функціонування системи управління.
З метою покращення здійснення кадрової політики в охоронних організаціях внесено пропозиції щодо необхідності законодавчого визначення терміну „персонал охорони”; передбачивши для персоналу охорони єдині кваліфікаційні вимоги та визначити чіткі вимоги до професійної підготовки персоналу охоронної діяльності, а саме обов’язкова наявність свідоцтва про проходження відповідної підготовки для роботи охоронцем. Крім того, пропонується створити у вищих навчальних закладах системи МВС спеціальні групи з підготовки керівників для середньої та вищої ланки підрозділів Державної служби охорони при МВС України.
Проаналізовано та класифіковано методи адміністративної діяльності Державної служби охорони. Найважливіші, з адміністративно-правових методів профілюючої діяльності Державної служби охорони варто класифікувати в залежності від змісту діяльності на два види: методи контрольної діяльності і методи переконання та примусу.
Запропоновано на законодавчому рівні закріпити технічні вимоги до організацій, які встановлюють охоронні системи, а також надати право контролю Державній службі охорони за виконанням робіт на важливих об’єктах.
Запропоновано закріпити положення про те, що начальник відділу (відділення) Державної служби охорони при міськрайорганах внутрішніх справ має право приймати рішення по адміністративним матеріалам, складених за ст. 51 КУпАП, стосовно осіб, які скоїли дрібні крадіжки з об’єктів, що знаходяться під охороною цієї служби. Крім того, з метою рівноправного захисту всіх форм власності пропонується на законодавчому рівні внести до ст. 51 КУпАП доповнення та викласти з наступною назвою: Стаття. 51. “Дрібне розкрадання державного, колективного або приватного майна”.
Сформульовано нове визначення поняття „тривога” під яким розуміється обґрунтовано прийняте, спеціально підготовленим, співробітником Державної служби охорони, рішення, про високу ймовірність наявності небезпеки для життя, майна або довкілля.
Обґрунтовується необхідність прийняття спеціального Закону України „Про охоронну діяльність”.
Публікації автора:
ГалунькоВ.В. Державна служба охорони при МВС України: нові можливості // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. — 2002. № 3. — С. 182-185.
ГалунькоВ.В. Управління підрозділами Державної служби охорони при МВС України // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. — 2003. — № 1. — С. 42-51.
ГалунькоВ.В. Завдання Державної служби охорони при МВС України // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. — 2003. — № 2 — С. 290-294.
ГалунькоВ.В. Принципи управління підрозділами Державної служби охорони при МВС України // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. — 2003. — № 3 — С. 197-206.