Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Лоік Олена Володимирівна. Адаптація дітей з перинатальною гіпоксичною поразкою мозку (показники вегетативного гомеостазу, цитоархітектоніки еритроцитів і обміну електролітів крові) і її динаміка після лікування: дисертація канд. мед. наук: 14.01.15 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

ЛОІК О.В. Адаптація дітей з перинатальною гіпоксичною поразкою мозку (показники вегетативного гомеостазу, цитоархітектоніки еритроцитів і обміну електролітів крові) і її динаміка після лікування.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15-нервові хвороби. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України.- Харків, 2003.

В дисертаційній роботі за допомогою комплексного клініко-неврологічного обстеження, кардіоінтервалографії, атомно-абсорбційної спектрофотометрії, растрової електронної мікроскопії та кореляційного аналізу отримані дані щодо патогенетичних механізмів порушення адаптації на різних рівнях функціонування організму (вегетативна система, еритроцити і електроліти крові) у дітей в відновному періоді перинатального гіпоксичного ураження мозку. Застосований блокатор кальцієвих каналів німодипін (німотоп) компенсує вегетативний гомеостаз, позитивно впливає на обмін кальцію, блокуючи його перехід з сироватки до еритроцитів, а також збільшує кількість активно функціонуючих еритроцитів

  1. У дисертації узагальнене та поглиблене вивчення патогенетичних механізмів порушення адаптації на різних рівнях функціонування організму (електролітному, клітинному, системному) в дітей у відновному періоді перинатального гіпоксичного ураження мозку (ПГУМ) і розглянуто нові підходи до її корекції. Встановлено, що відновлювальний період ПГУМ характеризується дизадаптацією: порушенням вегетативного гомеостазу, зниженням еластичності та деформабельності еритроцитів, зміною обміну електролітів.

  2. Вихідний вегетативний тонус у хворих дітей виявляється вираженою гіперсимпатикотонією зі значною напруженістю компенсаторних механізмів організму, особливо в ранньому відновному періоді ІІ і ІІІ ступенів тяжкості патології. Гуморальний канал регуляції серцевого ритму та парасимпатична активність перебувають на фізіологічному рівні протягом перших місяців життя при ейтонії вегетативної реактивності.

  3. При перинатальному гіпоксичному ураженні мозку спостерігається зниження еластичності та деформабельності еритроцитів. Посилений процес їх “старіння” та зростання агрегаційних властивостей, що корелюють зі ступенем тяжкості й періодом перебігу захворювання.

  4. Перинатальне гіпоксичне ураження мозку характеризується вираженим порушенням електролітного обміну, особливо в ранньому відновному періоді ІІ і ІІІ ступеня тяжкості патології. Порушення трансмембранного обміну кальцію з посиленим переходом його з сироватки крові у еритроцити є ведучим у зміні електролітного гемостазу в хворих, що перебувають під наглядом. Обмін магнію, калію і натрію порушений значно менше, ніж кальцію, і проявляється тенденцією до гіпермагніємії, гіперкаліємії та гіпернатріємії.

  5. Виявлено міжсистемний кореляційний зв’язок показників вегетативного гомеостазу, цитоархітектоніки еритроцитів та електролітів, а також ступенями тяжкості та періодами захворювання у дітей з ПГУМ.

  6. Позитивний ефект німотопу при перинатальному ураженні мозку характеризується посиленням гуморального каналу регуляції серцевого ритму, зниженням напруженості компенсаторних механізмів та зменшенням центральних (надсегментарних) впливів на регуляцію кровообігу, що клінічно проявляється в зменшенні вегетативних порушень та неврологічного дефіциту.

  7. Німотоп позитивно впливає на обмін кальцію, блокуючи його перехід із сироватки в еритроцити. На обмін магнію, калію і натрію німотоп не оказує достовірного впливу. Препарат сприяє збільшенню активно функціонуючих еритроцитів, зменшенню літичних форм та їх агрегаційної реакції, переважно в пізньому відновному періоді легкого та середнього ступеня тяжкості захворювання.

Публікації автора:

  1. Лоік О.В. Електронномікроскопічні зміни еритрограми при перинатальному гіпоксичному ураженні мозку у дітей раннього віку і динаміка після лікувальної корекції //Медичні перспективи.-2002.-№3.-С.47-49.

  2. Лоік О.В. Вегетативний гомеостаз у дітей з перинатальним гіпоксичним ураженням мозку до і після лікування німотопом //Укр.вісн. психо- неврології. - 2002.-Т.10, вип.3 (32).-С.24-26.

  3. Лоік О.В., Дубовська Н.Г. Рівень електролітів в крові дітей з перинатальним гіпоксичним ураженням мозку та їх динаміка при лікуванні німотопом // Матеріали II Національного Конгресу неврологів, психіатрів та наркологів України, 11-14 червня 2002р., Харків. - Укр. вісн. психоневрології .-2002.-Т.10, вип.2 (31).-С.163-165. (здобувачем проведений забір крові для вивчення електролітів у дітей з ПГУМ і лікування німодіпіном, визначена ефективність лікування, проведена статистична обробка і аналіз одержаних даних).

  4. Лоик Е.В., Дубовская Н.Г. Цитоархитектоника эритроцитов и уровень электролитов крови детей с перинатальным гипоксическим поражением мозга и их динамика при лечении нимотопом // Укр. вісн. психоневрології.-2002.-Т.10, вип.1 (30).-С.48. (здобувачем проведений забір крові і вивчення цитоархітектоніки еритроцитів у дітей з ПГУМ, лікування німодіпіном; визначена ефективність лікування, проведена статистична обробка, аналіз одержаних даних і підготовка статті до друку).

  5. Лоик Е.В., Журавель Н.И. Цитоархитектоника эритроцитов у новорожденных детей с перинатальной гипоксической энцефалопатией //Тези доповідей 2-ого Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених, Тернопіль, 6-8 травня 1998р.- Тернопіль, 1998.- С.169-170. (здобувачем проведений клінічний підбір хворих, забір крові і вивчення цитоархітектоніки еритроцитів у дітей з ПГУМ, проведена статистична обробка, аналіз одержаних даних і підготовка статті до друку).

  6. Лоик Е.В., Дубовская Н.Г. Цитоархитектоника эритроцитов у новорожденных с гипоксическим поражением мозга //Актуальные проблемы неврологии.- Днепропетровск: Арт-Пресс, 1998.- С.67-69. (здобувачем проведений клінічний та неврологічний огляд новонароджених, вивчення цитоархітектоніки еритроцитів у новонароджених дітей з перинатальною гіпоксичною енцефалопатією).

  7. Лоик Е.В., Дубовская Н.Г. Особенности эритрограммы у новорожденных с перинатальным гипоксическим поражением мозга // Матеріали IV Українсько-Баварского симпозіума " Медико-соціальна реабілітація дітей з органічним ураженням нервової системи".- Одеса, 1999.-С.45. (здобувачем проведений клінічний підбор хворих, інструментальне обстеження, підготовка статті до друку).

  8. Лоик Е.В. Вегетативное обеспечение деятельности у здоровых детей первого года жизни методом кардиоинтервалографии // II міжнародна науково-практична медична конференція "Нові підходи в застосуванні УЗД артерій і вен мозку та кінцівок".- Київ, 2000.- С.29-30. (здобувачем самостійно проведено клінічне обстеження хворих, зареєстрована кардіоінтервалографія у дітей з перинатальною гіпоксичною енцефалопатією, проведено лікування німодипіном, визначено ефективність лікування, зроблена статистична обробка та висновки).

  9. Лоик Е.В., Дубовская Н.Г. Цитоархитектоника эритроцитов венозной крови у детей раннего возраста с перинатальным гипоксическим поражением мозга // Матеріали міжнародної науково-практичної медичної конференції "Проблеми УЗДГ в дослідженні венозної патології мозку та їх вирішення в неврології, психіатрії та педіатрії", 24-27 жовтня 2000 р.- Київ, 2000.-С.37. (здобувачем проведений забір крові і вивчення цитоархітектоніки еритроцитів у дітей з перинатальною гіпоксичною енцефалопатією, проведено лікування німодипіном, та визначено ефективність лікування).

  10. Лоік О.В., Дубовська Н.Г. Вплив німотопу на рівень електролітів крові дітей з перинатальною гіпоксичною поразкою мозку в ранньому відновлювальному періоді //Матеріали V Українсько-Баварського симпозіуму "Медико-соціальна реабілітація дітей з органічним ураженням нервової системи".- Київ, 2001.- С.127-130. (здобувачем проведений забір крові для вивчення електролітів у дітей з ПГУМ і лікування німодипіном та визначено ефективність лікування.)

  11. Лоик Е.В. Уровень электролитов крови детей с перинатальным гипоксическим поражением мозга в раннем восстановительном периоде // Актуальные проблемы медицины.- Днепропетровск: Арт-Пресс, 2001.-Т.2.-С. 18-21. (здобувачем проведений забір крові і вивчення електролітів у дітей з ПГУМ, проведене лікування німодипіном та визначено ефективність лікування, підготовка тез до друку).