Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Книш Валентин Іванович. Адміністративно-правова охорона тваринного світу та роль міліції у її здійсненні : дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Харківський національний ун-т внутрішніх справ. — Х., 2007. — 192арк. — Бібліогр.: арк. 164-180.



Анотація до роботи:

Книш В.І. Адміністративно-правова охорона тваринного світу та роль міліції у її здійснені. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Харківський національний університет внутрішніх справ, Харків, 2007.

Дисертацію присвячено аналізу сутності та системи адміністративно-правової охорони тваринного світу, у тому числі місця в ній міліції. З’ясовано особливості тваринного світу як об’єкта правової охорони, аналізується зміст і виділяються складові терміна «правова охорона тваринного світу», характеризується поняття його адміністративно-правової охорони. Визначено сучасний стан та перспективи розвитку системи нормативно-правового регулювання охорони тваринного світу в Україні. Охарактеризовано систему та правовий статус суб’єктів, задіяних в його адміністративно-правовій охороні, порядок видачі дозволів та ліцензій на право використання об’єктів тваринного світу, адміністративно-правові засоби боротьби з порушеннями правил їх використання, завдання та повноваження міліції у цій сфері, а також напрямки вдосконалення природоохоронної діяльності останньої.

В результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України та практики його застосування, теоретичного осмислення низки наукових праць у різних галузях знань, автором запропоновано нове вирішення наукового завдання, що виявляється у визначенні сутності та механізму адміністративно-правової охорони тваринного світу, ролі міліції у системі її суб’єктів, а також шляхів удосконалення нормативного закріплення та практичного використання її засобів. Дисертантом сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на вирішення зазначеного завдання. Основні з них такі.

Тваринний світ як об’єкт правової охорони розглядається як елемент системи національної безпеки України, від рівня охорони якого залежить стабільність економічної та соціальної ситуації в державі. З огляду на це в країні постійно вживаються певні заходи, спрямовані на розвиток і вдосконалення національної системи охорони тваринного світу. Під правовою охороною тваринного світу розуміється система правових норм, спрямованих на регулювання діяльності державних та недержавних суб’єктів, пов’язаної із збереженням, раціональним використанням і відтворенням об’єктів тваринного світу, а також застосуванням санкцій до осіб, які не виконують вимог цих норм. У змісті правової охорони тваринного світу виділено такі галузеві види: міжнародно-правову; конституційно-правову; цивільно-правову; адміністративно-правову; кримінально-правову.

З’ясовано сутність та особливості адміністративно-правової охорони тваринного світу, яка є частиною державного управління, до змісту якої входять найбільш принципові напрямки діяльності держави у сфері управління використанням і охороною природних ресурсів.

Визначення системи адміністративно-правового регулювання охорони тваринного світу здійснено не з огляду на юридичні властивості нормативних актів, а через призму основних напрямків нормативного забезпечення даного виду природоохоронної діяльності. Адміністративно-правова охорона тваринного світу здійснюється через розгалужену систему нормативних актів, деякі з яких потребують уточнення.

Оскільки адміністративно-правова охорона тваринного світу здійснюється значною кількістю суб’єктів, значну увагу приділено визначенню їх видів та повноважень. До них віднесено лише тих суб’єктів державної та недержавної діяльності, які підпадають під визначення „суб’єкти публічного управління”, – органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб. До зазначеної категорії суб’єктів, на думку дисертанта, необхідно відносити також і Президента України, оскільки зміст та межі його повноважень дозволяють визнати його активним суб’єктом управлінської діяльності. Можливим є зарахування до кола суб’єктів публічного управління і невладних за характером своєї діяльності суб’єктів (наприклад, об’єднання громадян) у разі делегування їм державно-владних повноважень.

Охарактеризовано дозвільно-ліцензійний порядок використання об’єктів тваринного світу, формою існування якого визнається адміністративна процедура. Обґрунтовано висновок, що порядок видачі дозволів (ліцензій) на використання об’єктів тваринного світу, з огляду на необхідність дотримання прав та законних інтересів учасників процедури, має бути удосконалено. З цією метою запропоновано детально визначати строки розгляду поданих для отримання дозволу (ліцензії) документів; чітко сформулювати підстави для відмови у видачі дозволу (ліцензії); окреслити права учасників адміністративної процедури, зокрема, на участь у розгляді та оцінці поданих ними документів; закріпити принципи, на яких має будуватися діяльність з видачі дозволів (ліцензій) на право використання об’єктів тваринного світу.

Аналіз видів та особливостей використання адміністративно-правових засобів боротьби з порушеннями правил використання об’єктів тваринного світу засвідчив, що ці засоби є досить важливою „зброєю” природоохоронних органів. Однак, результативність цієї „зброї” залишає бажати кращого, бо її використанню перешкоджають деякі фактори правового та організаційного характеру. З метою підвищення ефективності адміністративно-правових засобів боротьби з порушеннями правил використання об’єктів тваринного світу запропоновано: по-перше, підвищити розмір штрафу за порушення правил використання об’єктів тваринного світу, оскільки існуючі розміри не відповідають рівню суспільної небезпеки порушень у даній сфері; по-друге, визнати юридичних осіб суб’єктами адміністративної відповідальності за порушення правил використання об’єктів тваринного світу; по-третє, розширити сферу застосування такого адміністративного стягнення як позбавлення спеціального права; по-четверте, активізувати роботу суб’єктів адміністративної юрисдикції, діяльність яких пов’язана з охороною тваринного світу, щодо виконання накладених адміністративних стягнень.

Визначаючи завдання та повноваження міліції у сфері охорони тваринного світу, наголошено на існуванні певного парадоксу. Так, у Законі України „Про міліцію” про обов’язок захищати природне середовище йдеться лише у першій статті, в якій визначається поняття міліції. Разом з тим, незважаючи на існуючі проблеми щодо нормативного закріплення природоохоронних завдань міліції, остання, як і раніше, продовжує їх виконувати. Подібну ситуацію із нормативним закріпленням завдань міліції у сфері охорони природного середовища не можна визнати нормальною, у зв’язку з чим вона найближчим часом має бути змінена. Зазначається, що у практиці діяльності міліції у сфері охорони об’єктів тваринного світу залишаються невирішеними чимало проблем, пов’язаних з необхідністю уточнення їх функцій, форм діяльності у даній сфері, порядку взаємодії з представниками інших державних та недержавних органів (організацій), що беруть участь у природоохоронній діяльності.

Публікації автора:

  1. Книш В.І. До розуміння сутності та особливостей адміністративно-правової охорони тваринного світу // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Харків, 2005. – Вип. 31. – С. 393-399.

  2. Книш В.І. Дозвільно-ліцензійні процедури як складова механізму адміністративно-правової охорони тваринного світу // Право і безпека. – Харків, 2005. – № 4’6. – С. 131-135.

  3. Книш В.І. Визначення суб’єктів управління у сфері охорони тваринного світу // Актуальні проблеми державного управління. – Харків, 2006. – № 3. – С. 384-392.

  4. Книш В.І. Деякі проблеми адміністративно-правової охорони тваринного світу // Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. – Дніпропетровськ, 2006. – № 3. – С. 179-185.

  5. Книш В.І. Органи міліції як суб’єкти охорони тваринного світу: деякі невирішені проблеми // Матеріали науково-практичної конференції “Забезпечення правопорядку та безпеки громадян у контексті реформування міліції громадської безпеки”. – ХНУВС, Харків. – 2006. – С. 150-154.