Кравченко Світлана Анатоліївна. Адаптація економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств до умов ринку : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2007.
Анотація до роботи:
Кравченко С.А. Адаптація економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств до умов ринку. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2007.
В дисертаційній роботі сформульовано теоретико-методологічні основи та концептуальні підходи до адаптації економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств. Обґрунтовано інтегративну позицію щодо сутності адаптації економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств до конкуренції, основу якої становлять сукупність форм і методів виживання в умовах ринку, встановлення рівноваги у відносинах і зв'язках (фінансових, податкових, цінових, кредитних).
Виявлено й обґрунтовано фактори, рівні та основні складові адаптації економічного механізму, методи її діагностики. Визначено параметри адаптації і умови забезпечення конкурентоспроможності з позицій організації виробництва сільськогосподарської продукції й адаптивного підходу до управління. Розроблено й апробовано модель діагностики процесів адаптації економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств до умов ринку. Результати досліджень, висновки й рекомендації використовуються в системі державного управління агропромислового розвитку регіональних адміністрацій.
1. Трансформаційні перетворення вітчизняної економіки зорієнтовано на розвиток відкритої ринкової системи. Суб'єкти господарювання змушені адаптуватися до умов ринкового господарювання. Тому дослідження адаптації як системної економічної категорії в умовах інституціональної нестабільності має особливу актуальність. У процесі дослідження встановлено, що з позицій мезо– і мікрорівнів економічної ієрархії адаптація сільськогосподарських підприємств є формою відображення підприємством і його структурами механізмів впливу ринкового середовища, що прагне встановити рівновагу у відносинах і зв'язках ринку. До механізмів впливу ринкового середовища відносяться зміни кредитної, цінової, фінансової, ресурсно–сировинної, податкової ситуацій, економічної кон'юнктури; послаблення коопераційно–конкурентних переваг підприємства й впливу держави на вирішення проблем фінансування сільськогосподарського виробництва, розвиток ринку технологічних інновацій; розширення ємності ринкової ніші підприємств; втрата адаптаційного статусу та ін. До форм відображення належать нарощування ринкової капіталізації; розширення комерційних відносин; пошук нових ринків збуту, шляхів зниження витрат і собівартості виробництва; розвиток механізмів стимулювання інвестиційної привабливості; оптимізація відносин банку й підприємства, методів ціноутворення; нарощування адаптаційного потенціалу відповідно до мети функціонування та ін. Підприємства використовують напрями зовнішньої (внутрішньої) адаптації, активну (пасивну) форми відображення впливів середовища. Теоретико–методологічні позиції адаптації механізму функціонування підприємств до умов ринку й визначення поняття “адаптація” автором систематизуються й групуються.
2. Реалізовані організаційні трансформації в країні порушили стабільний уклад життя сільських виробників і селян. Розвиток кооперації як соціальної інституції якісно змінює соціально–економічні умови забезпечення селян і відроджує життєдіяльність на селі. У процесі соціологічного дослідження результатів аграрних перетворень в Україні на базі сільськогосподарських підприємств встановлено, що 47% з обстежених товаровиробників не оцінюють свою поведінку в умовах ринку як адаптивну. Майже третина товаровиробників вважають, що адаптувалися до умов ринкового господарювання, але при цьому адаптація сприймається як пристосування до мінливих умов життєдіяльності. В процесі дослідження встановлено, що адаптація власника–товаровиробника – це форма відображення загальним і конвергентним інтелектом товаровиробника вимог ринкової економіки, орієнтована гармонізувати соціально–економічну життєдіяльність особистості. Основними складовими механізму адаптації власника–товаровиробника є особистісні й інтелектуальні відносини. Адаптивна поведінка товаровиробника – це функціональний стан балансу між соціумом, умовами ринкового господарювання й особистістю. Особистість визначає стратегії забезпечення адаптації, орієнтовані на розвиток економічного механізму функціонування, й ухвалює рішення щодо нарощування адаптаційного потенціалу. Вирішення проблем адаптації економічного механізму функціонування ґрунтується на формуванні моделей–дій або на відтворенні тимчасової, просторової, синтетичної й імовірнісної впорядкованості соціально–економічних реалій. Розвитку адаптивного механізму мислення запобігає прагнення до кооперативної діяльності, синтетичний когнітивний стиль, рівень інтенсивності як прояву відносин.
3. Структурна трансформація аграрного сектору економіки є підґрунтям адаптації економічного механізму функціонування, проблеми організації якої закладені в діях влади. Еквівалентність міжгалузевого обміну є провідним принципом адаптації економічного механізму. Особливості структурної трансформації аграрного сектору розкриваються в процесі дослідження за допомогою системного аналізу. Цінові, кредитні, податкові, фінансові, організаційно–управлінські й виробничі відносини є основними складовими адаптації економічного механізму функціонування підприємства. Законодавчо закріплена й функціонально забезпечена цілісність „положень, норм і правил ринкової гри” в умовах соціально–орієнтованої ринкової економіки (інституціональної структури еквівалентного обміну) розкриває суть і особливості економічного механізму. Суб'єкти господарювання (гравці), що користуються „правилами ринкової гри”, утворюють каркас організаційної структури адаптації. Встановлено, що економічний механізм адаптації – це інтегративна сукупність форм і методів виживання, гармонізації зв'язків і відносин; підсистема економічного механізму держави, що виявляє цілісність формування внутрішньогосподарського, господарського й ринкового механізмів функціонування підприємств; складова економічної політики держави, що забезпечує економічну підтримку й регулювання. Побудована й обґрунтована логічна структура концепції адаптації економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств визначає особливості організації фундаменту адаптації економічного механізму; каузальні основи; основні закономірності, рушійні сили й ін.
4. Маневреність і гнучкість у досягненні цілей функціонування підприємства забезпечується процесами активної (пасивної) адаптації. Активна адаптація є зміною зовнішнього середовища в зіставленні із власними цілями функціонування й потребами підприємства. Пасивна адаптація являє собою зміну внутрішнього середовища функціонування підприємства в зіставленні з умовами зовнішнього середовища, а так само забезпечення умов збереження конкурентоспроможності. Адаптивний підхід до управління пов'язаний з розробкою й реалізацією ефективних форм відображення підприємством і його сітковими структурами впливів середовища. У системі управління до адаптаційних заходів належать оптимізація маневрування ресурсами й рівня ризику в системі прийняття управлінських рішень; забезпечення високої гнучкості й маневреності цілей стратегій функціонування підприємства; максимального зближення економічних інтересів працівників і адміністрації підприємства; використання економіко–математичних моделей і методів у системі діагностики адаптивних процесів, що підвищують ефективність і оперативність прийнятих рішень; методологічна інтегрованість засобів управління та ін. Основними складовими системи діагностики адаптивного стану сільськогосподарського підприємства є підсистеми адаптивного моделювання, планування, прогнозування й управління ризиком сільськогосподарського виробництва. Серед різноманітності методів діагностики адаптивних процесів найефективнішим є економіко–математичне моделювання. Параметр фінансової стабільності прирівнюється в діагностиці рівноважного економічного стану підприємства до одного з базових параметрів виживаності в умовах соціально–орієнтованої економіки України.
5. Гальмуючими факторами розвитку системи адаптації економічного механізму функціонування є диспаритет цін на продукцію; непрозорість схем реалізації сільськогосподарської продукції; невідповідність системи ціноутворення динаміці виробництва й реалізації, попиту та пропозиції, а податкового базису країни – системі оподатковування; відсутність вільного доступу до фінансово–кредитних ресурсів; низька інноваційна й кредитна привабливість, а також невисокий рівень податкової привабливості як інвестиційного ресурсу та ін. Система бюджетних видатків на аграрний сектор недосконала в такому ж ступені, як і здійснювана дивідендна політика. Ціноутворюючі функції не виконуються інститутами інфраструктури аграрного ринку. Змінити результативність податкової політики можна тільки заміною системи оподатковування на систему, адекватну вимогам ринкової економіки. Суперечливість регуляторних процесів і відсутність конкуренції в Україні підтверджується кризовими ситуаціями на ринках м'яса, цукру, молочної продукції й нафтопродуктів. Однак зниження рівня економічної результативності підприємств стимулюється не тільки цим, але й політичною невизначеністю, активізацією обороту коштів у тіньових структурах економіки. Дослідженням встановлено, що зміна форм і методів виживання в умовах інституціональної нестабільності пов'язана в інтегративній спіралевидній цілісності з удосконаленням параметрів основних складових адаптації економічного механізму функціонування (кредитні, податкові, фінансові, цінові, організаційно–виробничі відносини; організаційно–економічні й управлінські інтеракції внутрішнього й зовнішнього середовища; систем діагностики економічного стану і стратегії поведінки; механізму прийняття управлінських рішень щодо забезпечення адаптаційного статусу й конкурентних переваг та ін.).
6. Систематика мікроекономічних факторів адаптації дозволяє визначити не тільки основні параметри адаптації, індикатори оцінки ієрархії рівнів мікроадаптації (низький, середній, високий) до умов ринкової економіки, що формується; повноцінно розкрити факторний аналіз механізму адаптації сільськогосподарських підприємств; але й встановити в процесі дослідження підвищену структурно–функціональну залежність адаптаціо і конкурентоспроможності сільськогосподарських підприємств від впливу макро– і мезоекономічних факторів адаптації в середовищі функціонування. Групування факторів відносне, оскільки одні фактори пов'язані з іншими інтегрованою спіралевидною залежністю. У процесі дослідження встановлено, що основними системоутворюючими критеріями адаптації, цілковито відповідними параметрам адаптації економічного механізму функціонування, є забезпечення адекватних грошово–кредитних відносин; платоспроможності, діловій активності, кредитоспроможності, фінансовій стабільності, виробництва високоякісної продукції, ефективності податкової політики, адаптивного економічного стану; резервів збільшення прибутку, зниження собівартості й витрат; результативності функціонування; оптимальності ціни реалізації, податкового портфеля й податкового планування, механізму ціноутворення, стратегії поведінки в середовищі, конкурентно–коопераційних відносин та ін. Оцінка форм (активної, пасивної), напрямків (зовнішньої, внутрішньої), цілей функціонування (виживання, збереження стабільності, розширення ринкової ніші), параметрів і індикаторів у процесі адаптації відповідно до складових адаптації економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств сприяє ідентифікації рівня розвитку процесів адаптації економічного механізму й вибору оптимального варіанта стратегії забезпечення адаптації.
7. Ефективність функціонування сільськогосподарських підприємств безпосередньо залежить від рівня адаптації економічного механізму функціонування до умов ринкового господарювання. У процесі дослідження виявлено значну диференціацію індикаторів економічної ефективності функціонування сільськогосподарських підприємств різних організаційно–правових форм господарювання. Сільськогосподарські підприємства з найвищою економічною ефективністю відрізняються й найбільшим адаптаційним потенціалом і коопераційно–інтеграційними перевагами. Найбільш адаптованими і результативними в Україні є приватні сільськогосподарські підприємства, що мають низьку собівартість і мінімальні витрати матеріальних ресурсів. Через збитковість тваринницької продукції господарські товариства не виявили наявного потенціалу підприємницьких структур. Низькі рентабельність і прибутковість властиві сільськогосподарським виробничим кооперативам. При діагностиці процесів адаптації економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств Сумської області, зокрема, встановлено, що серед організаційно–правових форм господарювання тільки в 2005 р. 75,64% товариств з обмеженою відповідальністю і 60,87% закритих акціонерних товариств були неадаптованими або з низьким рівнем адаптації до умов трансформаційних перетворень. Загальна кількість неадаптованих сільськогосподарських підприємств перевищила 62,19%. Зміна соціально–економічної й політичної ситуації того ж року негативно вплинула на ефективність і економічну результативність функціонування сільськогосподарських підприємств. Для сільськогосподарських підприємств середнього рівня адаптації актуалізувалися економічні проблеми функціонування сільськогосподарських підприємств низького рівня адаптації.
8. Результати системного аналізу факторів, напрямів, форм, цілей, параметрів, індикаторів і складових адаптації актуалізували необхідність побудови моделі діагностики процесів адаптації економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств до умов соціально–орієнтованої відкритої ринкової економіки. Основою створення моделі діагностики є використання економіко–математичного моделювання, спеціально розробленої інформаційної системи забезпечення й нормативної шкали оцінки показників. Обраний у процесі дослідження методичний підхід до прийняття рішень щодо забезпечення адаптаційних переваг базується на визначенні й комбінуванні стратегії адаптації до умов ринку. Оптимізація параметрів економічного стану, коопераційно–інтеграційних, організаційно–виробничих, фінансово–кредитних, податкових і цінових відносин, конкурентоспроможності продукції й підприємства стимулює розвиток адаптаційної привабливості сільськогосподарських підприємств. У процесі дослідження встановлено, що відносини банку й сільськогосподарського підприємства є адаптивними в ситуації максимального зближення їх власних економічних інтересів. Оптимальна кількість відносин банку й сільськогосподарського підприємства (2–3). Виявлені особливості й закономірності функціонування конкретних сільськогосподарських підприємств регіону за результатами моделювання процесів адаптації економічного механізму дозволили визначити не тільки рівень адаптації економічного механізму функціонування, але й побудувати “зону найближчого розвитку” підприємства по основних складових адаптації економічного механізму функціонування як діалектично інтегральної сукупності форм і методів виживання в середовищі, що визначає ринкові, господарські й внутрішньогосподарські механізми функціонування в умовах хронічної нестабільності.
9. Вирішення проблем адаптації економічного механізму функціонування до умов ринку актуалізує необхідність реалізації дослідницьких проектів стимулювання інноваційної, кредитної й інвестиційної привабливості сільськогосподарських підприємств і відновлення дії законодавчої бази щодо аспектів митного й податкового стимулювання інвестиційної та інноваційної активності. Активізація інвестиційного проектування в сільському господарстві адекватна організації високоефективного використання землі як основного засобу виробництва. Одним з основних завдань реалізації дослідницьких проектів стимулювання інноваційної, інвестиційної й кредитної привабливості є збалансоване нарощування та взаємодія інформаційних масивів даних науково–економічної, технічної й патентної інформації; розвиток інноваційної інфраструктури з фактичним наповненням кредитних та інвестиційних потоків. Інститути інноваційної інфраструктури не виконують інноваційно і інвестиційно визначальних функцій. Національна інноваційна система не має відтворювальних механізмів інвестування. Інвестиції відрізняються слабкою інноваційною спрямованістю. Діагностика адаптивного стану сільськогосподарського підприємства розкриває можливість урахування в стратегічному проектуванні процесів адаптації позицій імітаційних та інноваційних відносин. Оскільки фінансування інвестиційного проекту відбувається за рахунок позикових коштів, то об'єднання використовуваних власних і позикових коштів повинне відповідати оптимальному варіанту. Адекватна формалізація очікуваної вартості інвестиції дає точну оцінку прогнозованого доходу від реалізації інвестиційного проекту на підприємстві. Рівень бухгалтерської відкритості в національних юрисдикціях може спотворювати правильність і точність прогнозних розрахунків аналітиків.
10. Необхідність виходу з нестабільного кризового стану активізує розвиток процесів адаптації економічного механізму функціонування сільськогосподарських підприємств. Результати державного регулювання здійснюють як прямий, так і опосередкований вплив на обсяг випуску сільськогосподарської продукції, що в процесі дослідження підтверджується засобами ідентифікуючого моделювання реакції влади. Моделювання механізмів ринкової взаємодії сільськогосподарських підприємств у процесі адаптації до умов ринку дозволяє оптимізувати прийняття управлінських рішень щодо забезпечення конкурентних переваг і зміцнення адаптаційного статусу. Використання методу „кліткових сіток з опосередкованою взаємодією” сприяє виділенню характерологічних властивостей сільськогосподарських підприємств, що адаптуються, як економічних агентів у середовищі функціонування. В процесі дослідження встановлено, що кожний етап еволюційної адаптації сільськогосподарського підприємства має відмінні характеристики стану, серед яких основними властивостями сільськогосподарських підприємств як економічних агентів виділено “нормованість” (реагування системи управління підприємства на вплив ринкового середовища), “адаптованість” (зміна поведінки підприємства в умовах ринку без зміни організації внутрішнього середовища), “адаптивність” (структурно-функціональні зміни в організації підприємства), “стабільність адаптивна” (збереження підприємства в працездатному стані) та ін. Властивості сільськогосподарських підприємств взаємообумовлені системним вибором: стратегічної моделі адаптивної поведінки в середовищі функціонування; оптимального податкового планування, механізму ціноутворення, коопераційно–інтеграційних, організаційно–виробничих, фінансово–кредитних відносин, економічного стану, конкурентоспроможності підприємств і продукції та ін.
Публікації автора:
Монографія
Кравченко С.А. Адаптация сельскохозяйственных предприятий к условиям рынка. Моногр. – 2–е изд. испр. и доп. – К.: ННЦ ИАЭ, 2006. – 449 с. (28,1 ум. друк. арк.).
Статті у наукових фахових виданнях
Дадашев Б.О., Кравченко С.А. Роль банку в інноваційній діяльності підприємств АПК (на прикладі Сумської області) // Банківська справа. – 1999. – № 4. – С. 24–27. (0,5 ум. друк. арк.) (Особистий внесок полягає у розкритті організаційно–економічної характеристики підприємств АПК як клієнтів банку, 0,45 ум. друк. арк.).
Дадашев Б.О., Кравченко С.А. Оцінка інвестиційних рішень в АПК України // Фінанси України. – 2000. – № 9. – С. 73–79. (0,3 ум. друк. арк.) (Особистий внесок полягає у виявленні основних напрямів діагностичного аналізу інвестицій і критеріїв оцінки ефективності інвестицій, 0,25 ум. друк. арк.).
Дадашев Б.А., Кравченко С.А. Аспекты финансово–кредитной ситуации в сельском хозяйстве Украины / Зб. наук. праць. Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. – Суми: ВВП „Мрія–1” ЛТД, 2000. – Т. IV. – С. 38–43. (0,25 ум. друк. арк.) (Особистий внесок полягає у аналізі та обґрунтуванні фінансово–кредитного стану сільського господарства України, 0,2 ум. друк. арк.).
Дадашев Б.О., Кравченко С.А. Фінансово–кредитна політика аграрного сектору економіки України // Банківська справа. – 2001. – № 2. – С. 53–56. (0,5 ум. друк. арк.) (Особистий внесок полягає в обґрунтуванні фінансово–кредитного забезпечення сільськогосподарських підприємств, 0,45 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Модель влияния технической невооруженности на сельскохозяйственные сырьевые поставки в диагностике адаптивного состояния сельскохозяйственных кооперативов / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 196. – Т. ІІІ. – С. 694–701. (0,4 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Интеллектуальная и личностная адаптация будущих товаропроизводителей кооперативного сектора в рыночных условиях аграрной экономики // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2004. – № 4. – С. 91–95. (0,5 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Нетрадиційні методи аналізу в стратегічному менеджменті підприємств агробізнесу // Вісник Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва. Сер. Економіка АПК і природокористування. – 2004. – № 9. – С. 334–338. (0,3 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Планування і моделювання в економічному механізмі адаптації аграрних підприємств в умовах ринку / Зб. наук. праць. Наукові праці. Сер. Економічні науки. – 2004. –Вип. 17. – Т. 30. – С. 168–173. (0,3 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Оптимальность отношений между банком и сельскохозяйственным кооперативом в процессе адаптации в рыночной среде / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 198 . – Т. IV. – С. 801 – 807. (0,3 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Идентифицирующее моделирование эффектов монетарной политики в адаптации сельскохозяйственных кооперативов // Вісник Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва. Сер. Економіка АПК і природокористування. – 2004. – № 10. – С. 135 – 141. (0,3 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Механизм адаптации сельскохозяйственных кооперативов в условиях хронической институциональной нестабильности // Економіка АПК. – 2005. – № 6. – С. 79 – 87. (0,5 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Особенности национального поведения и институциональная среда страны / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 203. – Т. 1. – С. 208–216. (0,4 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Функция взаимодействия в адаптивном маркетинге сельскохозяйственных кооперативов Украины // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2005. – № 1. – С. 90–93. (0,4 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Экономическая результативность сельскохозяйственных предприятий Сумской области в процессе адаптации в рыночной среде // Вісник Сумського державного університету. Сер. Економіка. – 2005. – № 10. – С. 143–154. (0,9 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Обеспечение кредитоспособности как критерий механизма адаптации сельскохозяйственных производственных кооперативов // Економіка АПК. – 2005. – № 8. – С. 70–78. (0,5 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Социологическое исследование результатов аграрных преобразований в процессе адаптации в условиях рыночного хозяйствования / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 210. – Т. II. – С. 319–328. (0,42 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Необходимость адаптивной теории капиталодинамики как нелинейной системы кооперативного поведения // Вісник Сумського національного аграрного університету. Сер. Економіка та менеджмент. – 2005. – № 3–4. – С. 5–12. (0,5 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Необходимое и достаточное условие рефинансирования для неосведомленных сельскохозяйственных кооперативов как заемщиков // Вісник Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва. Сер. Економіка АПК і природокористування. – 2005. – № 3. – С. 70–82. (0,3 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Равновесие в отношениях между банком и сельскохозяйственным кооперативом в рыночных условиях // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2005. – № 2. – С. 90–95. (0,3 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Концептуальные установки изучения экономического механизма адаптации сельскохозяйственных кооперативов в условиях рынка / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 205. – Т. II. – С. 532–542. (0,5 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Эффективность сельскохозяйственных предприятий в условиях адаптации к рынку // Економіка АПК. – 2005. – № 11. – С. 120–128. (0,5 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Ресурсообеспеченность, производственные затраты и продуктивность сельскохозяйственных предприятий Сумской области в процессе адаптации в условиях рынка // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – 2005. – № 3. – С. 136–149. (1 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Состояние сельскохозяйственного обслуживающего кооператива как экономического агента в модели клеточных сетей с опосредованным взаимодействием // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2005. – № 4. – С. 102–106. (0,3 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Системо–мыследеятельностная методология изучения механизма адаптации сельскохозяйственных кооперативов / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 213. – Т. IV. – С. 928–936. (0,4 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Діагностика адаптивного стану сільськогосподарських підприємств в умовах ринку // Економіка АПК. – 2006. – № 3. – С. 54–61. (0,5 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Уровень адаптации сельскохозяйственных предприятий к условиям рынка / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 220. – Т. I. – С. 101–110. (0,42 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Моделирование адаптивных отношений банков и сельскохозяйственных предприятий // Економіка АПК. – 2006. – № 6. – С. 59–63. (0,42 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Интегрированный способ управления финансовыми рисками в условиях „ненормальной” рыночной среды Украины // Вісник Харківського державного технічного університету сільського господарства ім. Петра Василенка. Сер. Економічні науки. – 2006. – Вип. 35. – С. 140–150. (0,42 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Сущность понятия адаптации сельскохозяйственных кооперативов в рыночной среде / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 215. – Т. II. – С. 465–474. (0,4 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Экономический механизм функционирования сельскохозяйственных предприятий: сущность адаптации, оценка качества, тормозящие факторы // Вісник Сумського національного аграрного університету. Сер. Економіка та менеджмент. – 2006. – № 5–6. – С. 217–227. (0,63 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Вероятность правильного прогноза дохода от внедрения сельскохозяйственным предприятием инвестиций / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 221. – Т. I. – С. 245–254. (0,42 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Основные составляющие экономического механизма адаптации сельскохозяйственных предприятий к условиям рынка // Економіка АПК. – 2006. – № 12. – С. 117–123. (0,5 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Моделирование механизмов рыночного взаимодействия сельскохозяйственных предприятий / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 227. – Т. І. – С. 102–109. (0,33 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Особливості ціноутворення в період адаптації сільськогосподарських підприємств до умов ринку // Вісник Сумського національного аграрного університету. Сер. Фінанси і кредит. – 2007. – № 1. – С. 245–257. (0,83 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Двухуровневая инновационная лотерея сельскохозяйственного предприятия, адаптирующегося к конкуренции / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 224. – Т. ІІI. – С. 595–607. (0,42 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Факторы и уровни адаптации сельскохозяйственных предприятий к условиям конкуренции // Економіка АПК. – 2007. – № 3. – С. 115–121. (0,5 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Сущность адаптации экономического механизма сельскохозяйственных предприятий / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 226. – Т. I. – С. 173–183. (0,42 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Системность трансформационных преобразований аграрного сектора экономики // Вісник Сумського національного аграрного університету. Сер. Економіка та менеджмент. – 2007. – № 6–7. – С. 33–40. (0,42 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Особенности финансово–кредитного механизма функционирования сельскохозяйственных предприятий в период адаптации к условиям рынка // Економіка АПК. – 2007. – № 5. – С. 114–120. (0,5 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Организация производства сельскохозяйственной продукции: параметры адаптации, условия обеспечения конкурентоспособности / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 223. – Т. ІІI. – С. 878–887. (0,42 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Адаптивный подход в системе управления сельскохозяйственного предприятия / Зб. наук. праць. Продуктивність агропромислового виробництва. – 2007. – № 6. – С. 132–139. (0,42 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Кластерная адаптивность сельскохозяйственных предприятий // Економіка АПК. – 2007. – № 7. – С. 30–37. (0,5 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Оценка трансформационных преобразований сельскохозяйственными товаропроизводителями / Зб. наук. праць. Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 227. – Т. ІІI. – С. 690–697. (0,33 ум. друк. арк.).
Тези доповідей
46. Кравченко С.А., Дадашев Б.О. Діагностика інвестиційних рішень на підприємствах АПК // Науковий вісник Буковинського державного фінансово–економічного інституту. Сер. Економічні науки. Матеріали міжнародної науково–практичної конференції „Фінансові важелі економічного зростання України на сучасному етапі”. – Чернівці: ПП. Кондратьєв, 2000. – Вип. 1. – Ч. 1. – С. 31–34. (0,2 ум. друк. арк.) (Особистий внесок полягає у виявленні напрямів діагностики інвестиційних рішень на підприємствах АПК і кількісних критеріїв в оцінки ефективності інвестицій, 0,15 ум. друк. арк.).
Дадашев Б.О., Кравченко С.А. Економіко–правові аспекти формування сільськогосподарських кооперативів в умовах реформування АПК / Зб. наук. праць. Матеріали ІІ загальнонаціональної науково–практичної конференції „Українське адміністративне право: актуальні проблеми реформування”. – Суми: ВВП „Мрія–1” ЛТД, 2000. – С. 98–102. (0,2 ум. друк. арк.) (Особистий внесок полягає у обґрунтуванні економіко–правових основ розвитку сільськогосподарських кооперативів, 0,17 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Маркетинговая деятельность аграрных предприятий в адаптивном менеджменте трансформационной экономики / Материалы III международной научно–практической конференции „Стратегия и тактика развития производственно–хозяйственных систем”. – Гомель: ГГТУ им. П.О. Сухого, 2003. – С. 142–143. (0,1 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Психологічні проблеми адаптації майбутніх кооператорів в умовах ринкового господарювання // Науковий вісник Чернівецького університету. Матеріали всеукраїнської науково–практичної конференції „Психолого–педагогічні проблеми підвищення якості підготовки кадрів у ВНЗ: стан, проблеми, перспективи” – Чернівці: Рута, 2003. – Вип. 182. – С. 124–130. (0,3 ум. друк. арк.)
Кравченко С.А. Прогнозування очікуваного доходу в економічному механізмі адаптації в умовах ринкового середовища / Матеріали VII міжнародної науково–практичної конференції „Наука і освіта–2004”. Сер. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 66. – С. 33–34. (0,1 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Нетрадиційне моделювання в аналітиці інноваційної діяльності сільськогосподарських кооперативних формувань / Матеріали III міжнародної науково–практичної конференції „Динаміка наукових досліджень–2004”. Сер. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 47. – С. 25–27. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Информационные взаимодействия в адаптивном агромаркетинге сельскохозяйственных кооперативов / Матеріали міжнародної науково–практичної конференції „Формування конкурентноздатності підприємств АПК в умовах ринкової трансформації економіки”. – Полтава: Полтавська ТПП, ПП „Форпіка”, 2004. – С. 134–136. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Точность и правильность прогнозирования в адаптивной диагностике сельскохозяйственных кооперативов / Матеріали регіональної науково–методичної конференції „Формування стратегії конкурентоспроможності освіти в регіоні”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 87–89. (0,1 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Оптимизация выпуска продукции с учетом технической не вооруженности на сельскохозяйственные сырьевые поставки / Матеріали V всеукраїнської науково–практичної конференції „Фінансово–економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. ІІ. – С. 76–77. (0,1 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Національне середовище в організації стратегії управління підприємницьких структур / Матеріали всеукраїнської науково–практичної конференції „Актуальні проблеми розвитку малого та середнього бізнесу в Україні”. – Полтава: Вид. ПІЕіМ „Світоч”, 2004. – С. 47–48. (0,1 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Адаптивность отношений между банком и сельскохозяйственным кооперативом в условиях рыночной среды / Матеріали II міжнародної науково–практичної конференції „Сучасні тенденції в розвитку банківської системи”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. ІІ. – С. 78–79. (0,1 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Стратегия „пирамиды быстрого обогащения” в обеспечении роста кредитоспособности сельскохозяйственных кооперативов / Матеріали I міжнародної науково–практичної конференції „Науковий потенціал світу–2004”. Сер. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. XX. – С. 64–65. (0,1 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Адаптация сельскохозяйственных кооперативов в условиях институциональной нестабильности / Матеріали IV міжнародної науково–практичної конференції „Економічні проблеми виробництва та споживання екологічно чистої агропромислової продукції (ЕП–2005)”. – Суми: ВТД „Університетська книга”, 2005. – С. 287–289. (0,1 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Функция реакции властей в гармонизации механизмов регулирования функционирования сельскохозяйственных кооперативов Украины / Матеріали VIII міжнародної науково–практичної конференції „Наука і освіта–2005”. Сер. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 87. – С. 65–67. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Управление финансовыми рисками в процессе адаптации в условиях рыночного хозяйствования Украины / Матеріали міжнародної науково–практичної конференції „Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти”. – Запоріжжя – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. IV. – С. 101–103. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Капиталодинамика как нелинейная система адаптивной диагностики / Матеріали міжнародної науково–практичної конференції „Дні науки–2005”. Сер. Економіка підприємства та промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. VII. – С. 62–64. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Экономический механизм адаптации и агропромышленной интеграции / Матеріали ІІ міжнародної науково–практичної конференції „Проблеми європейської інтеграції і транскордонного співробітництва”. – Луцьк: РВВ „Вежа” ВДУ ім. Лесі Українки, 2005. – С. 278–280. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Ресурсообеспеченность сельскохозяйственных предприятий Сумской области в процессе адаптации в рыночных условиях хозяйствования / Матеріали IV міжнародної науково–практичної конференції „Динаміка наукових досліджень–2005”. Сер. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. XVI. – С. 44–46. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Финансовая результативность сельскохозяйственных предприятий Сумской области в процессе адаптации в условиях рынка / Materials of final international scientifically–practical conference “The science: theory and practice”. – Praha–Dnepropetrovsk–Belgorod: Publishing House “Education and Science”, 2005. – Vol. 6. Economic sciences. – P. 60–62. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Анализ аграрных преобразований в процессе адаптации в рыночной среде (результаты социологического исследования) / Матеріали ІІ міжнародної науково–практичної конференції „Науковий потенціал світу–2005”. Сер. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. III. – С. 32–34. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Кибернетическое моделирование взаимодействий сельскохозяйственных кооперативов с банками в процессе адаптации в условиях рынка / Materials of II international scientifically–practical conference “Perspectivni novinky vedy a technici–2005”. – Praha: Publishing House “Education and Science s.r.o.”, 2005. – Dil. 10. Economicke vedy. – P. 49–51. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Задача линейного программирования выпуска продукции сельскохозяйственными кооперативами с учетом технической результативности в диагностике адаптивного состояния / Materialy II Miedzynarodowej naukowe–praktycznej konferencji “Wyksztalcenie I nauka bez granic–2005”. – Przemysl: Sp.Z.o.o. “nauka I studia”, 2005. – Tom 11. Economiczne nauki. – S. 76–78. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Модель адаптивного состояния предприятия в условиях рынка Украины / Матеріали II міжнародної науково–практичної конференції „Дні науки–2006”. Сер. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т. I. – С. 70–72. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Функционирование товарных бирж в системе адаптации сельскохозяйственных предприятий / Матеріали V міжнародної науково–практичної конференції „Динаміка наукових досліджень–2006”. Сер. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т. II. – С. 67–69. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Сокращение государственного долга в системе адаптации бюджетной политики / Матеріали I міжнародної науково–практичної конференції „Наука: теорія и практика–2006”. Сер. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т. V. – С. 86–89. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Функционирование сельскохозяйственных предприятий в период адаптации к рыночным условиям хозяйствования / Матеріали І міжнародної науково–практичної конференції „Передові наукові розробки–2006”. Сер. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т. ІІІ. – С. 18–20. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Финансово–кредитные, ценовые и налоговые отношения в системе адаптации экономического механизма / Матеріали ІІІ міжнародної науково–практичної конференції „Науковий потенціал світу–2006”. Сер. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Т. V. – С. 60–62. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Банковское кредитование сельскохозяйственных предприятий Украины / Матеріали міжнародної науково–практичної конференції „Аграрний форум–2007”. – Суми: ВТД „Університетська книга”, 2007. – Ч. II. – С. 194–195. (0,1 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Оценка качества функционирования организационно–экономической системы адаптации сельскохозяйственного предприятия / Матеріали V міжнародної науково–практичної конференції „Наука и образование–2007”. Сер. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2007. – Т. VIII. – С. 64–67. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Налог на добавленную стоимость: проблемы функционирования и бюджетной задолженности, фискальная эффективность / Матеріали ІІ міжнародної науково–практичної конференції „Современные научные достижения–2007”. Сер. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2007. – Т. ІІ. – С. 19–21. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Фиксированный сельскохозяйственный налог: уровень и состояние оплаты, основные преимущества / Матеріали ІІ міжнародної науково–практичної конференції „Стратегические вопросы мировой науки–2007”. Сер. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2007. – Т. IV. – С. 84–87. (0,13 ум. друк. арк.).
Кравченко С.А. Кластерная структуризация экономических отношений как форма рыночной централизации / Матеріали ІІ міжнародної науково–практичної конференції „Научный прогресс на рубеже тысячелетий–2007”. Сер. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2007. – Т. ІV. – С. 11–13. (0,13 ум. друк. арк.).