Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Михайличенко Наталя Миколаївна. Адаптивне планування фінансово-господарської діяльності підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Михайличенко Н.М. Адаптивне планування фінансово-господарської діяльності підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (переробна промисловість). – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2009.

Дисертаційну роботу присвячено розробці методологічних положень і методичних рекомендацій щодо впровадження адаптивної системи планування фінансово-господарської діяльності підприємства на засадах концепції стратегічного мислення. Визначено підходи до формування адаптивної системи прогнозування та планування фінансово-господарської діяльності підприємства як інструменту підвищення його ефективності в умовах динамічного ринкового економічного середовища.

Проаналізовано проблеми планування у складних динамічних системах, визначено роль функції планування в процесі розвитку контролінгу як концепції та місце функції планування в його функціональному полі, обґрунтовано доцільність використання на промислових підприємствах адаптивного прогнозування, вдосконалено загальну модель бюджетування і бюджетного контролю.

Запропоновано: комплекс вимог-передумов до процесу планування, який надає можливість побудувати ефективну систему контролінгу планування на підприємстві; концептуальну модель адаптивної системи планування; модель трирівневої системи планування із вбудованими критеріями оцінки ефективності планування як управлінського процесу, що дозволяє здійснювати процес планування на підприємстві з максимальною ефективністю за рахунок чутливого реагування на зміни як у навколишньому середовищі підприємства, так і в самому підприємстві як у складній динамічній системі; методичні підходи до побудови системи раннього попередження та реагування в контурі планування та прогнозування.

У дисертаційній роботі узагальнено теоретичні та методичні підходи до впровадження адаптивного планування фінансово-господарської діяльності підприємства на основі формування інтегрованих систем прогнозування, планування та раннього попередження з метою своєчасного реагування на негативні впливи економічного середовища.

1. У результаті аналізу проблем, що можуть виникнути в процесі планування діяльності підприємства як складної динамічної системи, розроблено вимоги-передумови до ефективного планування, які є основою для розробки концептуальної моделі адаптивного планування та бюджетоорієнтованої системи контролінгу. Система вимог-передумов включає такі умови: побудови повної та достовірної структурної моделі системи; забезпечення процесу планування оперативною релевантною і достатньою інформацією; своєчасного визначення бажаного напряму руху системи, з’ясування наявних тенденцій розвитку та їх узгодження; визначення сигнальних критеріїв оцінки виконання планів, достатніх в умовах непрозорості й невизначеності; забезпечення комплексності планування на різних рівнях і в різних підрозділах системи управління.

2. На основі співставлення підходу до визначення сутності контролінгу як різновиду практичної діяльності у сфері управління та погляду на контролінг як на галузь наукової думки сформульовано авторське визначення даного поняття виходячи з позицій системного підходу. Контролінг – це метафункція менеджменту, спрямована на забезпечення цільової орієнтації підприємства та на максимально ефективне досягнення цілей, яка пронизує всю структуру управління та, як і управління в цілому, має два аспекти: стратегічний та оперативний. Система контролінгу – це адаптивна складна динамічна сукупність взаємопов’язаних елементів, які виконують функцію забезпечення довгострокового ефективного функціонування і розвитку підприємства шляхом координації і спрямування зусиль усіх його функціональних підрозділів на досягнення цільових показників.

3. Розроблена на засадах концепції стратегічного мислення Д. Дьорнера концептуальна модель адаптивної системи планування дозволяє здійснювати процес планування на підприємстві з максимальною ефективністю за рахунок чутливого реагування на зміни як у навколишньому середовищі підприємства, так і в самому підприємстві як у складній динамічній системі. У межах розробленої концептуальної моделі надано визначення різним рівням планування за функціонально-цільовим критерієм. Концептуальна модель є основою для побудови трирівневої (стратегічний, тактичний, оперативний рівні) системи планування на підприємстві.

4. На основі аналізу процесу впровадження елементів контролінгу в систему планування машинобудівних підприємств доведено, що структурна реорганізація управлінської системи підприємства на засадах управлінського обліку та контролінгу дозволяє підвищити загальну ефективність діяльності підприємства в умовах ринкового економічного середовища, яке перманентно змінюється. Як напрями подальшого вдосконалення системи управління на прикладі ЗАТ «Новокраматорський машинобудівний завод» рекомендується впровадити ступінчастий розрахунок сум покриття (маржинального прибутку) як головного показника ефективності діяльності центрів відповідальності, а також узгодити практику відокремлення центрів відповідальності за різними функціональними напрямами із внутрішньою логікою цих понять.

5. Аналіз системи планування машинобудівних підприємств свідчить, що методику планування можна вдосконалити за рахунок використання положень концепції стратегічного мислення, планування в щомісячному розрізі, методів безперервного бюджетування або «переговорної практики», впровадження системи раннього попередження і реагування та адаптивного прогнозування, а також за рахунок використання логіко-дедуктивних систем показників.

6. Доведено ефективність апробованої на прикладі ЗАТ «Новокраматорський машинобудівний завод» системи адаптивного прогнозування, яка дозволила вдосконалити якість прогнозів господарської діяльності підприємства як бази оперативного планування на основі гнучкого підходу до чутливості прогнозів. Рекомендується використовувати метод згладжування помилок, запропонований Тріггом, що базується на визначенні треккінг-сигналу, значення якого вказує з певним рівнем статистичної довіри на ступінь неадекватності прогностичної системи новим даним і на незадовільність прогнозу.

7. Розроблена з урахуванням положень концепції стратегічного мислення модель трирівневої (без урахування диспозитивного планування – регулювання) системи планування на підприємстві дозволяє не тільки забезпечити найбільш оптимальний шлях до поставленої мети, але і здійснити внутрішній аналіз ефективності планування завдяки вбудованим критеріям оцінки, що підтверджують результати впровадження в практику управління ЗАТ «Новокраматорський машинобудівний завод».

8. Кожен блок розробленої системи раннього попередження та реагування дозволяє акцентувати увагу на різних аспектах фінансово-господарської діяльності підприємства: бюджетний контроль служить для відстеження негативних тенденцій у виробничій діяльності підприємства, спостереження за дебіторською заборгованістю підвищує ліквідність підприємства, динамічне прогнозування показника фінансової стійкості дозволяє вчасно реагувати в разі відхилень фактичних значень показника та його складових від прогнозованих значень.

9. Здійснено адаптацію для вітчизняних підприємств логіко-дедуктивної системи показників стратегічної моделі прибутку з метою використання в процесі побудови внутрішньої сфери системи раннього попередження і реагування. Результати впровадження в практику діяльності ВАТ «Старокраматорський машинобудівний завод» підтверджують, що адаптована пірамідальна структура стратегічного прибутку дозволяє заздалегідь спрогнозувати вплив зміни показника будь-якого рівня на чільний показник (рентабельність акціонерного (статутного) капіталу); крім того, пірамідальні моделі використовуються для цілей прогнозування, планування, аналізу та контролю діяльності підприємства.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Михайличенко Н.М. Використання положень концепції стратегічного мислення в контролінгу планування на підприємстві / Н.М. Михайличенко // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції: зб. наук. праць. – Луцьк: Надстир’я, 2004. – Вип. Х. – № 1-2. – С. 282 – 288.

  2. Михайличенко Н.М. Аналіз проблем планування в складних динамічних системах / Н.М. Михайличенко // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 196, т. ІІІ. – С. 547 – 552.

  3. Михайличенко Н.М. Розробка системи вимог до планування в складних динамічних системах / Н.М. Михайличенко // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії: зб. наук. праць. – Краматорськ: ДДМА, 2005. – № 2. – С. 264 – 273.

  4. Михайличенко Н.М. Розробка моделі системи планування, побудованої на засадах концепції стратегічного мислення / Н.М. Михайличенко // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії: зб. наук. праць. – Краматорськ: ДДМА, 2006. – № 1 (3). – С. 274 – 278.

  1. Михайличенко Н.М. Визначення ролі контролінгу планування в процесі розвитку контролінгу як концепції / Н.М. Михайличенко // Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль: зб. наук. праць. – Тернопіль: ТДЕУ, 2006. – Вип. 15. – С. 43 – 48.

  2. Михайличенко Н.М. Актуальність контролінгу – питання відповідності вітчизняної школи управління європейським стандартам / Н.М. Михайличенко // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Сер.: економіка: зб. наук. праць. – Ужгород: УНУ, 2007. – Вип. 23. – С. 171 – 175.

  3. Михайличенко Н.М. Концептуальна модель адаптивної системи планування / Н.М. Михайличенко // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії: зб. наук. праць. – Краматорськ: ДДМА, 2007. – № 1 (7). – С. 270 – 277.

  4. Михайличенко Н.М. Адаптивне прогнозування як засіб підвищення ступеня ефективності системи планування на підприємстві / Н.М. Михайличенко // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії: зб. наук. праць. – Краматорськ: ДДМА, 2007. – № 3 (9). – С. 275 – 280.

  5. Михайличенко Н.М. Адаптивна система планування і концепція стратегічного мислення / Н.М. Михайличенко // Вісник Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна: зб. наук. праць. – Д.: Вид-во Дніпропетр. нац. ун-ту залізн. трансп. ім. акад. В. Лазаряна, 2007. – Вип. 15. – С. 245 – 249.

  6. Михайличенко Н.М. Логіко-дедуктивні моделі Nordstrom як інструмент системи раннього попередження і реагування / Н.М. Михайличенко // Вісник Донецького університету економіки та права. Сер.: економіка та управління: зб. наук. праць. – Донецьк: ДонУЕП, 2007. – № 1. – С. 142 – 152.

  7. Михайличенко Н.М. Аналіз підходів до планування на великому машинобудівному підприємстві (на прикладі ЗАТ «НКМЗ») / Н.М. Михайличенко // Економіка промисловості. – 2008. – № 2 (41). – С. 87 – 92.

Матеріали наукових конференцій

12. Михайличенко Н.Н. Ценообразование на основе расчета сумм покрытия в системе контроллинга / Н.Н. Михайличенко, С.Я. Елецких // Труди Всеукраїнської наук. конф. студентів і молодих учених „Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. – Донецьк: ДонНУ, 2000. – Ч. 2. – С. 143 – 145.

Особистий внесок: розроблено ступінчастий розрахунок сум покриття.

13. Михайличенко Н.Н. Применение методики стратегического мышления в контроллинге планирования финансово-хозяйственной деятельности предприятия / Н.Н. Михайличенко, С.Я. Елецких // Матеріали Міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених „Проблеми та перспективи розвитку фінансів, кредиту і бухгалтерського обліку” (21 бер. 2002 р.). – Донецьк: ДДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2002. – С. 147 – 149.

Особистий внесок: узагальнено положення концепції стратегічного мислення та адаптовано їх до потреб контролінгу.

14. Михайличенко Н.М. Контролінг макро- і мікроструктур як інструмент розвитку економіки України / Н.М. Михайличенко // Актуальные проблемы экономики, финансов, управления и права периода трансформации: материалы обл. науч.-практ. конф. (23 нояб. 2002 г.). – Донецк: ДИЭХП, 2002. – Ч. 1. – С. 106 – 108.

15. Михайличенко Н.М. Контролінг інвестиційних проектів / Н.М. Михайличенко, С.Я. Єлецьких // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. „Проблеми формування та реалізації інвестиційної стратегії господарюючого суб’єкта”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 152 – 154.

Особистий внесок: узагальнено інструменти контролінгу інвестиційних проектів.

16. Михайличенко Н.М. Контролінг як основа ефективного управління / Н.М. Михайличенко // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: матеріали ІІ Міжнар. конф. студентів, аспірантів і молодих учених (9-12 квіт. 2003 р.). – К.: ПВА „Книга Пам’яті України”, 2003. – С. 120 – 121.

17. Михайличенко Н.М. Проблеми планування в складних динамічних системах / Н.М. Михайличенко // Матеріали V Всеукраїнської наук.-практ. конф. „Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. І. – С. 173 – 174.

18. Михайличенко Н.М. Контролінг як інструмент ефективного управління інноваційними проектами / Н.М. Михайличенко // Регіональні проблеми та перспективи розвитку ринків збуту промислової продукції: тези доп. наук.-практ. конф. (6-7 груд. 2006 р.). – К.: УкрІНТЕІ, 2006. – Т. 2. – С. 89 – 91.

19. Михайличенко Н.М. Контролінг у виконанні функції планування / Н.М. Михайличенко // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: матеріали VІ Міжнар. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів і молодих учених (19-21 квіт. 2007 р.). – К.: ТОВ „ЕКМО”, 2007. – С. 59 – 60.

20. Михайличенко Н.М. Аналіз процесу впровадження елементів контролінгу в систему управління ЗАТ «НКМЗ» / Н.М. Михайличенко // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Створення інтелектуальної системи обліку для економіки України» (21-22 листоп. 2007 р.). – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – С. 282 – 285.

21. Михайличенко Н.М. Проблеми становлення контролінгу планування / Н.М. Михайличенко // Фінансово-економічні та інституціональні проблеми розвитку промислових підприємств: матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. (24-25 трав. 2007 р.). – Краматорськ: ДДМА, 2007. – С. 104 – 105.

Інші видання

22. Михайличенко Н.Н. Контроллинг как инструмент антикризисного управления промышленным предприятием в условиях реформирования экономики / Н.Н. Михайличенко, С.Я. Елецких // Проблемы технологии, управления и экономики; под общ. ред. В.А. Панкова. – Краматорск: ДГМА, 1999. – Ч.1. – С. 85 – 87.

Особистий внесок: узагальнено антикризові інструменти контролінгу.

23. Михайличенко Н.Н. Контроллинг планирования финансово-хозяйственной деятельности предприятия / Н.Н. Михайличенко // Актуальні проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України: зб. наук. статей. – Харків: Фінарт, 2002. – С. 270 – 271.

24. Михайличенко Н.М. Контролінг і бюджетування фінансово-господарської діяльності підприємства: навч. посібник / Н.М. Михайличенко, В.А. Панков, С.Я. Єлецьких. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 112 с.

Особистий внесок: узагальнено концепції контролінгу в історико-функціональному розрізі; розроблено пропозиції щодо ступінчастого розрахунку сум покриття; розроблено систему вимог-передумов до забезпечення ефективного планування; розроблено модель співвідношення стратегічного, тактичного, оперативного та диспозитивного планування; вдосконалено загальну схему етапів бюджетування.